Borgere og virksomheder inviteres til møde om stormflodssikring
Esbjerg ruster sig mod mere ekstremt vejr med planerne om en stormflodssikring af Esbjerg by. Nu inviteres interesserede til at høre mere den 22. juni.

Ca. 3.500 borgere og virksomheder, der potentielt kunne blive berørt af en stormflodshændelse, modtager i de kommende dage en invitation i den digitale postkasse. Bag invitationen står Esbjerg Kommune, der gerne vil informere om, hvordan Esbjerg Havn og Esbjerg Kommune vil beskytte mennesker og materiel mod en af de mest ekstreme vejrhændelser, der truer havnebyen, nemlig stormflod.
Kom uden invitation
Borgermødet torsdag den 22. juni indledes med et par ord fra Henrik Andersen, som er medlem af Plan & Byudviklingsudvalget.
”Højvande plus en orkan var i 1981 opskrift på en forfærdelig stormflod, hvor mange stadig husker skaderne. Hvis man er det mindste nysgerrig på, hvordan vi vil undgå lignende hændelser i fremtiden, så skal man komme til borgermødet,” siger Henrik Andersen.
Modtager du ikke en invitation, er du stadig meget velkommen til borgermødet den 22. juni kl. 17-18.30 ved Norsea Group Kanalen 1 i Esbjerg.
På mødet vil deltagerne både få et indblik i den historiske baggrund, og planerne for den kommende stormflodssikring præsenteres af konsulenterne fra COWI, der har slået stregerne til planerne. Efterfølgende kan deltagerne kan stille spørgsmål, og direktør for Teknik & Miljø, Henrik Studsgaard runder af med at fortælle om andre projekter i området.
”Vi arbejder på at gøre Esbjerg til en robust by, der kan modstå visse typer af de helt ekstreme hændelser. Sikringslinjen løber lige på grænsen mellem by og havn, og det gør projektet specielt. For sikringslinjen må ikke blive en skillelinje, når vi samtidig arbejder på at knytte by og havn tættere sammen,” siger Henrik Studsgaard.
Se hvor højt vandet kan stå
For at sætte fokus på klimaudfordringerne med hav-, regn- og grundvand har Esbjerg Kommune udarbejdet en app, hvor esbjergenserne selv kan se, hvad der sker under forskellige hændelser. Efter den er installeret på en smartphone eller tablet kan Klimaklar Esbjerg bruges til at få en fornemmelse af, hvor vandet vil stå højt under oversvømmelser.
Baggrund
Som led i EU’s oversvømmelsesdirektiv er der udpeget 14 områder i Danmark med væsentlig risiko for oversvømmelse. I 2018 blev dele af Esbjerg føjet til listen, og derfor har Kystdirektoratet bedt Esbjerg Kommune om at lave en risikostyringsplan. I 2021 blev Klima- og risikostyringsplan for Esbjerg by og havn godkendt. Planen peger på, at der med fordel kan etableres stormflodssikring for at beskytte centrale dele af Esbjerg.
I maj godkendte Plan & Byudviklingsudvalget en strategi for, hvordan Esbjerg Kommune skal etablere en stormflodssikring. Strategien står på to ben. I første omgang etableres en mur, som sammen med porte skal beskytte byen mod stormflod. Muren vil være ca. 90 cm høj, og den placeres vest for Adgangsvejen og H E Bluhmes Vej. Forskellige udsmykninger og grønne planter skal sno sig langs muren. Det er tanken, at der på sigt suppleres med en hævet vold eller lignende længere oppe mod byen til sikring af byen på den lange bane. Den kan evt. knyttes på den Grønne Ring og vil så kunne benyttes af både gående og cyklister.
Som planerne ser ud nu, vil sikringslinjen ved Adgangsvejen og H E Bluhmes Vej blive etableret i 2025 og frem til 2027. Det afhænger dog af et tilsagn om medfinansiering fra den statslige pulje til kystbeskyttelse.
Kontakter
Henrik Andersen, næstformand for Plan & Byudviklingsudvalget, mail: henan@esbjerg.dk, tlf.: 40 12 33 55
Henrik Studsgaard, direktør Teknik & Miljø, mail: henst@esbjerg.dk, tlf: 21301753
Billeder
Om Esbjerg Kommune
Esbjerg er landets femtestørste by og Danmarks EnergiMetropol. Vi har sat ambitiøse klimamål og går forrest i den bæredygtige udvikling, hvor byen spiller en central rolle for hele Europas grønne kurs.
I Esbjerg Kommune er pionerånd og viljen til fremdrift en del af DNA'et, og der er ikke langt fra idé til handling. Vores nye mål for Esbjerg er at blive et fyrtårn inden for oplevelser og kultur. Her er allerede masser af spændende muligheder, og nu sætter vi turbo på, så endnu flere får øje på Esbjerg.
Danmarks ældste by, Ribe, ligger i Esbjerg Kommune, og her emmer det af kultur og charme, lige som stationsbyen Bramming er populær og driftig. Samtidig nyder Esbjerg Kommune godt af en perlerække af aktive landsbyer med stærke fællesskaber.
Følg pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
The Tall Ships Races: Maritimt Torv udstiller havets værdier på land og i fremtiden1.8.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Når flåden fra The Tall Ships Races sejler ind i Esbjerg, slår Maritimt Torv teltdugen op som en stærk forankring på land. Her smelter livet til søs, havet som karrierevej, hensynet til havmiljøet og Esbjergs udvikling sammen i en spændende oplevelse.
The Tall Ships Races dækker op til et kulinarisk eventyr23.7.2025 12:10:00 CEST | Pressemeddelelse
Duft og smag på hele verden, når The Tall Ships Races tager besætninger og gæster med på en rejse rundt i alverdens køkkener. Langs kajerne frister boder og foodtrucks med mad og drikke til både sømænd og landkrabber.
Klar til The Tall Ships Races: Frivillige går ombord i sommerens maritime folkefest9.7.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere end 300 frivillige er klar til at tørne ind i The Tall Ships Races, når nogle af verdens største sejlskibe i august lægger til kaj i Esbjerg Havn. De mange frivillige er uundværlige for det kæmpestore arrangement, og de løser et hav af opgaver.
Lyskunstner er nu valgt til at sætte lys på Ribe Domkirke9.7.2025 09:10:39 CEST | Pressemeddelelse
Ribe Domkirke skal have ny, udendørs belysning. Lysdesigneren Iben Winther Orton fra designkollektivet Lightscapes er nu valgt til at udføre den krævende opgave, som skal være med til at understrege den unikke arkitektur på Danmarks og Nordens ældste Domkirke.
Esbjerg Festuge samlede over 35.000 gæster7.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Esbjerg Festuge 2025 blev en sand folkefest! Tællinger fra bl.a. Torvet og dronefotos viser, at mere end 35.000 mennesker lagde vejen forbi de mange koncerter, events og oplevelser rundt i hele byen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum