LB Forsikring: Pas på - brandfaren lurer!
Mens mange danskere lige nu nyder udsigten til en varm weekend med tid til leg ved stranden og hyggelige grillaftener i det grønne, udsender LB Forsikring en advarsel om den brandfare, der også lurer: Det er farligt at bruge åben ild og ukrudtsbrændere.

De danske myndigheder har netop udstedt afbrændingsforbud i Esbjerg, Varde og på Fanø, og hos forsikringsselskabet LB Forsikring advarer man også mod brandfare, så længe Danmark er ramt af tørke. Erfaringen viser nemlig, at samtidigt med at solen og varmen breder sig over Danmark, øges risikoen for store brande markant.
’Mange tænker måske ikke lige over, at en lille glød fra en ukrudtsbrænder eller en gnist fra en grill kan medføre omfattende skader på både genstande og ejendomme. Selvom man ikke kan se det med det blotte øje, kan en glød ligge og ulme og medføre brand. Derfor opfordrer vi folk til helt at undlade brug af ukrudtsbrændere, når Danmark er ramt af tørke,’ siger Anne Mette Kirkegaard, Vicedirektør Skade og Jura, Medlemsoplevelsen i LB Forsikring.
Forsikringsselskabet har allerede fået anmeldelser om skader i forbindelse med brug af ukrudtsbrændere denne sommer. Derfor advarer LB Forsikring også om generel brug af åben ild. Ifølge DMI er naturen nemlig knastør ovenpå en maj måned, der har været den tørreste i 15 år.
’Man skal virkelig være meget varsom, når Danmark er ramt at tørke. Det kan være alt fra et lille cigaretskod, man smider fra sig til en grill, der forårsager en brand. Vi anbefaler derfor, at hvis man vil have en hyggelig grillaften, skal man sørge for at tage sine forholdsregler. Og så bør man altid lytte til myndighedernes anbefalinger lokalt,’ lyder opfordringen fra Anne Mette Kirkegaard.
7 gode råd udendørs og indendørs:
- Hav altid en spand vand stående udendørs eller sørg for direkte adgang til en haveslange.
- Undgå åben ild i tørkeperioder.
- Tænd aldrig grillen med sprit eller benzin.
- Undgå at bruge ukrudtsbrændere i tørkeperioder.
- Anskaf en brandslukker og et brandtæppe, du nemt kan komme til, hvis uheldet er ude. Husk at en brandslukker også har en udløbsdato, tjek din regelmæssigt.
- Brug kun lyskæder og forlængerledninger, der er beregnet til udendørs brug.
- Anskaf en røgalarm, hvis du ikke allerede har gjort det. Udskift røgalarm med cirka 10 års mellemrum, selvom røgalarmen har et batteri, du kan skifte. Røgalarmen har en udløbsdato, som du ofte kan se ved batteriet.
Du kan orientere dig yderligere om brandfare på beredskabsstyrelsens hjemmeside, der har et opdateret brandfareindeks: Brandfare.dk (brs.dk)
Kontakter
Line ErnlundPressechef
Tlf:31772465lier@lb.dkOm LB Forsikring
LB Forsikring er Danmarks største medlemsejet forsikringsselskab, og består af forsikringsgrupperne Lærerstandens Brandforsikring, Runa Forsikring, Bauta Forsikring og LB Forsikring til PFA.
LB Forsikring har lige over 420.000 medlemmer fordelt i hele landet.
Følg pressemeddelelser fra LB Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra LB Forsikring
Har du styr på bilens udstyr, inden du tager på bilferie?27.6.2025 10:21:45 CEST | Pressemeddelelse
Med sommerferien lige om hjørnet gør mange danskere sig i disse dage klar til sommerens kør-selv-ferier. Og selvom mange tjekker bilens udstyr, inden turen går sydpå, er det ikke alle der husker det. Det viser en ny medlemsundersøgelse fra Danmarks største medlemsejede privatforsikringsselskab, LB Forsikring.
Husker du at låse teltet, når du er på festival?23.6.2025 11:04:34 CEST | Pressemeddelelse
Mange ved ikke, at teltet skal være låst med for eksempel en hængelås, før tilfælde af tyveri fra et telt er dækket. Det viser en ny medlemsundersøgelse fra Danmarks største medlemsejede privatforsikringsselskab, LB Forsikring.
En mio. kr. til 18 projekter om fysisk og mental sundhed i Region Sjælland17.6.2025 07:02:00 CEST | Pressemeddelelse
Hele 18 projekter, der skal løfte den fysiske og mentale sundhed og trivsel hos borgerne i Region Sjælland, har modtaget midler som en del af den million kroner, som LB Foreningen i Region Sjælland havde afsat til formålet.
1 mio. kr. til 17 projekter der skal forbedre sundheden for udsatte borgere i Region Nordjylland17.6.2025 07:02:00 CEST | Pressemeddelelse
17 forskellige projekter fik i denne uge den glædelige besked, at de har fået del i den million kroner, som LB Foreningen har valgt at uddele til organisationer, der arbejder for at forbedre den fysiske og mentale sundhed for udsatte borgere i Region Nordjylland.
En million kroner til 15 indsatser der styrker demokratiet i Region Midtjylland17.6.2025 07:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Med en bevilling på en mio. kr. til 15 forskellige projekter i Region Midtjylland sætter LB Foreningen fokus på at styrke det demokratiske engagement i regionen. Den største donation er på 130.000 kr. og den mindste på 5.000 kr.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum