Danske Vandværker er nyt medlem af Landdistrikternes Fællesråd
Danske Vandværker melder sig ind i Landdistrikternes Fællesråd for at styrke arbejdet med at sikre lokale, medlemsdemokratiske vandværker i hele landet.

Landdistrikternes Fællesråd opruster med et nyt medlem i form af Danske Vandværker. Danske Vandværker er de medlemsdemokratiske vandværkers brancheforening og har bl.a. til formål at skabe de bedste betingelser for, at vandværkerne kan levere godt drikkevand til deres forbrugere nu og i fremtiden.
- Rent drikkevand er vigtigt for vores velfærd og en livsnødvendig ressource for mennesker og samfundet. De demokratisk ejede vandværker er ejet af de samme personer, der bruger vandet, og derfor kan man som forbruger og medejer få direkte indflydelse på sit eget vand og de rammer, der skal være med til at sikre det. Det gælder for eksempel lokale miljøforhold, grundvandsbeskyttelse, energikilder og økonomi. Vores nye medlemskab af Landdistrikternes Fællesråd kan være med til at sikre, at vi står endnu stærkere lokalt, netop når det kommer til at sikre gode rammer for vores vand, fortæller direktør i Danske Vandværker Susan Münster.
Hos Landdistrikternes Fællesråd glæder formand Steffen Damsgaard sig over det nye medlem.
- Danske Vandværker yder en kerneopgave i det danske samfund; nemlig godt drikkevand. De er med til at samle folk og skabe lokal forankring gennem en lang og stolt tradition med lokale vandværker i Landdistrikts-Danmark. Deres medlemmer tager ansvar for en bæredygtig forsyning, især i landdistrikterne, og Danske Vandværkers formål spiller rigtig godt sammen med vores dagsordener om udvikling, grøn omstilling og engagement i landdistrikterne, siger Steffen Damsgaard og tilføjer:
- Jeg glæder mig over, at vi får Danske Vandværker som nyt medlem i Landdistrikternes Fællesråd. Vi kommer til at samarbejde på flere områder, bl.a. om det lokale medlemsdemokratiske forbrugerejerskab, som er vigtig at have fokus på. Hvert medlem styrker arbejdet med et land i bedre balance og fokus på at udvikle vores landdistrikter. Det styrker også positionen som den overordnede landdistriktsorganisation, og dét er vigtigt for os alle, der kæmper for at sikre et land i bedre balance.
Også Susan Münster glæder sig over det mere tætte samarbejde, hvor hun bl.a. ser gode muligheder for at stå sammen med Landdistrikternes Fællesråd om at skabe politisk fokus på styrkerne ved en decentral drikkevandsforsyning med især mange mindre vandværker i landdistrikterne.
- Det er vigtigt, at vi fremtidssikrer de lokale vandværker, fordi det har store fordele at ”bo ovenpå sit drikkevand”. Det betyder noget i forhold til at være så energieffektive og klimavenlige som muligt, fordi vandet ikke skal pumpes så langt, hvis det skal ud til dem, der bor lige omkring det, fortæller Susan Münster og fortsætter:
- I vores samarbejde med Landdistrikternes Fællesråd, der som forening er gode til at sætte landdistrikterne på dagsordenen, står vi nu endnu stærkere i sagen om at styrke og udvikle den decentrale drikkevandsforsyning, afslutter Susan Münster.
Om Danske Vandværker
Danske Vandværker er brancheforening for landets vandværker, hvoraf langt størstedelen af vandværkerne er placeret i landdistrikter og mindre byer. Medlemsskaren tæller også vandbranchens industri og leverandører.
Nøgleord
Kontakter
Helle VendelboLanddistrikternes Fællesråd / Presse
Tlf:31718938hve@landdistrikterne.dkFølg pressemeddelelser fra Landdistrikternes Fællesråd
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Landdistrikternes Fællesråd
Forenet Kredit og Landdistrikternes Fællesråd åbner ny ansøgningsrunde til Grøn Boligrotation i landdistrikterne8.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Forenet Kredit og Landdistrikternes Fællesråd har netop åbnet en ny ansøgningsrunde til projekt Grøn Boligration i Landdistrikterne, som henvender sig til landsbyer landet over. Ambitionen med Grøn Boligrotation er at støtte landsbyer og kommuner i at skabe flere attraktive seniorvenlige boliger og sætte skub i energirenoveringen af landsbyernes eksisterende parcelhuse af ældre dato
Landdistrikter: Fremtidens kollektive transport og mobilitet kalder på flere løsninger28.4.2025 06:13:35 CEST | Pressemeddelelse
Busser og tog er rygraden i den kollektive transport, men det skal suppleres med flere transportformer, såsom flextrafik, taxi, samkørsel og delebiler. Sådan lyder nogle af hovedbudskaberne i nyt udspil fra Landdistrikternes Fællesråd, der viser vejen til bedre mobilitet i hele landet.
Hvem skal være Årets Landsby 2025?15.4.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
I år uddeles prisen til en landsby, hvor der er ’Fællesskab for Fremtiden’ og hvor borgerne står sammen om at håndtere nogle af de udfordringer, der kendetegner verden af i dag. Send en ansøgning før din nabolandsby, og senest den 13. juni 2025 kl. 12.00.
Landdistrikterne: Ros til regionernes fokus på flere læger i land- og yderområder10.4.2025 08:24:38 CEST | Pressemeddelelse
Der er flere gode takter i regionernes 25 forslag til at sikre bedre lægedækning i hele landet, mener Landdistrikternes Fællesråd, der fremhæver initiativer såsom flere uddannelsespladser uden for de største universitetsbyer, stærke faglige studiemiljøer decentralt og flere uddannelsesforløb uden for de større byer.
Landdistrikterne: Statsgaranti på boliglån skal indfri boligdrømmene på landet8.4.2025 10:09:14 CEST | Pressemeddelelse
Uden for centerbyerne i de fleste landdistriktskommuner oplever flere danskere at få afslag i banken til boligkøb, hvor postnummer, beliggenhed, samt lav boligværdi tilsyneladende er begrundelsen. Nyt lovforslag vil permanentgøre og udvide ordningen for statsgaranti på boliglån, så flere kan realisere ønskerne om boligkøb på landet. Det møder ros fra Landdistrikternes Fællesråd.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum