Dansk gastronomi gør sig igen bemærket på den absolutte topscene
Den Nordiske Michelin Guide er blevet uddelt, og Danmark har i år 32 restauranter med i guiden fordelt ud over både Jylland, Fyn og Sjælland. Herudover er også en restaurant i Grønland med i guiden.
Årets Michelin Guide er mandag aften blevet præsenteret, og madguiden har afsløret fordelingen af stjerner ved en overrækkelsescermoni i den finske by Turku. Danmark er igen bredt repræsenteret, og dermed cementerer danske restauranter endnu engang sin plads på den gastronomiske verdensscene.
Danmarks kokke og fødevareproducenter er karakteriseret ved en unik evne til at innovere, og netop evnen til at skabe innovative produkter på tværs af sektorer og fagligheder er centralt for at gøre Danmark til et gastronomisk centrum.
Styrken ligger i kontinuerligt at udfordre og genfortolke den position, der allerede er opnået inden for dansk gastronomi. Begivenheder som denne er med til at fastholde Danmarks status som et land med gastronomi og fødevarer af høj kvalitet.
Stjernerne er dermed også et skulderklap til danske fødevareproducenter, da det i høj grad er danske kvalitetsråvarer, der danner grundlag for den gode madoplevelse.
Det glæder minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen (V):
”Det er et imponerende højt niveau, som Danmark igen ligger på. Vi er et lille land, men vi ligger i den absolut verdenstop rent gastronomisk. Det vidner om en meget stor talentmasse og kreativitet i branchen, der inspirerer hinanden til at blive bedre. Jeg glæder mig samtidig over, at stjernestøvet er drysset over kokke i flere egne af landet. De skal hyldes for opfindsomhed og grundighed. Samtidig fortjener de danske fødevareproducenter også en del af rosen for at have bidraget til, at de dygtige kokkes idéer kan få luft under vingerne.”
Fakta:
- I alt har 32 restauranter i Danmark stjerner. Herudover har en restaurant i Grønland en stjerne.
- Restauranterne i Danmark fordeler sig med 18 restauranter på Sjælland, 12 i Jylland, 1 på Fyn og 1 på Bornholm.
- I Grønland er den færøske restaurant Koks midlertidigt placeret i det vestlige del af landet i bygden Ilimanaq. Restauranten vil senere returnere til Færøerne.
Yderligere oplysninger:
Fødevareministeriets pressetelefon: + 45 2018 4052 eller presse@fvm.dk
Følg pressemeddelelser fra Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri
Fødevareminister klipper snoren til nyt kontor Nuuk8.5.2025 18:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen (V) er rejst til Grønland for at deltage i den officielle åbning af Fødevarestyrelsens kontor i Nuuk. Besøget bød også på det første møde med Grønlands nye Naalakkersuisoq for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning Peter Borg (D).
Landbruget har nedbragt sin gæld med 50. mia. kr.16.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Indtjeningen i landbruget har generelt været høj de seneste år, og landbruget har formået at nedbringe gælden. Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen (V) ser derfor god grund til optimisme på landbrugets vegne.
Stor interesse for udvikling af fremtidens fødevareproduktion10.4.2025 16:02:15 CEST | Pressemeddelelse
Grønt Udviklings- og Demonstrationsprogram (GUDP) har i årets første ansøgningsrunde modtaget ansøgninger om tilskud til over 50 projekter fra forskere, fødevareproducenter, landmænd og folk med gode grønne idéer svarende til mere end 350 mio. kroner.
Tag med ud og fisk – men husk fisketegnet8.4.2025 07:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Lystfiskersæsonen står for døren, og Danmark byder på rigtig mange gode fiskeoplevelser. Mange danskere holder af lystfiskeriet, men desværre er salget af fisketegn faldet det sidste år. Fiskeriministeren håber på, at flere vil pakke fiskestangen, købe fisketegnet og komme afsted.
Ny aftale åbner kæmpe marked for danske fødevarevirksomheder på økologiområdet5.4.2025 06:03:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny handelsaftale mellem EU-Kommissionen og Japan betyder, at parterne anerkender hinandens økologistandarder for en række produkter. Det betyder, at eksempelvis danske økologiske mejeriprodukter snart kan markedsføres som økologiske i Japan.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum