Danmark sender katastrofehjælp til Ukraine efter sprængt dæmning
Der er hjælp på vej til de oversvømmelsesramte områder i Ukraine. Regeringen sender nu en større donationspakke fra Beredskabsstyrelsen og FN’s projektledelseskontor, UNOPS, afsted.
I dag afgår dansk materiel til Ukraine. Det danske bidrag skal hjælpe de ukrainske myndigheder med at håndtere de omfattende oversvømmelser efter sprængningen af Nova Kakhovka-dæmningen i Kherson-regionen, som grænser op til Mykolaiv, hvor Danmark hjælper med genopbygningen. Der udsendes to højkapacitetspumper, 35 telte til indkvartering, tre mindre både med transportflåder samt en større generator. Gennem UNOPS sendes desuden 5 efterspurgte vandtank-lastbiler, der skal opsamle og flytte vand fra oversvømmede områder, og et antal generatorer for en samlet værdi af knap 7 millioner kr.
”Vi har været i tæt dialog med de ukrainske myndigheder om, hvad de har brug for. Her har vi kunnet hjælpe med udstyr designet til at håndtere oversvømmelser, som gør det ukrainske beredskab i stand til at reagere effektivt og kraftfuldt. Der er tale om et målrettet bidrag, der er med til at gøre en forskel lige nu og her,” siger minister for udviklingssamarbejde og global klimapolitik Dan Jørgensen.
Regeringen udsender katastrofehjælpen via Beredskabsstyrelsen og UNOPS efter anmodning fra Ukraine. Det danske materiel fra Beredskabsstyrelsen afgår via lastbiler fra Beredskabsstyrelsens internationale logistikcenter i Herning i dag med forventet ankomst i Ukraine lørdag.
”Oversvømmelserne sætter store dele af Ukraine i en frygtelig situation, og vi skal gøre, hvad vi kan for at hjælpe ukrainerne. Med den her beredskabspakke kan vi hjælpe med udstyr, som gør det ukrainske beredskab i stand til at reagere mere effektivt,” siger fungerende forsvarsminister Troels Lund Poulsen.
Beredskabsudstyret doneres til den ukrainske beredskabsstyrelse. Det har en værdi af 2,5 millioner kroner og finansieres af Udenrigsministeriet over udviklingsbistanden. Den danske indsats indgår i EU's samlede beredskabsindsats.
Baggrund
Nova Kakhovka-dæmningen er den sjette og sydligste del af det samlede dæmningssystem for Dnipro-floden. Den blev i natten til eller tidlig i morgen den 6. juni sprængt i stykker, hvilket har medført omfattende oversvømmelser med store humanitære og miljømæssige konsekvenser. De ukrainske myndigheder oplyser, at op mod 16.000 mennesker er berørt af oversvømmelserne. De ukrainske beredskabsmyndigheder arbejder sammen med humanitære organisationer på evakuering og midlertidig indkvartering af de mange civile, som er bosat i området.
For yderligere information, kontakt Udenrigsministeriets pressevagt 67979247 (ikke sms) eller pressevagten@um.dk eller journalist i Beredskabsstyrelsen, Line Fjordside 21724627 eller BRS-LFJ@brs.dk.
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Reform af dansk udviklingsfond øger indsats i udviklingslande med op til 15 mia. kr.19.9.2023 10:22:27 CEST | Pressemeddelelse
Statsminister Mette Frederiksen annoncerende på FN’s Generalforsamling en reform af den danske Investeringsfonden for Udviklingslande (IFU). Med reformen stiger IFU’s forvaltede kapital fra 15,6 mia. kr. (2022) til omkring 35 mia. kr. i 2030.
Dan Jørgensen vil bruge FN’s generalforsamling til at lægge ambitiøse grønne spor frem mod COP-forhandlinger18.9.2023 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Når verdens ledere mødes til FN’s generalforsamling, er det også en vigtig trædesten frem mod FN’s næste klimatopmøde, COP28, i december.
Danmark støtter nødhjælpsindsatsen efter oversvømmelse i Libyen med 10 millioner kroner16.9.2023 08:00:20 CEST | Pressemeddelelse
De fatale oversvømmelser, som ramte Libyens østkyst natten til mandag, har ifølge Røde Kors, medført mindst 11.300 omkomne, og at yderligere 10.100 er meldt savnet. Over 30.000 vurderes internt fordrevet som følge af oversvømmelserne. Derfor bidrager Danmark nu med 10 millioner kroner.
Danmark støtter Marokko efter ødelæggende jordskælv13.9.2023 13:21:51 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen bidrager med 7,5 millioner kroner til nødhjælpsindsatsen i Marokko, efter et ødelæggende jordskælv ramte områderne omkring Atlasbjergene og byerne Marrakesh og Agadir fredag.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn11.9.2023 22:34:16 CEST | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde tirsdag den 12. september 2023 kl. 14.00.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum