Ny Rejseklar-app skal med danskerne på sommerferie
Hvis sommerferien i år går til udlandet, så download Udenrigsministeriets app ’Rejseklar’ og tilmeld dig Danskerlisten. På den måde er du bedre rustet, hvis din feriedestination pludselig bliver ramt af store skovbrande, oversvømmelser eller uroligheder.
Sådan lyder det gode råd fra Udenrigsministeriets Borgerservice, der hvert år hjælper tusindvis af danskere, når de kommer i problemer på rejsen.
I dag lancerer Udenrigsministeriet en ny version af appen ’Rejseklar’, som gør det nemmere at få information og hjælp før og under rejsen. Så når du nu pakker pas, kreditkort og badetøj, så husk også at få ’Rejseklar’ ned på mobilen, lyder tippet til de rejsende fra Steen Hommel, der er direktør for Udenrigsministeriets Borgerservice.
”De fleste husker nok tv-billederne af buldrende naturbrande, der omringede Athen. Eller de voldsomme oversvømmelser, da Rhinen gik over sine bredder og lukkede store områder. Andre har haft ubehagelige oplevelser med at blive fanget i optøjer eller strejker. Det er netop den type hændelser, vi advarer om via krisebeskeder til dem, der tilmelder sig Danskerlisten i ’Rejseklar’. Vi kan ikke slukke skovbranden, men vi kan informere om den og fortælle, hvordan man skal forholde sig,” siger Steen Hommel.
Med ’Rejseklar’ på mobilen har man adgang til Udenrigsministeriets populære rejsevejledninger, som løbende opdateres for lande over hele verden. Hvis man slår automatisk tilmelding til, bliver man tilmeldt Danskerlisten i det land, man opholder sig, når man åbner appen. Man vil så modtage en krisebesked via appen, hvis der opstår en alvorlig situation.
I appen kan man også få gode råd, hvis man får akut brug for hjælp under selve rejsen. Det kan for eksempel være, hvis man mister sit pas, kommer ud for en ulykke, bliver syg eller udsættes for kriminalitet.
Far og mor kan følge med hjemmefra
Og ’Rejseklar’ er ikke kun nyttig for dem, der selv rejser ud i verden. Mange forældre, der sender familiens unge ud på egen hånd, kan også have glæde af den. De kan tilmelde sig en nyhedsservice, så de også får opdateringer om forholdene i et land – selv om de ikke befinder sig i landet.
”Det giver forhåbentlig en tryghed for dem derhjemme. Og så håber vi selvfølgelig, at forældrene opfordrer de unge til at tilmelde sig Danskerlisten og bruge appen, når de tager afsted på ø-hop, interrail eller sabbatår jorden rundt,” siger Steen Hommel.
Fakta om Udenrigsministeriets hjælp til danskere på rejse:
- Udenrigsministeriet behandler hvert år omkring 5.000 større sager, hvor danskere er kommet i en nødsituation i udlandet. Mere end 22.000 danskere fik sidste år hjælp i forbindelse med et mistet pas, for eksempel på grund af tyveri på rejsen.
- I juli, når feriesæsonen er på sit højeste, er der normalt 45.000 danskere tilmeldt Danskerlisten, og da verden åbnede igen efter corona i 2021 var tallet 120.000. Udenrigsministeriet udsender omkring 150 krisebeskeder til tilmeldte på Danskerlisten om året.
Fakta om ’Rejseklar’:
- I 195 lande over hele verden kan danskere tilmelde sig Danskerlisten og få push-beskeder direkte i mobilen, hvis der sker en alvorlig krise af betydning for sikkerheden i det land, hvor man er.
- Hvis rejsen går til flere lande, følger tilmeldingen automatisk med, når man flytter sig over grænsen, hvis man ønsker det.
- Hvis man vil følge med i sikkerhedssituationen i et land uden at være der selv, kan man abonnere på nyheder om landet uden at være tilmeldt Danskerlisten.
- Appen giver nem adgang til Udenrigsministeriets opdaterede rejsevejledninger, så man kan forberede sig på rejsen. Danskerne tjekkede online rejsevejledninger 3,5 millioner gange sidste år.
- I appen findes simple guides til, hvad man kan gøre, hvis man kommer ud for et uheld på rejsen. Det kan være, hvis man mister sit pas, bliver syg eller bliver udsat for kriminalitet.
- Appen giver hurtig adgang til at se, om der kræves visum til et land, eller der er særlige krav til ens pas.
Læs mere om Rejseklar og download appen her
For yderligere information kontakt pressevagten@um.dk
Billeder
Vedhæftede filer
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Danmark og Kinas udenrigsministre mødes i Beijing19.5.2025 10:02:58 CEST | Pressemeddelelse
I anledning af 75-året for diplomatiske relationer mellem Danmark og Kina mødtes udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen i dag med den kinesiske udenrigsminister Wang Yi i Beijing.
Europaministeren rejser til Montenegro og Albanien med ønsket om et større og stærkere EU19.5.2025 09:11:46 CEST | Pressemeddelelse
Mandag den 19. og tirsdag den 20. maj er det de to EU-kandidatlande, Montenegro og Albanien, den danske europaminister besøger.
Udenrigsministeren markerer 75 års diplomatiske relationer i Beijing15.5.2025 09:23:45 CEST | Pressemeddelelse
Den 17.-19. maj rejser Lars Løkke Rasmussen til Kina, hvor han blandt andet skal mødes med den kinesiske udenrigsminister Wang Yi og handelsminister Wang Wentao
Europaministeren rejser til Bulgarien for at tale om blandt andet Europas forsvar og sikkerhed14.5.2025 19:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Med rejsen til Sofia i Bulgarien har europaministeren nu besøgt alle EU-lande, inden det danske formandskab begynder 1. juli 2025.
Udenrigsministeren tager på sikkerhedspolitisk rejse14.5.2025 12:44:44 CEST | Pressemeddelelse
Den 14.-15. maj deltager Lars Løkke Rasmussen i uformelt NATO-udenrigsministermøde, hvorefter han rejser videre til møde i Østersørådet den 16. maj.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum