DI: Sådan skal 2,5 mia. kr. styrke Danmarks mindre virksomheder
7.6.2023 10:11:40 CEST | DI - Dansk Industri | Pressemeddelelse

Geopolitisk usikkerhed, krig i Europa, pres på forsyningskæder, høje energipriser, inflation og en omfattende ny EU-regulering har skabt behov for at forbedre mindre og mellemstore virksomheders vilkår. Frem til 2028 er afsat 2,5 milliarder kroner til indsatsen. Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse sætter retning for den nye strategi i morgen torsdag den 8. juni – DIs 16 forslag er et indspil til forhandlingerne.
- Udviklingen af en ny erhvervsfremmestrategi er et oplagt tidspunkt at stoppe op og se på, om staten bruger de mange penge til erhvervsfremme rigtigt. Her mener vi i DI, at det skal være enklere for virksomhederne at ansøge om erhvervsfremme. Vi kommer med nogle helt konkrete bud på indsatser, der vil styrke SMV’erne i en tid præget af stor usikkerhed, siger DI’s chef for erhvervsfremme, Jes Lerche Ratzer.
Han påpeger, at erhvervsfremmeindsatsen kan gøre en afgørende forskel for at ruste landets iværksættere og SMV’er bedre til at tage hånd om de mange forandringer, som påvirker deres hverdag lige nu.
- Men det kræver, at tilbuddene er let tilgængelige og tilpasset virksomhedernes behov. Der er vi langt fra i mål endnu, siger DI-chefen ,der især peger på alt for meget bureaukrati i erhvervsfremmeindsatsen som et stort problem.
- I dag bliver virksomhederne mødt af alt for mange bøvlede dokumentationskrav og procedurer, der kan afholde dem fra at gøre brug af erhvervsfremmetilbud en anden gang. Deres indsats skal kort sagt stå mål med den værdi, som de får med sig hjem. Derfor er der brug for, at vi tager grundlæggende livtag med bureaukratiet, så fremtidens erhvervsfremmeindsats i langt højere grad møder virksomhederne i øjenhøjde, siger Jes Lerche Ratzer.
Eksempelvis kan virksomhederne i dag risikere at vente op mod 12 måneder på at få udbetalt pengene til at styrke deres forretningsudvikling, fra at de reelt har afholdt udgifterne. Derfor åbner DI op for at anvende straksudbetaling af midler i erhvervsfremmeindsatsen.
DIs 16 forslag til at forbedre erhvervsfremmeindsatsen og styrke virksomhedernes vilkår kan læses her: En ny erhvervsfremmestrategi for Danmark - DI (danskindustri.dk)
Følg os på:
Kontakter
Jes Lerche Ratzer, DIs chef for erhvervsfremme, 2674 2891, jelr@di.dk
Lars Bøgeskov, pressekoordinator, 2236 3138, larb@di.dk
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: Kommissionen balancerer klimaambitioner og konkurrencekraft i nyt kvote-forslag17.7.2026 13:21:02 CEST | Pressemeddelelse
EU-Kommissionens forslag til revision af EU's CO2-kvotesystem (ETS) sender et vigtigt signal til de virksomheder, der de kommende år skal investere milliarder i den grønne omstilling og deres langsigtede konkurrencekraft, lyder det fra DI.
Ny direktør for biosolutions i Dansk Industri8.7.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter en periode som konstitueret direktør bliver Pernille Rype Elley nu permanent direktør for DI Biosolutions og European Biosolutions Coalition
DI: Arbejdsgivere skal være opmærksomme på "larven fra helvede"7.7.2026 10:58:42 CEST | Pressemeddelelse
Virksomheder med udendørs arbejde bør kende myndighedernes anbefalinger til værn mod hud- og luftvejsgener, hvis de arbejder i nærheden af "larven fra helvede", lyder det fra arbejdsmiljøekspert i Dansk Industri.
Ny analyse: Den danske cykelindustri omsætter for 7,8 mia. kr. – men overses i den grønne omstilling2.7.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Cycling Embassy of Denmark præsenterer for første gang i over ti år en samlet analyse af cykelbranchens erhvervsøkonomiske nøgletal. De tegner et billede af en grøn branche, der beskæftiger over 5.600 mennesker landet over – men som politisk og erhvervsmæssigt har stået i skyggen af den cykelkultur, den selv er med til at skabe. Danmark er verdenskendt som cykelland. Men mens cyklen i årtier er blevet hyldet som et sundheds- og klimagode, har selve cykelerhvervet stået stort set ubeskrevet i tal – den seneste detaljerede kortlægning er over ti år gammel. Det laver Cycling Embassy of Denmark nu om på med rapporten "Nye erhvervsøkonomiske nøgletal for den danske cykelindustri", der bygger på en registerbaseret analyse af 1.469 danske cykelvirksomheder. Analysen viser en branche, der omsætter for 7,8 mia. kr. om året, beskæftiger 5.640 ansatte, eksporterer dansk cykelteknologi for 1 mia. kr. og overvejende består af små og mellemstore virksomheder spredt ud over hele landet. Cykelerhverve
DI: Akutplan for elnettet er nødvendig, men ingen langsigtet løsning29.6.2026 11:20:48 CEST | Pressemeddelelse
Det er nødvendigt at prioritere adgangen til elforsyningsnettet bedre her og nu, men det kræver også en plan for en hurtigere udbygning af elnettet, lyder det fra Dansk Industri
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

