Swingende julekoncert med DR Big Band

Misteltenen er strategisk placeret, og temperaturen stiger garanteret et par grader, når DR Big Band i november og december rejser landet rundt med årets julekoncert fyldt af blues, inderlig jule-soul og swingende klassikere.
Med sig på scenen har de i år Bobo Moreno, som er kendt for sin alsidige soul-stemme, og Miriam Mandipira, der kaldes ’Queen of the Blues’ i det sydlige Afrika, og samtidig har erobret den danske blues-, jazz- og soul-scene. De seneste år har Miriam taget publikum med storm under DR Big Bands julekoncerter, og man kan roligt se frem til at blive tryllebundet af hendes store stemme igen i år.
Aftenens vært er den selvsikre Michael Carøe, som også indtager rollen som crooner. Med vanligt overskud og glimt i øjet fører han publikum gennem koncerten, og han har tilmed lovet at opfylde de største julemusikønsker, som han indsamlede fra publikum under sidste års turné.
I aftenens løb vil DR Big Band og aftenens sangere byde på jazzede klassikere som Santa, Baby, I’ll be home for Christmas og ikke mindst en særdeles dameglad Back Door Santa – samtidig med, at der bliver plads til både romantiske og fromme juleønsker om hvid jul og bjældeklang. Selv de mest frosne julehjerter, der virkelig trænger til at blive varmet op til jul, skal bare komme med, for stemningen bliver med garanti steghed og swingende.
Merry Christmas, Baby på Kulturværftet torsdag den 30. november kl. 20.00.
Få billetter: https://kuto.dk/kalender/2017/november/merry-christmas-baby
DR Big Band
DR Big Band består af 19 topprofessionelle jazzmusikere. Bandet har været et fyrtårn på den danske jazzscene siden 1964 og var med helt i front i de år, hvor København husede en række legendariske amerikanske jazzmusikere. I dag leverer bandet stadig den ægte, amerikanske bigband-lyd – men med sit helt eget, nordiske twist. Hver sæson præsenterer DR Big Band publikum landet over for nogle af vor tids største jazzstjerner samtidig med, at bandet introducerer helt nye navne, indleder nyskabende samarbejder på tværs af genrer og bestiller nye værker af unge talenter.
Miriam Mandipira
Miriam Mandipira (f. 1977) er blevet udråbt til Danmarks nye store blues, jazz & gospelsangerinde, og senest modtog hun prisen som Årets Danske Bluesnavn ved Danish Music Awards Blues 2016. Mandipira er født og opvokset i Zimbabwe, og med forbilleder som Billie Holiday, Ella Fitzgerald og Aretha Franklin har hun udviklet sit musikalske talent siden barndommen. Som frontfigur i Zimbabwes Luck Street Blues og i det sydafrikanske bluesband Strange Brew er hun blevet kaldt det sydlige Afrikas ’Queen of the Blues.’ I 2007 flyttede Miriam Mandipira til Danmark, hvor hun lige siden har brilleret på den danske musikscene i selskab med bl.a. Delta Blues Band, Klüvers Big Band og hendes eget Miriam Mandipira & Her Danish Friends.
Bobo Moreno
Siden slutningen af 1980’erne har Bobo Moreno sunget sig længere og længere ind i hjerterne på musikelskere i hele landet. Moreno er nemlig først og fremmest kendt som sanger med stort S, og det som en af Danmarks bedste! For dét der har gjort det lidt pudsige navn Bobo Moreno verdensberømt i Danmark, er ganske enkelt evnen til at begejstre et hvilket som helst publikum med sin alsidige stemme. Gennem årene har han arbejdet med de største navne herhjemme, fra Sanne og D:A:D, til Radioens Big Band og Birthe Kjær. Også mange TV-optrædener er det blevet til, med medvirken i en bred vifte af musik- og underholdningsshows. Man har endda kunne både høre og se ham i et enkelt afsnit af DR’s Krøniken! Han kan desuden skrive ‘Kongelig Hofleverandør’ på visitkortet, efter en TV transmiteret optræden på Christiansborg, i forbindelse med kronprinsebrylluppet. Modtager af Gentofte Kulturpris 2014.
Michael Carøe
Michael Carøe er skuespiller, entertainer og sanger med en karriere der spænder vidt. Han er uddannet fra Statens Teaterskole, og som skuespiller har han medvirket i alt fra klassikere som Macbeth over musicals som Evita til TV-serien Klovn. Han optræder som sanger i en række forskellige konstellationer fra solo med klaverakkompagnement til bigband og symfoniorkester. Michael Carøe har ageret konferencier og vært ved et hav af events og TV-programmer.
Kontakter
Anne Borg
PR, Kommunikation & Marketing
Koncerter, festivaler & program
abo03@helsingor.dk
41869423
Billeder

Information om Kulturværftet & Toldkammeret
Kulturværftet ligger på havnen i Helsingør og udgør sammen med M/S Museet for Søfart og Kronborg Slot området Kulturhavn Kronborg. Kulturværftet er Nordsjællands største kulturhus, som sammen med byens ældre kulturhus Toldkammeret lægger scener og rum til en bred vifte af lokale, nationale og internationale kulturevents året rundt.
Følg pressemeddelelser fra Kulturværftet & Toldkammeret
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Kulturværftet & Toldkammeret
Sommerferie for familier i Kulturhavn Kronborg18.6.2025 12:05:15 CEST | Pressemeddelelse
Fra billedskole, bæredygtighed og teater i byens gader til bøger, Pokemon-byt og blærede biler: hele Kulturhavnen i Helsingør kommer også denne sommer til at summe af aktiviteter for børn og familier, når Kulturværftet, Helsingør Kommunes Biblioteker, Museum Helsingør og Helsingør Teater inviterer til kreativitet, leg, oplevelser og læring.
Når stilheden kalder: Camp Vild inviterer til langsom sommer i Helsingør11.6.2025 14:06:42 CEST | Pressemeddelelse
Mens resten af landet pakker taskerne til lufthavnen og fylder kalenderen med planlagt rekreation, åbner Kulturværftet i Helsingør for noget radikalt anderledes: stilhed, nærvær og en invitation til at lade sig forvilde med vilje.
Synthpop-ikonet Howard Jones giver eksklusiv koncert på Kulturværftet til november3.6.2025 10:22:09 CEST | Pressemeddelelse
Til november slår Kulturværftet dørene op for et vaskeægte ikon fra 1980’ernes internationale musikscene. Howard Jones – kendt for sine iørefaldende hits og pionerarbejde inden for elektronisk popmusik – giver en eksklusiv koncert i Helsingør.
Nedtællingen er i gang: Sommerens store musikfest i Helsingør nærmer sig27.5.2025 10:26:38 CEST | Pressemeddelelse
Om en måned forvandles havnefronten i Helsingør til et musikalsk samlingspunkt for hele Nordsjælland. Lørdag den 28. juni inviterer Kulturværftet igen til årets helt store sommerkoncert med fire af Danmarks mest aktuelle og elskede navne: Jada, Malte Ebert, Pil og Lamin. Der er lagt op til en magisk aften med pop, soul og hiphop – og det hele foregår i unikke omgivelser ved Kronborg og Øresund.
Beats, bars og bangers: Kulturværftets KUTO Club føjer flere artister til årets store udendørskoncert i Helsingør fredag den 22. august 202520.5.2025 10:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Faza, Mas, Ozzy, Mille og Zuloo gør TopGunn og Kundo selskab i lineup’et til sensommerens store musikbegivenhed på havnefronten ved Kulturværftet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum