Sting-koncert på havnefronten i Helsingør

Sting-koncert på havnefronten i Helsingør
Den 4. august ved Kulturværftet
Billetsalg starter den 17. december 2015 kl. 10.00
Den verdenskendte musiker Sting optræder med sine største hits – den 4. august 2016 – sammen med sit fremragende band. Billetsalget starter den 17. december 2015.
Sting har udgivet 14 studiealbums siden 1989, og i løbet af hans tid med The Police samt hans tid som solist har han solgt over 100 millioner albums. Han har modtaget 16 Grammy Awards, talrige guld- og platinplader, en Golden Globe, en Emmy og tre Oscar-nomineringer. Han er desuden optaget i Songwriters Hall of Fame og modtog den prestigefyldte Kennedy Center-ærespris for kunst i 2014.
Stings seneste udgivelse, The Last Ship, er baseret på hans erindringer om skibsværfts-miljøet i byen Wallsend i det nordlige England, hvor han er født og opvokset. Sting har desuden skrevet musik og tekst til et skuespil af samme navn, som havde premiere på Broadway i oktober 2014. Samme år modtog Sting en Tony Award for ’Best Original Score’ for stykket.
Sting har medvirket i femten film og har publiceret to bøger, heriblandt erindringsbogen og The New York Times-bestselleren, Broken Music. Hans støtte til menneskerettigheds-organisationer afspejler hans kunsts universelle rækkevidde. Sammen med sin kone Trudie Styler grundlagde han i 1989 The Rainforest Fund for at hjælpe med at beskytte både verdens regnskove og disses befolkninger.
Kulturværftet har arbejdet på at finde den helt rette musikalske profil til en sommerkoncert på havnefronten. Det er lykkedes nu. Det er også en drøm for Sting, at optræde på den første internationale udendørs-koncert i Kulturhavn Kronborgs historiske og flotte rammer.
Billetter kan købes via kuto.dk fra kl. 10.00 den 17. december.
Medlemmer af Stings fanklub har mulighed for at købe billetter i et forsalg, som starter den 15. december fra kl. 10.00 til onsdag den 16. december kl. 17.00 via et pre-sale link tilsendt direkte fra Kulturværftet.
Information om hele Stings tour og billetter kan findes på www.sting.com. Yderligere information om koncerten i Helsingør findes på www.kuto.dk.
Nøgleord
Kontakter
Anne Borg
PR, Kommunikation & Marketing
Koncerter, festivaler & program
abo03@helsingor.dk
41869423
Billeder
Information om Kulturværftet & Toldkammeret
Kulturværftet ligger på havnen i Helsingør og udgør sammen med M/S Museet for Søfart og Kronborg, området Kulturhavn Kronborg. Kulturværftet rummer det største kulturhus i Nordsjælland, som sammen med byens ældre kulturhus Toldkammeret lægger scener og rum til en bred vifte af lokale, nationale og internationale kulturevents.
Følg pressemeddelelser fra Kulturværftet & Toldkammeret
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Kulturværftet & Toldkammeret
Helsingørs unge kunsttalenter fortolker en samtid i opbrud i kommende årsudstilling24.4.2025 09:20:58 CEST | Pressemeddelelse
Et af de håndgribelige vidnesbyrd på, at Helsingør står stærkt som nykåret ungdomskommune, er når unge kunsttalenter fra Kulturværftets billedkunstneriske uddannelse, BGK Artlab, slår dørene for årets store årsudstilling. Udstillingen, der kan opleves fra den 9. maj til den 21. maj på Kulturværftet, har fået titlen Opbrud. Gennem billedkunst, design og arkitektur fortolker de unge kunstnere opbruddets og forandringens kraft.
Kulturel sammenhængskraft i fokus i nye podcastafsnit fra Kulturværftet7.4.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I en tid præget af uro, splittelse og desinformation er behovet for kulturel og åndelig sammenhængskraft større end nogensinde. Kulturværftet i Helsingør udgiver nu to nye episoder i podcasten Genlyd fra Kulturhuset, der netop undersøger, hvordan kulturhusene spiller en afgørende rolle som samlingspunkter både lokalt og på tværs af Norden.
Kulturværftets KUTO Club præsenterer dansk stjerne-hiphop på havnefronten i Helsingør fredag 22. august 20256.2.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Gør klar til stærke punchlines og højspændt musikalsk energiudladning på pladsen foran Kulturværftet i Kulturhavn Kronborg fredag den 22. august, hvor nogle af Danmarks største hiphop-acts lige nu – TopGunn, Kundo m.fl. – giver koncert. Billetsalget starter fredag den 7. februar kl. 12.00 på kuto.dk
Vinterferie på Kulturværftet: Film, fusk, fortælleteater og fastelavnsboller23.1.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Vinterferien står for døren, og på Kulturværftet har vi pakket programmet med masser af hyggelige, sjove og kreative oplevelser for små og store vinterferiefans.
Nyt sæsonprogram fra Kulturværftet for vinter/forår 20258.1.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Kærlighedshistorier, køkkenhacks og klassikere i mere end én forstand: Nyt sæsonprogram fra Kulturværftet byder på masser af kulturoplevelser på tværs af genrer og generationer i vinteren og foråret 2025.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum