Ukrainske CBS-studerende kan komme gratis til København

Otto Mønsteds Fond har netop bevilget en donation på godt 316.000 kroner, der skal dække udgifterne til 25 ukrainske studerendes flybilletter og kollegieværelser. Dermed får de studerende muligheden for gratis at deltage på CBS Summer University, da CBS i forvejen har tilbudt at betale for selve undervisningen til ukrainerne.
”Vi er meget glade for, at Otto Mønsteds Fonden har valgt at betale for rejse- og boligudgifterne, mens de ukrainske studerende er på CBS Summer University. Ifølge loven må CBS ikke betale for de studerendes leveomkostninger i forbindelse med studierne i Danmark. Og som forholdene er nu, kan vi ikke forvente, at de selv er i stand til at betale”, siger Anna Thomasson, der er uddannelsesdekan på CBS.
Allerede sidste år tilbød CBS ukrainske studerende at deltage gratis på CBS Summer University, men dengang skete det med relativ kort varsel, og kun tre nåede at være med.
”I lighed med mange andre har vi overvejet, hvordan vi bedst kan bistå Ukraine. Vi har været i dialog med blandt andet den ukrainske ambassadør i Danmark og den ukrainske rektorforsamling i Ukraine, og de gjorde opmærksom på, at særligt kortere studieophold ville være værdifulde. Det handler også om at mindske risikoen for brain drain, eftersom der er brug for kvalificerede unge i Ukraine,” siger Nikolaj Malchow-Møller, der som rektor for CBS har indgået en aftale med V.N. Kharkiv National University.
Aftale med universitet
Den går ud på, at 25 af deres studerende kan optages på CBS Summer University i år. Universitetet, som har en stor business-skole, er et af de ældste og mest ansete i Ukraine. Det ligger tæt på den russiske grænse i et område, der har været udsat for flere bombardementer.
”Med invitationen understøtter vi det ukrainske universitets egen vision om, at undervisningen skal holdes i gang på trods af de vanskelige vilkår, og at de studerende skal tilbydes en smule normalitet”, siger Nikolaj Malchow-Møller.
På CBS Summer University kan de studerende vælge mellem cirka 50 forskellige fag både på bachelor og kandidatniveau. Deltagerne gennemfører 15 ECTS i løbet af opholdet og får derfor et væsentligt fagligt input.
De ukrainske studerende indgår i de sociale programmer sammen med de øvrige deltagere og kan derved få en akademisk sommeroplevelse på lige fod med andre unge studerende.
Nøgleord
Kontakter
Pressekontakt - Copenhagen Business SchoolSekretariat for Ledelse og Kommunikation
Tlf:+45 41852616press@cbs.dkwww.cbs.dk/pressen/pressekontaktBilleder

Information om Copenhagen Business School
WE TRANSFORM SOCIETY WITH BUSINESS
CBS er et globalt anerkendt businessuniversitet med dybe rødder i den nordiske, socioøkonomiske model. Vi har et bredt fokus på erhvervslivets og samfundets udfordringer i det 21. århundrede. Derfor har vi en samlet portefølje af tværfaglig forskning og uddannelse af høj kvalitet, der har styrket generationer af fagfolk og ledere i den private sektor og andre steder.
Universitetet ligger på Frederiksberg og har ca. 20.000 fuldtids- og deltidsstuderende, 800 fuldtidsansatte videnskabelige medarbejdere, 200 ph.d.-studerende og 700 administrative medarbejdere samt en portefølje af bachelor-, kandidat-, MBA/EMBA-, ph.d.-og efter-/videreuddannelser udbudt på både dansk og engelsk.
Med vores globale profil følger en forpligtelse til at bidrage til udviklingen af transformative kompetencer hos studerende, kandidater og virksomhedsledere gennem vores uddannelsesaktiviteter og muligheder for livslang læring. Komplekse udfordringer kræver en fælles indsats, og derfor fokuserer vores strategi på at styrke nuværende og starte nye partnerskaber med andre videnskaber, erhvervslivet, myndigheder og civilsamfundet.
Følg pressemeddelelser fra Copenhagen Business School
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Copenhagen Business School
Krigen i Ukraine: Vestens analyser af Rusland har fejlet30.4.2025 06:06:00 CEST | Pressemeddelelse
Mens politikere arbejder på et reelt gennembrud i fredsforhandlingerne, må Vesten også kigge indad. Vi har undervurderet de russiske økonomer samt befolkningens evne til at lide. Og så har vi overvurderet vores egen betydning, siger økonom.
Professor fra CBS bliver optaget i det europæiske akademi Academia Europaea23.4.2025 09:29:23 CEST | Nyhed
Det europæiske videnskabsakademi Academia Europaea har optaget den danske professor Poul Fritz Kjær
Ny rapport: Opløst verdensorden stiller nye krav til virksomhedernes rolle og ansvar19.3.2025 13:21:56 CET | Nyhed
De traditionelle ledelsesmodeller rækker ikke længere til at håndtere de komplekse og eskalerende risici, som verden står over for. Det konkluderer en ny rapport, der præsenteres torsdag på CBS, og som følger op på udmeldinger fra Mærsks topchef på generalforsamlingen onsdag
CBS-forsker: ”EU bliver klemt mellem USA og Kina, og gør vi ikke noget drastisk, vil det koste på velfærden”5.2.2025 10:08:29 CET | Nyhed
EU står over for betydelige udfordringer i forholdet til Kina. Kinas stigende konkurrenceevne, indførelsen af industripolitiske tiltag i USA og fremtidsvarslinger om en mere multipolar verdensorden kræver en mere strategisk og forskningsbaseret analyse af vores forhold til Kina. Det mener CBS-forsker Kjeld Erik Brødsgaard, som leder et stort EU-finansieret forskningsprojekt.
Studerende på CBS er blandt Europas mest entreprenante19.12.2024 06:06:00 CET | Pressemeddelelse
I en tid, hvor såvel politikere i Danmark som i EU taler om et stigende behov for nye virksomheder og mere vækst, viser en international opgørelse, at udklækkede studerende fra CBS er nogle af Europas bedste til at rejse venturekapital.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum