Ny alliance mellem Miljøministeriet og erhvervslivet skal styrke biodiversiteten
Verden står i en akut natur- og biodiversitetskrise, hvor plante- og dyrearter uddør hurtigere end nogensinde før. Naturens økosystemer er nødvendige for livsvigtige ressourcer som drikkevand, fødevarer, energi og medicin, og verdenssamfundet er dybt afhængigt af naturen.
For at styrke virksomhedernes indsatser for at beskytte verdens natur og biodiversitet nedsætter miljøminister Magnus Heunicke derfor det nye partnerskab: Biodiversitetspartnerskabet. Partnerskabet vil ud over Miljøministeriet bestå af 15 organisationer og to forskere.
Flere danske virksomheder har opfordret regeringen til at nedsætte det nye partnerskab for bl.a. at skabe en fælles ramme for, hvordan virksomhederne bedst handler på naturkrisen.
- Biodiversitetskrisen er en af vor tids største udfordringer, og vi har pligt til at løse den i fællesskab. Det er positivt, at erhvervslivet rækker ud for at give deres bidrag til at få vendt udviklingen, så biodiversiteten igen kan blomstre, siger miljøminister Magnus Heunicke, og tilføjer;
- Jeg er også klar til at lytte til virksomhedernes anbefalinger til, hvordan vi fjerner barrierer eller skaber incitamenter til, at deres aftryk på naturen bliver mindre og mere bæredygtigt.
Opbakning fra erhvervslivet
Mange danske virksomheder har i stigende grad fokus på at nedbringe deres globale aftryk på natur- og biodiversiteten, men mangler ofte viden og klare rammer. Dansk Industri og Verdensnaturfonden, WWF, foreslog et biodiversitetspartnerskab sidste år.
Det nye partnerskab skal vejlede danske virksomheder i, hvordan de i deres produktion og forsyningskæder bedst beskytter biodiversiteten og samtidig pege på, hvilke barrierer virksomhederne støder på, når de sætter biodiversitetsindsatser i gang i deres virksomheder og i deres globale værdikæder.
- Det er et stærkt partnerskab bestående af vigtige organisationer og myndigheder på tværs af samfundet, som tager ansvar og nu går sammen for at finde de nødvendige løsninger, der kan bidrage til at stoppe natur- og biodiversitetskrisen. Vi skal dele viden og erfaringer nationalt og internationalt, udbrede løsningerne i stor skala og finde ud af, hvordan vi bedst tænker biodiversitet ind i virksomhedernes forretning, når der skal udvikles fødevarer, medicin, infrastruktur med mere til gavn for hele samfundet, siger Lars Sandahl Sørensen, administrerende direktør i Dansk Industri.
Dansk Erhverv glæder sig også over, at der bliver taget initiativ til et biodiversitetspartnerskab.
- Natur og biodiversitet er centralt for os alle som mennesker og for planeten, men det er også forretningskritisk for virksomheder på den helt lange bane i forhold til adgang til bæredygtige ressourcer og råstoffer. Derfor er vi meget glade for ministerens initiativ om et biodiversitetspartnerskab. John F. Kennedy sagde forud for rejsen til månen, at vi vælger at rejse til månen i dette årti, ikke fordi det er let, men fordi det er svært. Måling af indvirkning på natur og biodiversitet er også svært, og netop derfor er et partnerskab på tværs af myndigheder, virksomheder og civilsamfundsorganisationer helt centralt. Det bliver et stort ’ja tak’ herfra, siger Brian Mikkelsen, administrerende direktør i Dansk Erhverv.
Fakta:
- Biodiversitetspartnerskabet er et nyt partnerskab, der skal styrke virksomheders frivillig indsats for at beskytte naturen.
- Formandskabet for Biodiversitetspartnerskabet varetages af Miljøministeriet. Følgende organisationer er inviteret til at indstille medlemmer til partnerskabet:
- Dansk Industri
- Dansk Erhverv
- Landbrug & Fødevarer
- DAKOFO
- Dansk Skovforening
- Green Power Denmark
- Dansk Mode & Textil
- FinansDanmark
- F&P
- CONCITO
- Danmarks Naturfredningsforening
- Global Compact
- WWF Verdensnaturfonden
- 3F
- Tænketanken Hav
Derudover udpeger miljøministeren to forskere.
- Inden for et år forventes partnerskabet at levere bidrag til følgende:
- Anbefalinger til danske virksomheder om, hvordan de bedst handler på biodiversitetsområdet
- Anbefalinger til myndigheder om oplevede barrierer og mulige incitamentsstrukturer
- Anbefalinger til forsknings- og vidensinstitutioner om vidensbehov
- Anbefalinger til evt. videre indsatser for partnerskabet, herunder evt. nedsættelse af sektorspecifikke eller tematiske arbejdsgrupper/underpartnerskaber
Yderligere oplysninger:
Presserådgiver Malena Chandrasekaran, Miljøministeriet, tlf. 21 72 53 93
Information om Miljø- og Ligestillingsministeriet

Frederiksholms Kanal 26
1220 København K
+45 38 14 21 42https://mim.dk/
Følg pressemeddelelser fra Miljø- og Ligestillingsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Miljø- og Ligestillingsministeriet
Ministeren kræver handling og melder 25 kommuner for lovbrud1.4.2025 07:04:33 CEST | Pressemeddelelse
Fristen for tinglysning af kommunernes påbud om beskyttelse af drikkevand nær boringsnære beskyttelsesområder (BNBO) er nu udløbet. 11 kommuner har fortsat ikke indberettet beskyttelse af et eneste BNBO, og 14 kommuner har kun beskyttet mellem 1 og 19 pct. Nu vil miljøministeren melde dem til Ankestyrelsen.
Miljøminister udpeger formand og næstformand for forundersøgelse af nationalpark ved Smålandsfarvandet31.3.2025 09:00:51 CEST | Pressemeddelelse
Miljøminister Magnus Heunicke har udpeget Mikael Smed og Knud Vincents til henholdsvis formand og næstformand for den styregruppe, der skal drive forundersøgelsen af den mulige nationalpark.
Markant udvidelse: Naturnationalpark Ulvshale vokser med 80 hektar24.3.2025 09:29:57 CET | Pressemeddelelse
En udvidelse på 80 hektar sikrer nu mere sammenhængende vild natur på halvøen Ulvshale på det nordlige Møn, hvor de sjældne sommerfuglearter spættet bredpande og isblåfugl lever. Samtidig fremrykkes udvidelse af flere af Danmarks 15 naturnationalparker gennem konkrete opkøb i 2025, der skal udvide områderne.
Ny politisk aftale: Milliardinvesteringer til klimasikring mod højtstående grundvand21.3.2025 06:18:17 CET | Pressemeddelelse
Et bredt flertal bestående af regeringen, Socialistisk Folkeparti, Liberal Alliance, Det Konservative Folkeparti, Enhedslisten, Radikale Venstre og Alternativet er enige om at gøre det lettere at klimasikre byområder, hvor ca. 450.000 bygninger med boliger er truet af højtstående grundvand. Aftalen forventes at bane vej for investeringer for anslået 60 mia. kr. i fælles klimaløsninger.
Ny rapport: Bedre luftkvalitet medfører 380 færre for tidlige dødsfald pga. luftforurening19.3.2025 09:29:41 CET | Pressemeddelelse
Ny rapport viser, at luftkvaliteten er forbedret i 2023. Det skyldes bl.a., at flere kører elbil, og at landbruget udleder mindre ammoniak. Udviklingen medfører et fald i for tidlige dødsfald som følge af luftforurening på ca. 380 sammenlignet med det foregående år.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum