DI: Brug nye forsvarsmilliarder rigtigt – sammen med erhvervslivet

- Danmarks sikkerhed er et samfundsanliggende, som vi alle skal tage et fælles ansvar for – også erhvervslivet. Når vi poster så mange flere milliarder skattekroner i et stærkere dansk forsvar, så må vi også klart kunne forvente, at forsvaret i langt højere grad end i dag åbner for et langt tættere samarbejde med civilsamfundet og med erhvervslivet, siger adm. direktør Lars Sandahl Sørensen, DI.
DI præsenterer i dag erhvervslivets forsvarspolitiske udspil, som bl.a. lægger op til et nyt partnerskab for et stærkere forsvar med erhvervslivet, landets vidensinstitutioner og Forsvaret. DI lægger op til, at de private virksomheder skal løse langt flere af de opgaver, som folk i uniform i dag bruger tid på.
Brug ressourcerne klogt
De politiske ønsker om et stærkt dansk forsvar kommer i en tid med stor mangel på arbejdskraft. Derfor lægger DI op til at bruge ressourcerne og medarbejderne smartere og bedre end i dag. For eksempel skal de værnepligtige løse konkrete opgaver i Forsvaret og de skal i langt højere grad end i dag forberedes på efterfølgende job i civilsamfundet.
- Med så mange penge følger også et tilsvarende større ansvar for at få bedre styr på forbruget af midlerne og ressourcerne i Forsvaret. Det mener vi, at et tæt samarbejde med erhvervslivet kan bidrage til. Vi har jo virksomheder over hele landet, som har stor ekspertise i alt, lige fra service på køretøjer til konstruktionen af nye fartøjer til søværnet, som der er hårdt brug for. Lad dog erhvervslivet bruge de kompetencer, de har, i stedet for at folk i uniform skal bruge kræfter på det, siger Lars Sandahl Sørensen.
Erhvervslivet kan levere løsninger til Ukraine
DI foreslår i sit udspil at etablere strategiske samarbejder på områder af vital sikkerhedsinteresse. Det gælder f.eks. konstruktionen af danske skibe til flåden, udvikling af droner og et stærkt cyberforsvar. Erhvervslivet kan også bidrage med konkrete løsninger, der kan doneres til Ukraine, og på den måde støtte op om regeringens intentioner på området.
DI foreslår desuden, at forsvaret skal lægge mange flere af de daglige opgaver ud til private virksomheder. Det gælder f.eks. opførsel og renovering af kaserner, energioptimering, vedligeholdelse af biler, skibe og fly. Samtidig skal der investeres i forskning og udvikling af ny teknologi sammen med danske iværksættere og vidensinstitutioner.
- Danske virksomheder er vant til også at arbejde med fortrolige informationer, så der er ikke nogen sikkerhedsmæssige hensyn, der bør stå i vejen for at lade private virksomheder løse opgaver i samspil med Forsvaret, og det skal også gøres på en måde, så de værnepligtige får læring, der kan give dem bedre muligheder på arbejdsmarkedet, siger Lars Sandahl Sørensen.
DI's udspil er vedhæftet denne pressemeddelelse - herunder hovedpunkter:
Spil sammen med omverdenen
1. Gør værnepligtige bredere anvendelige, så de kan løfte konkrete opgaver og gøres arbejdsmarkedsparate.
2. Indfør lærlingeklausuler i Forsvaret.
3. Nedsæt en arbejdsgruppe, der skal udforske modeller for, hvordan medarbejdere deles på nye og innovative måder.
Byd erhvervslivet indenfor
1. Udliciter alt, hvad udliciteres kan og udbyd alle relevante opgaver i samarbejder.
2. Effektiviser sagsbehandling og fjern unødige hindringer for samarbejdet med erhvervslivet.
3. Giv erhvervslivet og universiteterne indblik i operative udfordringer, så de kan designe relevante løsninger.
4. Opdatér regeringens strategi for dansk forsvarsindustri.
Invester i teknologi og ny viden
1. Styrk forskning, udvikling og test ved at allokere 2 procent af forsvarsbudgettet i 2030.
2. Frem nye teknologier gennem en offentlig/privat teknologifond på 1 mia. kr.
3. Styrk samarbejde gennem faglige teknologipartnerskaber om eksempelvis droner, rummet, kunstig intelligens mv.
Udnyt erhvervslivets kompetencer
1. Etabler forsyningssikkerhed ved opbygning af et sammenhængende dansk skibsbygningsprogram.
2. Moderniser og energieffektiviser bygninger og kaserner gennem partnerskaber.
3. Etablér et permanent strategisk samarbejdsforum mellem Forsvaret og forsvarsindustrien.
Følg os på:
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos pressemedarbejder Bo Hjuler, tlf. 2328 4912, e-mail boh@di.dk
Billeder
Vedhæftede filer
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Martin Thorborg vinder DI’s og PostNords nye pris for e-handel21.9.2023 13:55:45 CEST | Pressemeddelelse
På CV’et for Martin Thorborg er en hel stribe iværksætter-succeser gennem snart mange år. I dag kan han tilføje titlen som vinder af Dansk Industris og PostNords nyindstiftet pris eCom Talent Award 2023. Prisen blev overrakt i forbindelse med en konference om e-handel i Industriens Hus i dag.
31-årig vinder DI’s og PostNords eCom Talent Aaward 2023: man skal turde være fræk21.9.2023 13:37:04 CEST | Pressemeddelelse
Den 31-årige Rasmus Stouby fra Aarhus-virksomheden No Zebra har i dag vundet en nyindstiftet pris som et af landets største talenter i e-handel. Bag prisen står PostNord og landets største erhvervsorganisation Dansk Industri. Prisen blev overrakt i forbindelse med en konference om e-handel i Industriens Hus i dag.
Danmark går glip af vækstmuligheder med e-handel21.9.2023 10:47:41 CEST | Pressemeddelelse
Danske virksomheder har ifølge en ny undersøgelse fra Dansk Industri svært ved at få besat ledige stillinger med eksperter i e-handel. Manglen på medarbejdere betyder, at dansk erhvervsliv halter efter udviklingen i resten af Europa med e-commerce. Det betyder, at dansk erhvervsliv og dermed Danmark går glip af store vækstmuligheder. DI er nu gået sammen med bl.a. PostNord for at sætte fokus på problemet, bl.a. i forbindelse med en konference om e-handel i Industriens Hus i dag.
Jeanettes arbejdsplads skulle blive klimaklar. Nu får hun pris på 30.000 kroner20.9.2023 14:20:37 CEST | Pressemeddelelse
Da en mindre motorfabrik i Grenå skulle gøre sig klar til ny EU-lovgivning, der skal fremme den grønne omstilling, gik en del af opgaven til deres økonomielev, Jeanette Feldballe. Opgaven førte til en fagprøve om bæredygtig regnskabspraksis, og nu får hun en pris på 30.000 kroner for prøven.
DI inviterer til Danmarks vigtigste erhvervsevent i 202320.9.2023 13:27:13 CEST | Presseinvitation
H.K.H. Kronprinsen, statsministeren, folketingsmedlemmer, erhvervsledere og Danmarks eneste astronaut er blandt deltagerne når op mod 1500 gæster fra ind- og udland mødes til Danmarks vigtigste erhvervsevent – DI Topmødet 2023 – i Jyske Bank Boxen i Herning torsdag den 28. september.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum