Høringssvar om forhøjet forskud på erstatning til minkavlere
Finans Danmark har afgivet høringssvar til Fødevareministeriets høring om regler om forhøjelse af forskud på erstatning og kompensation til minkvirksomheder.
Finans Danmark ser positivt på nye initiativer, som skal sikre minkavlere hurtigere adgang til deres erstatning. For at sikre den bedst mulige proces omkring udbetaling af det forhøjede forskud og indhentning af samtykke fra rettighedshavere er det vigtigt med indsigt i størrelsen af den endelige nedlukningserstatning og fordeling på aktivklasser. Jo mere klarhed, der kan skabes omkring den forventede erstatning, jo bedre grundlag er der for minkavlerne, deres rådgivere og kreditorer til at forholde sig til det øgede forskud og eventuel nedbringelse af gæld.
Finans Danmark
Finans Danmark er interesseorganisation for bank, realkredit, kapitalforvaltning, værdipapirhandel og investeringsfonde i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Finans Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Finans Danmark
En million kroner på et år: Priserne på hovedstadens lejligheder stiger markant17.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Flere handler og et rekordlavt udbud af ejerlejligheder præger hovedstadens boligmarked. I godt en tredjedel af hovedstadens bydele er salgspriserne for en gennemsnitlig ejerlejlighed steget med omkring en million kroner det seneste år. Det viser de nyeste tal fra Finans Danmark.
Danske investorer tog en pause i november15.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Interessen for danske investeringsfonde er braget frem gennem hele 2025, men i november blev tendensen brudt, da der for første gang siden september sidste år blev netto solgt ud af danske investeringsfonde. Der er dog tale om et salg af en mindre størrelsesorden, og det samlede nettokøb for hele året er fortsat på rekordkurs.
Flere lånetilbud i november – omlægninger og tillægslån trækker op12.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Finans Danmark har i dag offentliggjort statistikken for lånetilbud for november 2025.
Bestyrelse valgt i Finans Danmark/Arbejdsgiver10.12.2025 14:31:33 CET | Pressemeddelelse
På generalforsamlingen i Finans Danmark/Arbejdsgiver blev bestyrelsen genvalgt
Huspriserne er steget med 675 kr. om dagen mens udbuddet skrumper9.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Finans Danmark har offentliggjort statistikken for boligudbud for november 2025.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum