Gigtforeningen udpeger ny bestyrelsesformand

Martin Bøge Mikkelsen er udpeget som ny formand for Gigtforeningens bestyrelse. Det skete den 24. maj i forbindelse med foreningens årlige repræsentantskabsmøde.
Martin Bøge Mikkelsen har en lang karriere som topleder i en række store danske og internationale virksomheder bag sig – herunder bl.a. som koncerndirektør i Tryg. I dag arbejder han som professionelt bestyrelsesmedlem, investor og rådgiver.
Han ser frem til at fortsætte og udvikle foreningen til gavn for de mere end 700.000 danskere med gigt:
”Gigtsygdomme er indgribende – både for de mennesker, de rammer, og for vores samfund. Gigtforeningen er båret af et stærkt formål med en stærk strategi og klare værdier. Jeg glæder mig til – sammen med passionerede medarbejdere og den øvrige bestyrelse – at gøre en positiv forskel for sagen i de kommende år. Med fokus på forskning, forebyggende indsatser, relevante tilbud til nydiagnosticerede og partnerskaber med andre organisationer, der deler vores ambitioner om at forbedre livet for mennesker med gigt,” siger Martin Bøge Mikkelsen.
Martin Bøge Mikkelsen afløser Ulrik Bülow, tidl. adm. direktør, Otto Mønsted A/S og Sonofon, på posten.
Om Gigtforneningen
Gigtforeningen er en dansk patientforening med mere end 80.000 medlemmer og støtter. Patientforeningen blev grundlagt i 1936 og har som vision at sikre et bedre liv for de mere end 700.000 mennesker med sygdomme og smerter i led, ryg og muskler.
Følg pressemeddelelser fra Gigtforeningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gigtforeningen
Mød professoren, der kan lære dig at håndtere træthed11.9.2025 13:29:58 CEST | Pressemeddelelse
Er du træt af at være træt? Så kom med til inspirationsaften med Gigtforeningen på Rigshospitalet Glostrup, hvor du kan få gode råd til at leve med fatigue i hverdagen.
Førende gigtforskere forelæste for Dronning Margrethe3.9.2025 17:28:19 CEST | Pressemeddelelse
Dronning Margrethe besøgte i dag Dansk Gigthospital og lyttede til de nyeste resultater inden for dansk gigtforskning.
Dronning Margrethe overrækker Gigtforeningens æresmedalje til Peter Mads Clausen3.9.2025 16:34:36 CEST | Pressemeddelelse
Danfoss-arvingen og erhvervsmanden Peter Mads Clausen modtager’Gigtforeningens medalje for fremragende indsats i kampen mod gigten’. H.M. Dronning Margrethe overrakte medaljen ved et gigtforskningsseminar på Dansk Gigthospital i Sønderborg den 3. september
H.M. Dronning Margrethe besøger Dansk Gigthospital21.8.2025 13:44:28 CEST | Pressemeddelelse
Gigtforskning er i fokus, når H.M. Dronning Margrethe den 3. september besøger Dansk Gigthospital og overrækker Gigtforeningens æresmedalje.
Frirum i naturen for mænd med gigt18.8.2025 11:16:02 CEST | Pressemeddelelse
For mange mænd med gigt er smerter, træthed og begrænset bevægelighed en daglig udfordring. Men det skal ikke stå i vejen for et aktivt liv. Derfor inviterer Gigtforeningen og DGI mænd med gigt og andre skavanker til at komme og prøve kræfter med Naturtræning i uge 35. Og der er plads til alle - også bagtroppen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum