DI - Dansk Industri

DI går imod forslag om at begrænse appel ved domstolene

23.5.2023 15:56:06 CEST | DI - Dansk Industri | Pressemeddelelse

Del
- Vi er imod forslaget om at hæve beløbsgrænsen for at appellere sager fra byretten. Det strider mod afgørende principper i vores retssystem og vil ikke være til gavn for erhvervslivet, herunder særlig vores små- og mellemstore virksomheder, siger vicedirektør og chef for erhvervsjura Kim Haggren, der er erhvervslivets eneste medlem af Rørdam-udvalget.
Vicedirektør Kim Haggren, DI, er erhvervslivets repræsentant i Rørdam-udvalget. Foto: Hans Søndergaard.
Vicedirektør Kim Haggren, DI, er erhvervslivets repræsentant i Rørdam-udvalget. Foto: Hans Søndergaard.

Retten til at appellere en dom er afgørende for at sikre en retfærdig og pålidelig retsproces, mener DI. Ved at hæve beløbsgrænsen vil mange berettigede sager blive afskåret fra at blive appelleret til landsretten.

- Vi anerkender behovet for at forbedre effektiviteten og reducere ventetiderne i domstolene, men det bør ikke ske på bekostning af fundamentale retssikkerhed principper. Vi er åbne for konstruktive forslag til at tackle dette problem som vi også har adresseret i udvalgets arbejde, men at fjerne muligheden for anke i sager under 50.000 kroner er ikke den rette vej at gå.

- To-instansprincippet er en hjørnesten i vores retssystem, og det er afgørende, at den forbliver intakt og beskytter alle borgere og virksomheder i Danmark, siger Kim Haggren.

Følg os på:

    

Kontakter

Yderligere oplysninger fås hos vicedirektør Kim Haggren, tlf. 2124 4608, e-mail kih@di.dk

Billeder

Vicedirektør Kim Haggren, DI, er erhvervslivets repræsentant i Rørdam-udvalget. Foto: Hans Søndergaard.
Vicedirektør Kim Haggren, DI, er erhvervslivets repræsentant i Rørdam-udvalget. Foto: Hans Søndergaard.
Download
Download

Information om DI - Dansk Industri

DI - Dansk Industri
DI - Dansk Industri
H. C. Andersens Boulevard 18
1553 København V

3377 3377http://di.dk/

Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.

DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.

Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri

DI: EU sender vigtigt signal om forenkling af AI-regler7.5.2026 08:17:44 CEST | Pressemeddelelse

EU-landene er efter måneders forhandlinger i dag blevet enige om en AI-omnibus, der skal forenkle og justere reglerne på AI-området. Med aftalen er man blandt andet blevet enige om at trykke på pauseknappen og udskyde fristen for anvendelse af de mest omfattende regler om kunstig intelligens, samtidig med at der fjernes visse overlap mellem AI-forordningen og sektorlovgivning. Baggrunden for beslutningen er, at EU vil forenkle reglerne for at øge de europæiske virksomheders konkurrenceevne, og landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), er overvejende positiv over for beslutningen. - Beslutningen er et vigtigt politisk signal om, at EU er villig til at genbesøge regulering, der i praksis risikerer at hæmme innovation og konkurrenceevne. At man både udskyder fristerne for højrisikokravene og begynder at rydde op i overlappende regler, er et skridt i den rigtige retning. Men vi må også være ærlige: Det her er kun første skridt, hvis EU for alvor skal rydde op i den digital

Lærlingelinjen åbner 4. maj: Byggeriets parter klar med samlet indsats for trivsel og trygge oplæringsmiljøer4.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse

Tv-programmer som “Bare en lortelærling” har sat spotlight på en virkelighed, hvor nogle lærlinge oplever en hård tone, mobning og utrygge oplæringsmiljøer. Det kalder på konkrete handlinger. Derfor åbner Lærlingelinjen den 4. maj – en ny, uvildig rådgivningslinje, hvor lærlinge i byggeriets uddannelser nemt og fortroligt kan få hjælp, hvis de mistrives eller oplever problemer i oplæringen. Lærlingelinjen er etableret af DI, 3F’s Byggegruppe og Byggeriets Uddannelser og er ét af flere sammenhængende tiltag, der skal sikre, at lærlinge ikke står alene – og at der bliver handlet, når grænser overskrides. ”De historier, vi har set i medierne, viser, at der stadig er oplæringsmiljøer, hvor kulturen ikke er god nok. Med Lærlingelinjen gør vi det enkelt for lærlingene at række ud og få hjælp – og vi viser samtidig tydeligt, at vi tager ansvar for at følge op. Ingen skal opgive deres uddannelse, fordi de står alene med problemer,” siger Signe Philip, vicedirektør i DI. En enkel indgang – med

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye