Flere end hver tredje unge kører fuld på cykel: Så mange kommer til skade
24.5.2023 07:47:00 CEST | Gjensidige | Pressemeddelelse

Cyklen er mange danskeres foretrukne transportmiddel, men det er ikke altid, at jernhesten er den mest hensigtsmæssige transportform. For mens foråret og sommerens lyse nætter og høje temperaturer gør det attraktivt at cykle til og fra arrangementer, så kommer mange galt afsted, når cykelturen bliver kombineret med alkohol.
Det viser en undersøgelse, som Kantar Public har lavet for Gjensidige.
Hver tredje dansker mellem 18 og 29 år svarer nemlig i undersøgelsen, at de inden for de seneste tre år har kørt på cykel, mens de var berusede. Og cykelturen kommer desværre ikke uden konsekvenser, for flere end hver fjerde svarer tilmed, at de er kommet til skade som følge af et styrt, mens de cyklede beruset.
“Èn ting er, at det rent faktisk er ulovligt at færdes på cykel, hvis politiet vurderer, at man er for fuld til at cykle, men værre er det, at man sætter liv og lemmer på spil ikke bare for sig selv, men potentielt også for sine medtrafikanter. Derfor er opfordringen også, at man, uanset hvor fristende det er, lader cyklen stå, hvis man ved, at man skal indtage alkohol,” siger Henrik Sagild, der er skadedirektør i Gjensidige.
Stor andel tilskadekomne hvert år
Vejdirektoratets seneste ulykkesrapport for 2021 viser tydeligt, hvorfor det er en dårlig ide at tage cyklen, når man har indtaget alkohol. Her kom hele 828 cyklister nemlig til skade uanset om de var påvirket af alkohol eller ej, og cyklister er pånær personer i personbiler dem, som oftest omkommer som følge af et uheld.
Derfor bør man som blød trafikant også være ekstra varsom, når man færdes i trafikken. Selvom langt de fleste er vant til at cykle, har alkohol stor påvirkning på særligt vores reaktionstid, hvilket hurtigt kan skabe farlige situationer, lyder det fra Henrik Sagild.
“Selvom de fleste danskere er dygtige cyklister og tager alle deres forholdsregler i trafikken, så er bløde trafikanter per definition mere udsatte for at komme galt afsted, hvis uheldet skulle være ude. Den statistik bør man ikke mikse med alkohol, for det er en rigtig farlig cocktail.”
Om undersøgelsen
Undersøgelsen er foretaget blandt 1.009 repræsentativt udvalgte danskere over 18 år af © Kantar Public for Gjensidige i februar og marts 2023.
|
Har du inden for de seneste tre år kørt på cykel, mens du var beruset? |
|
|
Ja |
17% |
|
Nej |
82% |
|
Ved ikke/ønsker ikke at svare |
1% |
|
Har du inden for de seneste tre år kørt på cykel, mens du var beruset? (18-29 årige) |
|
|
Ja |
36% |
|
Nej |
64% |
|
Ved ikke/ønsker ikke at svare |
0% |
|
Er du kommet til skade som følge af et styrt, mens du cyklede beruset? (18-29 årige) |
|
|
Ja |
27% |
|
Nej |
73% |
|
Ved ikke |
0% |
Nøgleord
Kontakter
Andreas MortensenKommunikationskonsulent
Tlf:27 52 46 44am@gjensidige.dkBilleder
Information om Gjensidige
Gjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, som er noteret på Oslo Børs. Vi har ca. 3.800 medarbejdere og tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark, Sverige og Baltikum. I Norge tilbydes også pension og opsparing. Driftsindtægterne var 30 mia. NOK i 2021, mens forvaltningskapitalen udgjorde 130 mia. NOK.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Trods mål om udfasning: Hver dag bliver der installeret 12 nye gasfyr i danske boliger17.3.2026 07:44:00 CET | Pressemeddelelse
Selv om Danmark på sigt vil udfase gas som varmekilde i boliger, bliver der fortsat installeret tusindvis af nye gasfyr. Nye tal viser, at der sidste år blev sat 4.358 gasfyr op i danske hjem. Men den nuværende udvikling i gaspriserne kan være en anledning til, at man overvejer at undersøge andre muligheder.
Stor stigning: Stadig flere sager om puffbars i tolden15.3.2026 08:02:00 CET | Pressemeddelelse
Trods klare sundhedsrisici så fortsætter puffbars og e-cigaretter med at strømme ind over grænsen, hvor der de seneste to år er sket knap en fordobling af indrapporterede sager. Det viser nye tal, som Toldstyrelsen har udleveret til Gjensidige.
Hver femte dansker kæmper med søvnproblemer10.3.2026 07:47:00 CET | Pressemeddelelse
Hver femte dansker har brug for hjælp til at få en god nats søvn og det fører til brug af forskellige søvnhjælpemidler. Særligt melatonin er blevet et hit blandt danskerne, hvilket nye tal fra Sundhedsdatastyrrelsen bekræfter.
Gjensidige og Gouda Rejseforsikring udvider rejsedækninger til kunder påvirket af uro i Mellemøsten2.3.2026 11:55:27 CET | Pressemeddelelse
Der er mere hjælp af hente for rejsende i berørte lande i Mellemøsten, som nu får dækket meromkostninger til hotel og forplejning.
Ugentlige maveproblemer: Hver femte kvinde døjer med hård mave26.2.2026 07:35:00 CET | Pressemeddelelse
Forstoppelse og mavesmerter er realiteten for hver femte danske kvinde på ugentlig basis. Det viser en ny undersøgelse foretaget af YouGov for Gjensidige.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

