Justitsministeren fejrer nyuddannede fængselsbetjente fra hele landet
Mandag den 22. maj uddeler justitsminister Peter Hummelgaard og direktør i kriminalforsorgen, Ina Eliasen, eksamensbeviser til 47 nyuddannede fængselsbetjente, transportbetjente og værkmestre fra hele landet.
Overrækkelserne finder sted på kriminalforsorgens uddannelsescentre i Birkerød og Møgelkær. Pressen er inviteret fra kl. 9.15 i Birkerød og kl. 15.15 i Møgelkær.
- Fængselsbetjente og deres kolleger i landets fængsler og arrester går hver dag på arbejde for at sikre vores alle sammens tryghed og sikkerhed. Det kræver en stor faglighed at håndtere nogle af landets mest hårdkogte kriminelle og samtidig hjælpe de indsatte, der har vist viljen til at ændre sig, til at finde vej til et liv uden kriminalitet. Derfor er der i dén grad grund til at fejre alle de dygtige mennesker, der har valgt at uddanne sig til fængselsbetjente, transportbetjente og værkmestre. De har min dybeste respekt, siger justitsminister Peter Hummelgaard (S).
Foruden justitsministeren og kriminalforsorgens direktør deltager pårørende, uddannelsesledere, undervisere og repræsentanter fra institutioner, områdekontorer og Fængselsforbundet.
Det er første gang, at alle landets nyuddannede, uniformerede medarbejdere fejres på samme dag. Tidligere var der mindre fejringer hvert kvartal og på hver skole. Den fælles, større fejring én gang årligt understreger, at det er en helt særlig dag for dimittenden, men også for kriminalforsorgen, fortæller direktør Ina Eliasen:
- Jeg synes, at det er vigtigt at fejre vores nyuddannede fængselsbetjente, transportbetjente og værkmestre. Det er svært at blive optaget på skolen, og derfor skal det fejres, når de er kommet godt igennem. Det skal vi gøre noget særligt ud af, og vi gør det ekstra festligt med én stor årlig fejring. At justitsministeren deltager gør selvfølgelig også dagen til noget særligt, siger direktør Ina Eliasen.
Foruden overrækkelse af eksamensbeviserne vil der være musik, taler samt lidt mad og drikke.
Programmet er som følger:
Birkerød:
09.30 |
Programmet går officielt i gang |
09.45 |
Velkomst v. uddannelsesleder, Ole Richter |
9.50 |
Tale v. justitsminister Peter Hummelgaard |
10.00 |
Tale v. direktør Ina Eliasen |
10.10 |
Overrækkelse af eksamensbeviser til dimittender |
11.10-11.25 |
Mulighed for interviews med justitsminister Peter Hummelgaard og direktør for kriminalforsorgen, Ina Eliasen |
Møgelkær:
15.30 |
Programmet går officielt i gang |
15.45 |
Velkomst v. uddannelsesleder, Gitte Holmen Møller |
15.50 |
Tale v. justitsminister Peter Hummelgaard |
16.00 |
Tale v. direktør Ina Eliasen |
16.10 |
Overrækkelse af eksamensbeviser til dimittender |
17.10-17.25 |
Mulighed for interviews med justitsminister Peter Hummelgaard og direktør for kriminalforsorgen, Ina Eliasen |
Fakta om skolerne:
Kriminalforsorgen har permanente skoler i Birkerød, Nykøbing Falster og Møgelkær ved Horsens.
Kriminalforsorgen har, som en del af flerårsaftalen 2022-25, derudover oprettet pop-up-skoler i Odense og Esbjerg.
Næste optag på kriminalforsorgens uniformerede uddannelser (fængselsbetjent, transportbetjent og værkmester) er til august. Alle indkomne ansøgninger vil blive behandlet frem mod slutningen af juni med henblik på at sikre det højest mulige antal optagne elever til uddannelsesstart i august.
Nøgleord
Kontakter
Pressevagt
Tlf:7255 4141presse@krfo.dkBilleder
Links
Information om Kriminalforsorgen
Kriminalforsorgen driver landets fængsler og arresthuse, og vi fører tilsyn med dømte. Sammen med de andre myndigheder i retssystemet begrænser vi kriminalitet og skaber tryghed i samfundet.
Følg pressemeddelelser fra Kriminalforsorgen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Kriminalforsorgen
Justitsministeren rekrutterer nye fængselsbetjente22.9.2023 14:03:26 CEST | Presseinvitation
Den 25. september slår justitsminister Peter Hummelgaard og kriminalforsorgens direktør dørene op for kriminalforsorgens rekrutteringslastbil og lukker borgerne ind bag murene med VR og en virkelighedstro fængselscelle.
Kom med i fængsel – nye videoer viser, hvordan virkelighedens fængselsbetjent arbejder19.9.2023 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Kriminalforsorgen tager nu utraditionelle metoder i brug for at give danskerne et mere nuanceret og virkelighedsnært billede af fængselsbetjentenes arbejde.
Socialrådgiver, sergent eller ambulanceredder – ny merituddannelse giver flere mulighed for at blive fængselsbetjent18.9.2023 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Kriminalforsorgen etablerer en merituddannelse for fængselsbetjentelever. Ansøgere med relevante uddannelser vil kunne skære op til 10 måneder af uddannelsen.
Vold og trusler mod fængselsbetjente falder igen – når laveste niveau i seks år16.9.2023 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Antallet af vold og trusler mod kriminalforsorgens personale er faldet 45 procent på seks år.
Kriminalforsorgen skærper disciplinærstraffene over for de indsatte3.9.2023 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvis indsatte bryder reglerne i fængsler og arrester, vil de fra den 4. september 2023 blive mødt af et nyt og skærpet system for disciplinærstraffe.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum