Vi kan ikke længere gøre ingenting, mens vi venter på flere pædagoger
12.5.2023 10:57:25 CEST | Børns Vilkår | Pressemeddelelse
Det er et samfundsmæssigt svigt, at kvaliteten af vores yngste børns dagtilbud i mange tilfælde er utilstrækkelig. For at børn kan lege og indgå i afgørende fællesskaber, skal de være trygge. Derfor skal vi sikre, at alle medarbejdere i dagtilbud har viden om tryghed og tilknytning. Vi skal have omsorg i centrum, så vi kan højne kvaliteten i dagtilbud her og nu.

Det er stærkt bekymrende, at så mange dagtilbud ikke er gode nok. Det halter blandt andet, når man ser på personalets sensitivitet overfor børnenes signaler og på relationer børn i mellem. Men det er fuldstændig grundlæggende, at børn mødes af omsorg og får hjælp til at knytte sig til andre børn. Det har stor betydning for deres udvikling og trivsel også senere i livet.
"Den psykiske mistrivsel blandt børn og unge er et af vores største samfundsproblemer, og det kræver handling fra børns spæde år, hvis vi skal have bremset den alvorlige udvikling. Hvis vi sætter tidligt ind, kan vi forebygge mistrivsel, inden problemerne vokser sig større. Men det kræver politisk vilje og handling for at kunne lykkes. Og der skal til at ske noget," siger Rasmus Kjeldahl, direktør i Børns Vilkår
Vi kan ikke længere vente på indsatser, der skal få flere til at søge ind på pædagoguddannelsen, vi er nødt til at højne kvaliteten i dagtilbud her og nu. De kræver, at vi fokuserer på den pædagogiske kerneopgave med at sørge for omsorg og understøtte gode relationer. Og så er vi nødt til at opkvalificere de uuddannede, så de også har forudsætninger for at yde professionel omsorg og udføre det vigtige relationsarbejde.
Børns Vilkår anbefaler:
- Vi skal sætte fokus på kerneopgaven i det pædagogiske arbejde og opkvalificere målrettet, så alle voksne omkring børnene kan give omsorg og understøtte børns følelsesmæssige udvikling. Det er grundlaget for, at børn kan lege og danne gode relationer med hinanden
- Kommunerne skal prioritere midler til god ledelse og kompetenceudvikling for hele personalegruppen
- Vi skal have bedre arbejdsvilkår for pædagoger og større fokus på fastholdelse
- Vi skal have styrket pædagoguddannelsen blandt andet ved at kvalificere den praktiske undervisning og ved at styrke pædagogernes viden om udviklingspsykologi
Kontakter
Pressetelefon
Tlf:20204459Følg pressemeddelelser fra Børns Vilkår
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Børns Vilkår
Ny analyse af skolefravær: 12.000 elever går glip af mindst hver fjerde skoledag7.5.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
12.000 elever havde mindst 50 dages fravær sidste skoleår. Det er næsten en fordobling på fem år. Alligevel er der kun underrettet på omkring en tredjedel af eleverne, og størstedelen modtager hverken en social indsats eller specialundervisning. Det viser en ny analyse fra Børns Vilkår.
Vold mod børn med etnisk minoritetsbaggrund bliver sjældent opdaget1.5.2026 05:02:00 CEST | Pressemeddelelse
Børn med etnisk minoritetsbaggrund fylder knapt tre gange så meget i sigtelsessager om vold i familien, som de udgør i den samlede børnebefolkning. Samtidig får kommunerne færre underretninger om børnegruppen. Det viser ny rapport fra Børns Vilkår.
Landsindsamling resulterer i 16 mio. kr. til BørneTelefonen og HØRT10.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Pengene er talt op efter Børns Vilkårs landsindsamling, der blev afviklet søndag den 22. marts. Resultatet lyder på 16 millioner kroner.
18.300 indsamlere støtter Børns Vilkårs landsindsamling for at sikre døgnåben rådgivning til børn og unge22.3.2026 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
I dag afholder Børns Vilkår landsindsamling, og tusindvis af indsamlere har tilmeldt sig. Pengene går til at holde rådgivningslinjerne BørneTelefonen og HØRT åbne døgnet rundt, så børn og unge altid kan få en voksen i røret, på sms eller chat, når de står alene med svære tanker.
Holger Runes spillersæt, privat foredrag med Claus Meyer og en specialdesignet kjole af Søren Le Schmidt kommer i dag under hammeren til fordel for Børns Vilkår4.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
I dag går en helt særlig auktion i luften, når Bruun Rasmussen, i anledning af Børns Vilkårs Landsindsamling 2026, åbner for bud på en række eksklusive gaver og oplevelser. Alle indtægter går til den fortsatte drift af rådgivningslinjerne BørneTelefonen og HØRT, der holder åbent døgnet rundt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum