Danskernes interesse for boligkøb er halveret på et år
I april blev der givet halvt så mange lånetilbud til boligkøb som på samme tidspunkt sidste år. Dermed er interessen for boligkøb fortsat på et lavt niveau sammenlignet med de seneste år. Det viser de nyeste tal fra Finans Danmark.
Danskernes interesse for at købe ny bolig var i april måned på et lavt niveau og svarer til niveauet fra slutningen af 2022 og begyndelsen af 2023. Der blev i april indhentet 2.233 lånetilbud til køb af bolig, hvilket er knap 51 pct. lavere end i april 2022.
”Det er ikke usædvanligt, at færre indhenter lånetilbud til boligkøb i april måned. Det er sket flere gange de seneste år, og det kan der være en meget simpel forklaring på. Påskeferien – og banklukkedagene – kan have været medvirkende til, at færre boliginteresserede indhentede et tilbud. Typisk ser vi ellers, at flere boliger kommer på markedet i løbet af foråret, og mange danskere bruger fridagene på fremvisninger og åbent hus-arrangementer” siger Ane Arnth Jensen, viceadministrerende direktør i Finans Danmark.
De seneste seks måneder har antallet af lånetilbud til boligkøb generelt været på et meget lavt niveau. Bortset fra marts 2023, hvor realkreditinstitutterne gav 3.295 lånetilbud til boligkøb, er der i perioden blevet givet mellem 2.064 og 2.429 lånetilbud til boligkøb på en måned. Til sammenligning blev der for et år siden givet mellem 4.543 og 6.485 lånetilbud til boligkøb.
”Der er flere faktorer, der kan have betydning for den fortsat lave interesse for boligkøb. Selvom boligpriserne er faldet, og der er kommet lidt mere ro på den økonomiske situation herhjemme de seneste par måneder, er renterne og stigningen i forbrugerpriserne fortsat relativt høje. Samtidig kan den generelle usikkerhed i samfundet om, hvordan økonomien vil udvikle sig den kommende tid, også have haft en dæmpende effekt på efterspørgslen efter boligkøb,” siger Ane Arnth Jensen.
Finans Danmark
Finans Danmark er interesseorganisation for bank, realkredit, kapitalforvaltning, værdipapirhandel og investeringsfonde i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Finans Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Finans Danmark
Bestyrelse valgt i Finans Danmark/Arbejdsgiver10.12.2025 14:31:33 CET | Pressemeddelelse
På generalforsamlingen i Finans Danmark/Arbejdsgiver blev bestyrelsen genvalgt
Huspriserne er steget med 675 kr. om dagen mens udbuddet skrumper9.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Finans Danmark har offentliggjort statistikken for boligudbud for november 2025.
Høringssvar til EU-Kommissionens revision af SFDR5.12.2025 15:21:49 CET | Nyhed
Finans Danmark har afgivet høringssvar til EU-Kommissionens revision af SFDR
Finans Danmark indgår som den første sektor i Danmark aftale med InterForce1.12.2025 10:09:29 CET | Pressemeddelelse
Finans Danmark og InterForce har i dag underskrevet Danmarks første sektoraftale af sin art. Aftalen skal gøre det lettere for virksomheder i den finansielle sektor at støtte medarbejdere, der gør en forskel som en del af Forsvarets reservestyrke.
Finans Danmarks nye bestyrelse1.12.2025 10:05:25 CET | Pressemeddelelse
På den årlige generalforsamling i Finans Danmark mandag den 1. december 2025 blev der valgt en ny bestyrelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum