Circle K åbner nyt truckanlæg i Aarup og AdBlue anlæg i Esbjerg
10.5.2023 13:31:35 CEST | Circle K | Pressemeddelelse
Circle K slår den 11. maj dørene op for et nyt truckanlæg i Aarup samt et AdBlue anlæg til truck på INGO stationen i Ådalsparken i Esbjerg. Truckanlægget i Aarup åbner officielt torsdag d. 11. maj, og her inviteres kunder og naboer forbi til indvielse af det nyåbnede anlæg.

Det nye truckanlæg skal ses som en udvidelse af netværket af tankstationer og giver nye og bedre tankningsmuligheder for virksomheder og chauffører på Fyn. Anlægget er placeret tæt på den Fynske motorvej mellem Middelfart og Odense. På anlægget i Aarup kan der tankes både miles diesel og AdBlue, hvilket er en stor fordel for at gøre logistikken bedre.
”Med en god strategisk placering mellem de fynske byer Odense og Middelfart samt den nærliggende motorvejsafkørsel Aarup, kan dette give en tidsbesparende gevinst, da man fra anlægget både kan tanke brændstof og AdBlue” udtaler Peter Pedersen fra Vognmand Poul Pedersen Ejby ApS i forbindelse med åbningen af det nye anlæg.
Den nye AdBlue anlæg er placeret på INGO stationen i Ådalsparken i Esbjerg. Ligesom anlægget i Aarup, skal det nyrenoverede AdBlue anlæg være med til at gøre logistikken bedre for at chauffører i Esbjerg og omegn, da de nu vil have muligheden for hurtigt både at kunne tanke brændstof og AdBlue.
Jimmy V Hansen fra De Blå Busser i Esbjerg byder det nyrenoverede anlæg velkommen og udtaler ”At have både brændstof og AdBlue på samme lokationen ved en strækning ind og ud af Esbjerg, vil for mange chaufører medføre en stor tidsbesparelse.
I forbindelse med åbningen af det nye truckanlæg i Aarup d. 11. maj håber Circle K, at så mange som muligt har lyst til at komme forbi og se anlægget. Derfor inviterer Circle K interesserede naboer og kunder til kaffe og wienerbrød den 11. maj kl. 9.30 på adressen Gamle Hovedvej 87, 5560 Aarup.
Kontakter
Kirsten GrumstrupKommunikationschef
Tlf:+45 2913 5551pressedk@circlekeurope.comOm os
Circle K er én af de førende convenience, energi og brændstofleverandører i Danmark, og er en del af den canadiske Alimentation Couche-Tard gruppe. Gruppen har samlet mere end 14.000 butikker og stationer og ca. 122.000 ansatte i 24 forskellige lande rundt om i verden. Circle K driver i Danmark to separate brands (Circle K & INGO) på i alt 435 lokationer landet over. Vi arbejder målrettet med en bæredygtig omstilling af vores forretning og investerer massivt i lynladestandere til elbiler på vores stationer samt Power-to-X i form af e-metanol.
Følg pressemeddelelser fra Circle K
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Circle K
48 procent flere elbiler på et år – nu forbedres lademuligheder i Odense24.9.2026 12:18:29 CEST | Pressemeddelelse
Antallet af nyregistrerede elbiler i kommunen er steget med 48 procent det seneste år. Nu bliver der opsat nye lynladere hos Circle K i Odense.
Circle K lander rekordresultat9.9.2026 08:01:18 CEST | Pressemeddelelse
Circle K løfter årsresultatet med 6,9 procent og leverer nyt rekordresultat. Resultatet danner grundlag for fortsatte investeringer i grøn omstilling og lynladere til elbiler frem mod 2030.
5 gode råd til kør-selv-ferien: Sådan kommer familien godt afsted i elbil14.7.2026 06:40:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere familier vælger bilen, når sommerferien kalder. Circle K Danmark giver fem gode råd til, hvordan turen i elbil bliver nemmere, tryggere og mere behagelig for hele familien.
Nu klippes snoren: Circle K åbner i Billund Lufthavn1.6.2026 09:07:22 CEST | Pressemeddelelse
Den 1. juni åbner Circle K den første selvstændige butik uden tankstation i Danmark, og det sker i Billund Lufthavn. Åbningen markerer en strategisk satsning for både lufthavn og butikskæden.
56 procent flere elbiler i Aalborg på et år – nu forbedres lademuligheder27.4.2026 08:07:00 CEST | Pressemeddelelse
Antallet af nyregistrerede elbiler i Aalborg Kommune er steget med 56 procent det seneste år. Nu bliver der opsat nye lynladere på tankstationer i Aalborg og Nørresundby.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum