Rosenborg Slot sætter besøgsrekord i april

Rosenborg Slot satte i april måned besøgsrekord med 40.132 gæster. Tallet overgår den tidligere rekord for april måned fra 2019 med knap 10.000 gæster.
Om besøgsrekorden udtaler museumsdirektør for Kongernes Samling Thomas C. Thulstrup:
”Vi er meget glade for det høje besøgstal på Rosenborg, som vi tillægger en generel stigning i interessen for det danske monarkis historie. Kongernes Samling har efter corona fokuseret på danskere som den primære målgruppe. Dette har bl.a. betydet ændret markedsføring, nye aktiviteter på Rosenborg Slot, fokus på udvikling af digital formidling på vores hjemmeside og nye måder at kommunikere på. I april har vi i anledning af Kong Charles 3.s kroning haft stor fokus på at aktualisere monarkiets historie, og på de sociale medier har vi fortalt om de danske kongekroner og regalierne, som opbevares i skatkammeret under Rosenborg Slot. I samme periode har vi på den digitale platform Kongernes Samling Ekstra offentliggjort tre film om danske kroner og om danske og britiske kroninger og salvinger gennem århundreder. Det har resulteret i massiv interesse på vores digitale platforme, en stigning på 80 % i rækkevidde på Facebook og masser af spørgsmål som fx om, hvorfor H.M. Dronningen ikke blev kronet og hvilken olie, man salvede kongerne med. Interessen for kroningens historie og for vores helt enestående kulturskatte i Kongernes Samling er stor lige nu. Vores samlede besøgstal har aldrig været højere og flere danskere end nogensinde besøger vores tre slotte. En helt konkret konsekvens er, at vi allerede fra denne weekend udvider vores åbningstider på Rosenborg Slot, da vi mange dage har haft udsolgt allerede ved midddagstid” ” siger museumsdirektør for Kongernes Samling Thomas C. Thulstrup.
Se film om kroningstraditioner i Storbritannien, om kronernes historie og om kroninger og salvinger i Danmark her:
https://ekstra.kongernessamling.dk/slottene-og-samlingen/?video_id=823355791
Kontakter
Nanna EbertKommunikationschef
Tlf:51336644ne@kosa.dkBilleder
Information om Den Kongelige Samling
Følg pressemeddelelser fra Den Kongelige Samling
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Den Kongelige Samling
Kongeparret og Kronprinsen åbnede udstillingen KONGEBARN på Koldinghus20.6.2025 20:39:54 CEST | Pressemeddelelse
Fredag 20. juni kl. 15.00 åbnede Deres Majestæter Kongen og Dronningen den nye udstilling KONGEBARN på Koldinghus – flankeret af Hans Kongelige Højhed Kronprinsen, som for allerførste gang besøgte det historiske slot. Også Hans Excellence Greve Ingolf og Grevinde Sussie deltog i den festlige begivenhed.
Koldinghus inviterer til gratis åbningsfest 20. juni17.6.2025 12:44:27 CEST | Pressemeddelelse
Fredag 20. juni åbner Kongeparret en ny, permanent udstilling på Koldinghus. Udstillingen KONGEBARN er skabt særligt til børn og børnefamilier og inviterer til leg, læring og historiske oplevelser i børnehøjde. I den anledning inviterer Koldinghus alle borgere i Kolding og omegn til en festlig åbningsaften med gratis adgang fra kl. 16.30 til 19.00. Den officielle åbning finder sted tidligere på dagen, når H.M. Kongen og H.M. Dronningen ankommer til Koldinghus kl. 15. Her vil Kongeparret efterfølgende deltage i indvielsen af udstillingen.
H.K.H. Prinsesse Marie åbnede udstilling med Koldinghusgobeliner i Paris12.6.2025 13:30:47 CEST | Pressemeddelelse
Den Kongelige Samling har i går for første gang åbnet en udstilling uden for Danmarks grænser. Det skete i Grand Palais i Paris 11. juni, hvor H.K.H. Prinsesse Marie forestod åbningen af Tapisseries royales: Savoir-faire français et tapisseries contemporaines danoises. Efter åbningen deltog Prinsessen i en officiel gallamiddag med deltagelse af bl.a. den franske kulturminister Rachida Dati og de danske kunstnere bag gobelinerne. Udstillingen er resultatet af et otte år langt samarbejde mellem fire danske samtidskunstnere og franske vævere bestilt af Ny Carlsbergfondet, og den præsenterer 15 nyvævede gobeliner skabt til Koldinghus.
Nye oplevelser på Amalienborgmuseet i Christian VIII’s Palæ3.6.2025 14:56:22 CEST | Pressemeddelelse
Denne sommer inviterer Den Kongelige Samling på en helt ny formidlingsoplevelse på Amalienborgmuseet, der ligger i Christian VIII’s Palæ, som er et af de fire palæer, hvor Kongefamilien har residens, når de bor i København. Gennem lyd, fotos, film og autentiske genstande kan besøgende dykke ned i Palæets historie og brug – og komme tættere på de dronninger og konger, som har levet og regeret her.
Kongeparret åbner ny udstilling om kongelig barndom på Koldinghus29.5.2025 09:01:35 CEST | Pressemeddelelse
Fredag 20. juni kl. 15.00 deltager Deres Majestæter Kongen og Dronningen i åbningen af udstillingen KONGEBARN på Koldinghus. Udstillingen giver et historisk indblik i barndommens vilkår for danske kongebørn gennem flere århundreder og er skabt med fokus på leg, læring og interaktiv formidling.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum