SIDSTE SLAG MED DUNHAMMEREN: BEEFEATERS LIVE PÅ RAGNAROCK

To gange tidligere dette forår har RAGNAROCK slået dørene op til Dunhammeraftner og inviteret publikum til nærværende og intensive liveoplevelser med progressiv tresser-rock fra øverste legende-skuffe.
Først betrådte Steppeulvene RAGNAROCKs foyergulv med musikalske snabeltyrkersko, siden stod Young Flowers i fuld flor i den tætpakkede guldbygning.
Nu er turen så kommet til Beefeaters, der torsdag den 11. maj puster kraft i 60-er-flammen og sætter punktum i serien af Dunhammeraftner på museet for pop, rock og ungdomskultur.
Musikken genfødt
I modsætning til de to første Dunhammeraftner er der her ikke tale om et originalt line-up, for ingen af bandmedlemmerne fra bandets storhedstid er i dag en del af bandet.
”Når bandet alligevel med god ret kalder sig Beefeaters, er det, fordi der har været en kontinuerlig udskiftning af bandmedlemmer i de aktive perioder frem til det line-up, vi har i dag”, forklarer RAGNAROCKs museumsinspektør og hammond-organist Anders Haahr, der i øvrigt selv er en del af det nuværende band.
Han skal løfte arven fra Beefeaters’ legendariske organist Morten Kjerumgaard Reumert, som var en central skikkelse i bandets tidlige år, og som for fem år siden vakte bandet til live igen efter flere årtiers pause.
Sammen med en ny generation af Beefeaters-musikere - Frederik Schnoor (vokal og guitar), Rune René Hansen (trommer) og Torben Guldager Rasmussen (bas) - greb Morten Kjerumgaard Reumert i 2018 chancen for at genoptage det musikalske udtryk, som han havde været med til at skabe i slutningen af tresserne.
Bærer faklen videre
Da Morten Kjerumgaard Reumert gik bort i 2021, var det hans ønske, at Beefeaters skulle leve videre i sin nye form, forklarer Anders Haahr, og uddyber:
”Beefeaters er altid udkommet i nye inkarnationer – 24 forskellige musikere spillede i det legendariske band i årene 1964-71. Men den musikalske fakkel har altid været den samme. Det er den, der er blevet båret videre gennem årtierne, og den, der bliver holdt højt, når vi går på scenen til Dunhammeraften på RAGNAROCK. Det er helt i både Mortens og det oprindelige Beefeaters' ånd.”
Sansemættet oplevelse venter
Den originale ånd manifesterer sig ikke alene musikalsk på aftenen. For en af tressernes største lys-troldmænd Frank Hindsberg, der også lavede lys til Beefeaters i tresserne, visualiserer koncerten i et farvebombardement af psykedelisk lys.
Der er altså lagt op til lige dele nostalgisk tressermagi og sitrende, energisk nærvær på denne sidste Dunhammeraften. Og du kan stadig nå at være med – billetter købes via billetto.dk.
Tid, pris og sted
11. maj 2023 kl 18:00-21:30
180 kr. (+billetgebyr)
Billetter købes via billetto.dk
RAGNAROCK, Rabalderstræde 16, Roskilde
(Dørene til arrangementet åbner kl. 18.45)
Nøgleord
Kontakter
Anders HaahrMuseumsinspektørRAGNAROCK
Tlf:23602788andershaahr@romu.dkStine BlegvadRedaktørROMU
Kommunikation, presse, sociale medier
Billeder


Links
Information om ROMU
ROMU har som statsanerkendt museum det kulturhistoriske ansvar for Roskilde, Frederikssund, Lejre og Egedal kommuner. ROMU har til opgave at indsamle, registrere, bevare, forske i og formidle kulturarven og gøre den vedkommende for borgere og samfund. ROMU udspringer af Roskilde Museum, der blev etableret i 1929. I dag driver museumsorganisationen 10 museer og besøgssteder.
ROMU har ansvaret for daglig ledelse og drift af Fondsorganisationen bag kulturarven ved Roskilde Domkirke og står overordnet for realiseringen af Verdensarvscentret.
Følg pressemeddelelser fra ROMU
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra ROMU
Lejre lokker med sagnkonger og frisk sommerluft23.6.2025 09:16:38 CEST | Pressemeddelelse
Sommeren over kan hele familien dykke ned i Lejres dramatiske fortid og møde sagnkonger, bersærkere og uhyrer, når Lejre Museum inviterer til børneomvisning og mystery hunt. Børnene kan desuden designe deres egen pragthjelm efter at have set den ægte vare i udstillingen.
Tag med på feriesjov i forfædrenes fodspor19.6.2025 13:42:06 CEST | Pressemeddelelse
Ferie er tid til fordybelse – og måske at tilegne sig nye kundskaber…? Der er nok at give sig til for både børn og voksne i Egedal, når sommerferien lige om lidt melder sin ankomst. Feriesjov byder på oplevelser for hele familien, og der er ingen undskyldning for ikke at prøve kræfter med noget nyt – eller noget gammelt.
Verdensarvscenter vælger erfaren bygherrerådgiver19.6.2025 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
For at indfri ambitionen om at skabe et unikt og visionært besøgscenter ved Roskilde Domkirke har Anlægsfonden Kulturarv Roskilde Domkirke valgt erfarne Bauherr som bygherrerådgiver på projektet
Kom til middag hos borgmesteren i middelalderbyen17.6.2025 13:20:09 CEST | Pressemeddelelse
Når man normalt bevæger sig i Roskilde bymidte er de historiske bygninger og ikke mindst domkirken en kulisse for det moderne liv, der leves i byen. Nu har du mulighed for at komme tættere på byens liv for 700 år siden, når Roskilde Middelalderdage inviterer til middag i den gamle byrådssal den 3. august.
Endnu mere sjov for børn ved dette års traditionsrige kildemarked ved Tadre Mølle11.6.2025 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Når ROMU og Tadre Mølles Venner igen i år inviterer til kildemarked ved Tadre Mølle, vil traditioner blive suppleret med fornyelser, særligt for de yngste besøgende. Oplev kildemarkedet søndag den 22. juni.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum