Her er vinderne til Danish Diversity Awards 2023

Mere end 250 mennesker var samlet til Danish Diversity Awards 2023 i Dansk Industri i København. Ved konferencen og prisuddelingen blev virksomheder og personer, der er foregangseksempler inden for arbejdet med diversitet i erhvervslivet, hyldet med hele otte priser.
- Danish Diversity Awards sætter spot på og hylder dem, der gør noget helt særligt og inspirerende for at skabe mere diversitet, inklusion og mangfoldighed i erhvervslivet. Håbet er at inspirere endnu flere medarbejdere, virksomheder og ledere til at styrke diversiteten. Vi oplevede allerede i år en endnu større interesse for at nominere de gode tiltag på tværs af landet, og det tager vi som et sundt tegn på, at der er en stor interesse for at inspirere hinanden til fremtidige ændringer, siger Pernille Sandberg Bech, CEO og stifter af netværket og konsulenthuset Goodtalks samt initiativtager til Danish Diversity Awards.
Prisvinderne udmærker sig alle ved at bevise, at der er rige muligheder for at skabe udvikling og vækst i samfundet og i erhvervslivet ved at styrke diversitet og inklusion. De tjener alle som gode eksempler, som virksomheder inden for alle brancher og størrelser kan inspireres af.
- Vi står over for mange og store udfordringer i verden, som kræver innovative og kreative løsninger. De bedste løsninger finder vi et mangfoldigt fællesskab, der afspejler den mangfoldige verden, som vi gerne vil udvikle og gøre bedre. Her spiller virksomhederne en helt afgørende rolle. Virksomheder, der arbejder aktivt og strategisk med diversitet og inklusion, er bedre til at tiltrække og fastholde mangfoldige talenter, og i sidste ende skaber disse virksomheder på mange områder bedre resultater, siger Lars Sandahl Sørensen, adm. direktør i Dansk Industri, og fortsætter:
- I erhvervslivet skal vi blive bedre til at skabe diversitet, og jeg er meget stolt over, at vi med Danish Diversity Awards, stiller nogle af de virksomheder og personer i rampelyset, som er allerlængst fremme, og som vi alle sammen kan blive inspireret af.
Der blev uddelt fire personpriser og fire virksomhedspriser. Prisen som årets CEO gik til Søren Gøtterup-Tang fra Weply, der sidste år vandt prisen for ”Årets virksomhed med under 500 medarbejdere”. Han har i spidsen for Webly gennemført en grundlæggende ændring i forretningsstrukturen, og derudover har tech-virksomheden en lige andel af mænd og kvinder, og en stor andel medarbejdere med handicaps.
Årets initiativ gik til ”Sikker læsning for alle i CPH” i Københavns Lufthavne, der er et initiativ som afhjælper udfordringer hos op til 15 pct. af medarbejderne. Og Kemp & Lauritzen vandt for årets store virksomhed for deres arbejde og mål om at skabe en af landets bedste og mest inkluderende arbejdspladser gennem eksempelvis diversitetsråd med medarbejdere fra alle niveauer af organisationen.
Danmarks første Danish Diversity Day
Hvad der i 2022 startede som en prisuddeling, blev i år markeret med Danmarks første Danish Diversity Day.
Goodtalks og Dansk Industri afholdte i år en stor konference inden prisuddelingen, hvor talere som blandt andre ligestillingsminister Marie Bjerre tog ordet, og hvor workshops indbød til at dele inspirerende eksempler på, hvad man allerede kan ændre i morgen.
- Det er et kæmpe arbejde at ændre på vores egen status qou og gøre nye ting for at rykke på diversiteten. Ved at dele de gode eksempler, store ambitioner og konkrete tiltag med hinanden, kan vi inspirere hinanden til at gøre noget anderledes allerede i dag. Derfor er vi rigtig tilfredse med Danmarks allerførste Danish Diversity Day, der forhåbentlig vil være med til at sprede ringe i vandet, så vi på sigt oplever en meget større diversitet i erhvervslivet, end vi gør i dag, siger Ditte Vigsø, partner i Goodtalks.
Det er håbet, at Danish Diversity Day vil sprede sig til hele landet, og der således tages lokale initiativer til at dele gode eksempler på arbejdet med diversitet med hinanden.
Årets CEO:
Charlotte Skovgaard, Merkur Andelskasse
Marianne Egelund Siig, Mannaz
Søren Gøtterup-Tang, Weply
Årets bestyrelsesmedlem:
Laura Vilsbæk
Søren Thorsager
Mie Krog
Årets HR/CSR/D&I leder
Christina Juel Hegaard, Arla Foods
Anja Hasselbalch, Signify Denmark
Rikke Wolff, Matas
Årets medarbejder
Shamaiela Anwar, Psykiatrisk Center København, Region H Psykiatri
Lars Aspelund Faurschou, Københavns Lufthavne
Ifeoma Okpala, Maersk
Virksomhedspriser
Årets DEIB-initiativ
QueerSpace, an Ally Group at KPMG
Sikker læsning for alle i CPH, Københavns Lufthavne
Barsels- og familiepakke (Baby Book), Clever
Årets virksomhed med færre end 500 medarbejdere
Merkur Andelskasse
Tamigo
Special Minds IT
Årets virksomhed med flere end 500 medarbejdere
EG A/S
WS Audiology (WSA)
Kemp & Lauritzen
Goodtalks Specialpris
Hidden Disabilities Nordics – Solsikkeprogrammet.
Følg os på:
Nøgleord
Kontakter
For yderligere informationer og kommentarer kontakt:
DI's presserådgiver Ditte Rieland på tlf. +452246 7822 eller e-mail: dirh@di.dk
Goodtalks PR- og kommunikationskonsulent Miriam Hindsgaul på tlf. +452011 7271
eller e-mail: mh@hindsgaulkommunikation.dk
Billeder

Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
EU-parlamentet tager langt om længe vigtigt skridt for at få Europa ud af regel-sumpen13.10.2025 17:07:52 CEST | Pressemeddelelse
Efter svære forhandlinger er politiske grupper i EU-parlamentet endelig nået frem til en aftale over midten om forsimpling af bæredygtighedsrapportering.
Ny chef for DI Ledelsesudvikling skal styrke fokus på ledelse i en tid med store forandringer10.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Christine Molgaard Cleemann tiltræder som ny leder for DI Ledelsesudvikling den 15. november. Hun skal stå i spidsen for arbejdet med at udvikle DI’s tilbud til ledere i medlemsvirksomhederne og styrke samtalen om ledelse i Danmark.
Ny chef for DI Vand skal samle branchen og styrke dansk eksport8.10.2025 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Lisa Marie Dalsgaard Gerschefski bliver ny chef for DI Vand. Hun skal samle branchen på tværs og styrke Danmarks position som global frontløber inden for vandteknologi.
Danske forsvarsvirksomheder på fremstød i Kiev8.10.2025 08:55:25 CEST | Pressemeddelelse
Vi befinder os på et yderst kritisk tidspunkt i Europas historie – derfor ønsker Danmark og danske forsvarsvirksomheder at spille en afgørende rolle i samarbejde med Ukraines forsvarsindustri. I denne uge har 30 danske forsvarsvirksomheder været på erhvervsfremstød i Kiev arrangeret af blandt andre Erhvervsministeriet og Dansk Industri (DI).
Kulturnatten i Industriens Hus: Oplev en verden af energi7.10.2025 14:11:28 CEST | Pressemeddelelse
Mød Motor Mille, få citroner til at lyse og spil klaver med bananer. Kulturnatten i Industriens Hus bliver en rejse ind i energiens univers, hvor leg, læring, smagsoplevelser og store visioner for fremtiden går hånd i hånd.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum