Danmark investerer i kvindelige, ukrainske iværksættere
”Ukraine har hårdt brug for private investorer, der tror på landets fremtid og står skulder til skulder med ukrainske iværksættere og virksomheder. Vi ser, at de private investorer gerne vil hjælpe Ukraine, men er forhindrede på grund af den høje investeringsrisiko. Der kan den danske stat stille sig sammen med iværksætterne og investorerne, så investeringerne sker. Det gør vi nu ved at lade IFU tage risikoen og investere med i en ny investeringsfond”, siger minister for udviklingssamarbejde og global klimapolitik”, Dan Jørgensen.
De knap 35 millioner fra IFU investeres nu i en større investeringsfond på 250 millioner dollar (omkring 1,7 milliarder kroner). Fonden rejses af Horizon Capital, der er veletableret i Ukraine og har erfaring med nye investeringer i landet på trods af krigen. I fonden indgår også midler fra blandt andet tyske og hollandske udviklingsbanker, Verdensbanken og den amerikanske, filantropiske stiftelse Rockefeller Foundation.
Fonden identificerer små og mellemstore virksomheder, som har brug for kapital til at vokse. Netop IT-sektoren er central i den Ukrainske økonomi.
”Jeg håber, at det kan hjælpe flere unge IT-iværksættere, særligt kvindelige entreprenører, i Ukraine med at udvikle og udvide deres forretning, skabe nye vellønnede jobs, og sælge deres IT-løsninger til virksomheder og forbrugere i alle de lande, der støtter Ukraine. Det er med vækst og samhandel, at vi hjælper Ukraines hårdt prøvede befolkning og økonomi allerbedst igennem krigen”, påpeger Dan Jørgensen.
Baggrund
Tech-sektoren i Ukraine beskæftiger i dag omkring 300.000 mennesker og har siden årtusindskiftet oplevet stor vækst og fået øget betydning for den ukrainske økonomi. Eksportindtægterne er således vokset fra 600 – 700 millioner kroner i 2003 til knap 50 milliarder kroner i 2022. Det gør tech-sektoren til Ukraines tredjestørste eksportsektor efter landbrug og minedrift og svarer til omkring 45 procent af Ukraines samlede serviceeksport, og tech-sektoren udgør nu cirka 6 procent af landets BNP.
Midlerne er en del af en tidligere bevilling til IFU, i tillæg til de 1,2 mia. kr. afsat under regeringens Ukrainefond.
For yderligere information, kontakt pressevagten 67979247 (ikke sms) eller pressevagten@um.dk
Information om Udenrigsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Udenrigsministeren har mødtes med sin amerikanske kollega7.7.2025 18:32:11 CEST | Pressemeddelelse
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen har for kort tid siden afholdt et møde med den amerikanske udenrigsminister Marco Rubio i Washington DC.
Danmark giver nyt humanitært bidrag til Gaza7.7.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen lancerer i dag en ny dansk støttepakke, som skal afhjælpe den humanitære situation i Gaza og hjælpe krigens ofre.
Forsvarsministeren og udenrigsministeren rejser til USA4.7.2025 13:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I morgen rejser forsvarsminister Troels Lund Poulsen og udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen til Washington D.C. for at møde centrale amerikanske beslutningstagere og formidle den danske regerings synspunkter.
Nu begynder det danske EU-formandskab, som skal levere på sikkerhed og konkurrenceevne1.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I dag, tirsdag den 1. juli 2025, begynder det danske EU-formandskab, som vil vare frem til årsskiftet. Den danske regering har valgt to hovedprioriteter for formandskabet, som vi fra dansk side ser frem til at levere på – et mere sikkert Europa, herunder bedre styr på migrationen til EU og støtte til Ukraine, og et mere konkurrencedygtigt og grønt Europa.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn25.6.2025 14:26:52 CEST | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde torsdag den 26. juni 2025 kl. 09.00
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum