Danmark investerer i kvindelige, ukrainske iværksættere
”Ukraine har hårdt brug for private investorer, der tror på landets fremtid og står skulder til skulder med ukrainske iværksættere og virksomheder. Vi ser, at de private investorer gerne vil hjælpe Ukraine, men er forhindrede på grund af den høje investeringsrisiko. Der kan den danske stat stille sig sammen med iværksætterne og investorerne, så investeringerne sker. Det gør vi nu ved at lade IFU tage risikoen og investere med i en ny investeringsfond”, siger minister for udviklingssamarbejde og global klimapolitik”, Dan Jørgensen.
De knap 35 millioner fra IFU investeres nu i en større investeringsfond på 250 millioner dollar (omkring 1,7 milliarder kroner). Fonden rejses af Horizon Capital, der er veletableret i Ukraine og har erfaring med nye investeringer i landet på trods af krigen. I fonden indgår også midler fra blandt andet tyske og hollandske udviklingsbanker, Verdensbanken og den amerikanske, filantropiske stiftelse Rockefeller Foundation.
Fonden identificerer små og mellemstore virksomheder, som har brug for kapital til at vokse. Netop IT-sektoren er central i den Ukrainske økonomi.
”Jeg håber, at det kan hjælpe flere unge IT-iværksættere, særligt kvindelige entreprenører, i Ukraine med at udvikle og udvide deres forretning, skabe nye vellønnede jobs, og sælge deres IT-løsninger til virksomheder og forbrugere i alle de lande, der støtter Ukraine. Det er med vækst og samhandel, at vi hjælper Ukraines hårdt prøvede befolkning og økonomi allerbedst igennem krigen”, påpeger Dan Jørgensen.
Baggrund
Tech-sektoren i Ukraine beskæftiger i dag omkring 300.000 mennesker og har siden årtusindskiftet oplevet stor vækst og fået øget betydning for den ukrainske økonomi. Eksportindtægterne er således vokset fra 600 – 700 millioner kroner i 2003 til knap 50 milliarder kroner i 2022. Det gør tech-sektoren til Ukraines tredjestørste eksportsektor efter landbrug og minedrift og svarer til omkring 45 procent af Ukraines samlede serviceeksport, og tech-sektoren udgør nu cirka 6 procent af landets BNP.
Midlerne er en del af en tidligere bevilling til IFU, i tillæg til de 1,2 mia. kr. afsat under regeringens Ukrainefond.
For yderligere information, kontakt pressevagten 67979247 (ikke sms) eller pressevagten@um.dk
Information om Udenrigsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Udenrigsministeren har i dag besøgt Ukraine12.9.2025 20:49:28 CEST | Pressemeddelelse
Fredag den 12. september har udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen været i Kyiv. Han mødtes blandt andet med den ukrainske præsident Volodymyr Zelenskyy, udenrigsminister Andrij Sybiha og genopbygningsminister Dmytro Kuleba, samt repræsentanter fra dansk og ukrainsk forsvarsindustri. Udenrigsministeren lancerede desuden det største danske landeprogram nogensinde.
Udenrigsministeren besøger i dag Ukraine12.9.2025 13:49:33 CEST | Pressemeddelelse
Fredag den 12. september er udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen i Ukraine. Han skal blandt andet mødes med ukrainske ledere og lancere det største danske landeprogram nogensinde.
I juli 2025 steg Danmarks samlede eksport 3,3 pct. i forhold til juni. Årsstigningstakten, dvs. de seneste 12 måneder i forhold til 12 måneder forud, var 8,1 pct.8.9.2025 13:25:12 CEST | Pressemeddelelse
I løbende priser steg den samlede eksport af varer og tjenester 3,3 pct. i juli i forhold til juni i henhold til den seneste sæsonkorrigerede opgørelse fra Danmarks Statistik. Vareeksporten steg med 2,2 pct. og tjenesteeksporten steg med 4,9 pct.
Udenrigsministeren rejser til Israel og Palæstina7.9.2025 08:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Søndag er udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen i Israel og Palæstina. Han skal blandt andet mødes med sin israelske udenrigsministerkollega og den palæstinensiske premierminister samt besøge et hospital på Vestbredden.
Udenrigsministeren sender lovforslag og bekendtgørelse i offentlig høring1.9.2025 16:06:34 CEST | Nyhed
Med Danmarks nye udviklingspolitiske strategi, ’Verden i Opbrud - Partnerskaber i Udvikling’, indgået den 20. juni 2025 mellem Regeringen (Socialdemokratiet, Venstre og Moderaterne) og Det Konservative Folkeparti, Radikale Venstre, Socialistisk Folkeparti, Alternativet og Enhedslisten er det besluttet, at udviklingspolitikken fremover skal være mere solidt forankret gennem tidligere og tydeligere inddragelse af relevante danske aktører.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum