Danske virksomheder skal levere grønne løsninger til USA
Både USA og Danmark har store ambitioner om at komme i mål med den grønne omstilling og sikre investeringer i den grønne industri.
Den mission er nu samlet i en ny erklæring, der skal fremme grøn vækst og danske virksomheders muligheder i USA.
”Den aktuelle geopolitiske situation med krig i Europa og spændinger mellem USA og Kina betyder, at erhvervspolitik er blevet et spørgsmål om sikkerhedspolitik. Det betyder, at rammerne for åbne markeder og global samhandel er fundamentalt ændret. Derfor er det vigtigt, at vi søger dialog og samarbejde. Den fælles erklæring med USA betyder, at begge lande kan bidrage til en større grøn industri – og det er godt nyt for klimaet og for de danske virksomheder og for danske arbejdspladser. Nu er vi taget over Atlanten, og til efteråret inviterer vi de amerikanske virksomheder til Danmark,” siger erhvervsminister Morten Bødskov.
”De udfordringer, som verden står over for i dag, fra sikkerhedstrusler til virkningerne af klimaændringer, kan kun løses, hvis vi arbejder sammen. USA og Danmark har et langvarigt partnerskab, der strækker sig over mere end 220 år. Denne forståelseserklæring er en naturlig forlængelse af vores handels- og investeringsrelation, og viser, hvordan vores to lande yderligere vil støtte den grønne omstilling for succesfuldt at nå vores ambitiøse klimamål og åbne investeringsmuligheder på begge sider af Atlanten,” siger den amerikanske ambassadør i Danmark, Alan Leventhal.
Erklæringen mellem USA består blandt andet i at styrke og intensivere samarbejdet både inden for vindenergi og om at forbedre dialogen mellem virksomheder og de amerikanske stater for mere effektivt at kunne levere og fremstille grønne teknologier.
For yderligere oplysninger kontakt:
Erhvervsministeriets pressetelefon: 91 33 70 07
Information om Erhvervsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Jakob Hald genudnævnes som direktør for Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen20.9.2023 14:46:23 CEST | Pressemeddelelse
Erhvervsministeren har genudnævnt den nuværende direktør for Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, 59-årige cand.polit. Jakob Hald, i stillingen efter høring af Konkurrencerådet.
Globalt samarbejde skal realisere historisk aftale om ny klimastrategi for skibsfarten19.9.2023 13:49:59 CEST | Pressemeddelelse
Danmark har taget initiativ til en rundbordssamtale i New York om, hvordan verdens lande, når ambitionen om klimaneutral skibsfart og samtidig sikre en retfærdig omstilling af skibsfarten.
Nu skal regeringens regelknusere i arbejdstøjet igen13.9.2023 12:51:26 CEST | Pressemeddelelse
Erhvervslivets EU- og Regelforum har i dag første møde med en ny sammensætning og et styrket kommissorium i ryggen.
Udenlandske turister strømmer til Danmark11.9.2023 13:37:01 CEST | Pressemeddelelse
Selvom juli bød på store mængder regn, så er status for dansk turisme det bedste resultat nogensinde, hvis man ser fra årsskiftet til og med juli, og rekordmange udenlandske gæster lægger vejen forbi Danmark.
Ny analyse: Dansk life science-industri har aldrig stået stærkere11.9.2023 12:01:16 CEST | Pressemeddelelse
Erhvervsministeriet offentliggør i dag en ny analyse for life science i Danmark, der viser industriens voksende betydning for dansk økonomi. Men der er også visse punkter med plads til forbedring.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum