Står du uden mulighed for fjernvarmeforsyning?

Står man ligesom mange andre danskere i en situation, hvor man skal vælge en ny opvarmningsform, så bør man overveje muligheden for en varmepumpeløsning. Det er ikke alene en løsning, der kan give besparelser på varmeregningen, men det er også en mere miljøvenlig løsning end opvarmning med olie eller naturgas.
”En varmepumpe udnytter energien mere effektivt end ældre opvarmningskilder. Helt op til tre gange så meget som et olie- eller gasfyr, og så leverer den stabil og relativt billig varme i en længere årrække,” siger Klaus Kjær, som er markedschef på Energiteknik i energiselskabet OK, og fortsætter:
”Vi ved, at mange boligejere overvejer installationen af en varmepumpe en ekstra gang, fordi de synes, at det er for dyrt. Men det behøver det ikke være. Vi tilbyder vores kunder at låne penge til finansiering eller vælge en løsning, hvor de enten leaser varmepumpen eller betaler for forbruget via en abonnementsløsning og kun betaler et mindre beløb for at få installeret varmepumpen.”
Mere grøn varme på den politiske agenda
I juni 2022 indgik et bredt flertal i Folketinget en aftale, som skal gøre Danmark uafhængig af russisk gas. Det sker bl.a. ved at sætte skub i udrulningen af grøn varme. Fjernvarmen skal tilbydes der, hvor det giver mening. Andre steder skal der skabes gode muligheder for alternative grønne løsninger som f.eks. varmepumpen.
Den politiske ambition er, at al gas i Danmark skal være grønt i 2030, og at der fra 2035 ikke længere findes boliger, der opvarmes med gas. Ifølge en pressemeddelelse udsendt af Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet er værktøjerne hurtigere fjernvarmeudrulning, flere varmepumper og mere biogas.
Følgende politiske tiltag understøtter varmepumpeløsningen:
- Man kan få et tilskud på 25.000 kroner fra Energistyrelsen, hvis man skifter sit olie- gas- eller træpillefyr ud med en varmepumpe
- Når man varmer op med el, kan man få reduceret elafgiften. Det kan man, hvis man bruger mere end 4.000 kWh om året
- Bygningspuljen er blevet delt i to for at lave en pulje målrettet hhv. konverteringer og energirenoveringer
- Fritagelse for tinglysningsafgift af pant for lån til udskiftning af olie- eller gasfyr til andre opvarmningskilder i perioden 2023-2028
Nøgleord
Billeder

Information om OK
- OK er et bredt funderet energiselskab for private og erhverv. På hylderne er alt fra brændstof og ladestandere til grøn el og varmepumper.
- OK a.m.b.a. er et dansk andelsselskab og tæller udover moderselskabet OK datterselskaber som Kamstrup, EnergiData og OK Energiteknik.
- OK omfatter mere end 675 tankstationer, mere end 220 vaskehaller samt 80 Truck Diesel stationer, og OK er således Danmarks største tankstationskæde.
- OK har tre biogasstationer og lægger desuden tankstationer til fire af Everfuels brint-tankanlæg
Følg pressemeddelelser fra OK
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra OK
Kulden koster rækkevidde: Sådan kører du effektivt og sparer penge15.10.2025 08:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er nemt at gøre turen i elbil mere effektiv. Det er også en rigtig god idé, for lige om lidt kommer kulden, og det har stor betydning for elbilens rækkevidde. Disse tips skaffer dig flere kilometer i elbilen.
Gør din bolig vinterklar og skær ned på regningen8.10.2025 10:48:38 CEST | Pressemeddelelse
Vinteren banker på døren, men med den rette forberedelse kan du undgå, at varmeregningen skyder i vejret. Her får du en række tips, der hjælper dig med at udnytte varmen og undgå energispild.
Nye ladeparker står klar i Kliplev og Ragebøl29.9.2025 08:30:39 CEST | Pressemeddelelse
OK har nu sat strøm til to nye ladeparker i Kliplev og Ragebøl med plads til, at 12 biler kan lynlade på samme tid. Det giver bilister med elbil flere muligheder for opladning i det sønderjyske.
Vinteren sender elprisen i vejret: Sådan undgår du tårnhøje regninger i den kolde tid22.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 1. oktober skifter de fleste netselskaber fra sommer- til vinterpriser. Det vil danskerne især kunne mærke i høj- og spidsbelastningen, hvor tarifferne i gennemsnit bliver mere end dobbelt så høje.
OK og GoMore indgår stor aftale om opladning af dele-elbiler i København18.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Energiselskabet OK har indgået en flerårig aftale med GoMore om etablering og drift af ladeinfrastruktur og strøm til 56 delebilspladser i København. Allerede i dag, den 18. september, sættes de første 30 ladestandere i drift.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum