Coop Danmark A/S

Lasse Bolander genopstiller ikke som bestyrelsesformand for Coop amba i 2024

28.4.2023 16:55:00 CEST | Coop Danmark A/S | Pressemeddelelse

Del

Når Lasse Bolanders formandsperiode udløber til maj 2024, genopstiller han ikke som formand for Coop ambas bestyrelse. Det meddelte han Coops landsråd på landsrådsmødet den 28. april. Rekrutteringen af en ny ekstern formand til Coop Danmarks bestyrelse er igangsat og ventes på plads i løbet af efteråret 2023.

”Coops landsråd har igennem fem perioder valgt mig til at stå i spidsen for Coop. Det har været en stor ære, og jeg har gjort mit bedste for at leve op til tilliden," siger Lasse Bolander og uddyber:

”Med vedtagelsen af strategien ”Fremtidens Coop” og den historiske transformation, vi er i gang med at gennemføre lige nu, så er Coop – på trods af et utilfredsstillende regnskab i 2022 - godt i gang med at skrive et nyt og vigtigt kapitel i andelsforeningens 157 års lange historie. Et kapitel, som jeg er stolt over at have været en del af. Nu trykker vi speederen i bund for at realisere strategien, og jeg vurderer, at tiden vil være den rette til at give stafetten videre, når min formandsperiode udløber til maj 2024”, siger Lasse Bolander.

Løbende generationsskifte på flere formandsposter
Udover posten som bestyrelsesformand for Coop amba er Lasse Bolander formand for en række datterselskaber i Coop-koncernen, bl.a. Coop Danmarks bestyrelse.

”I bestyrelsen i Coop amba drøfter vi løbende vores governancemodeller og styringen af Coop ambas datterselskaber. Med vedtagelsen af den nye strategi for Coop Danmark i 2022 besluttede vi, at det vil være en fordel at udpege en ekstern dedikeret formand for Coop Danmarks bestyrelse, som sammen med bestyrelsen og ledelsen skal sikre gennemførelsen af transformationsplanen. Vi forventer, at den nye formand er på plads i løbet af efteråret”, siger Lasse Bolander, der fortsætter som medlem af bestyrelsen i Coop Danmark som ejerrepræsentant.

For Lasse Bolander er det vigtigt at sikre et løbende generationsskifte og en professionel rekrutteringsproces, når hans afløser skal findes:

”Jeg har længe vidst, at jeg ikke ville genopstille, når denne valgperiode udløber. Når jeg melder det ud nu, giver det mulighed for at gennemføre et generationsskifte løbende og i god ro og orden i bestyrelserne i Coop koncernen. Samtidig får Coops landsråd de bedste betingelser for at sikre en bred og professionel proces og finde egnede kandidater, som kan stå i spidsen for foreningen. Jeg vil naturligvis stå til rådighed i den proces og arbejde fuldt dedikeret frem til min formandsperiode udløber, afslutter han.

Yderligere oplysninger:
Formand Lasse Bolander, 2363 2942 (via Pia Funch Braskhøj)

Fakta om Coop ambas bestyrelse
Coop amba er navnet på den demokratiske andelsforening, som over 1,9 millioner danskere er medlemmer og ejere af. Bestyrelsen i Coop amba består af ti Coop-medlemmer. Det er Coop ambas bestyrelse, der udpeger bestyrelserne i Coop Danmark, Coop Bank og Coop Invest. Bestyrelsen træffer bl.a. beslutning om køb og salg af virksomheder, Coops strategi, handlingsplaner og medlemsvilkår. Det er Coops øverste myndighed, landsrådet, der består af 126 medlemmer fra hele landet, som vælger Coop ambas bestyrelse ved rullende valg for tre år ad gangen. 

Læs mere om bestyrelsen

Billeder

Information om Coop Danmark A/S

Coop Danmark A/S
Coop Danmark A/S
Roskildevej 65
2620 Albertslund

43864386

Følg pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S

Nye is fra Irma1.4.2026 09:09:25 CEST | Pressemeddelelse

5 nye varianter af Irma-is er nu i butikkerne. Cremet, lækker is lavet på dansk fløde fra nordjyske gårde og fremstillet på Aabybro Mejeri i Nordjylland, der har eksisteret siden 1888 og i dag er kendt for at producere noget af Danmarks bedste is. Irma isen er udviklet i samarbejde med dessertkokken Morten Heiberg. ”Vi har set rigtig meget frem til at lancere Irma is. Den forener det, vi gerne vil med Irma-mærket: Høj kvalitet, god smag og gode råvarer. Samtidig er den produceret i Danmark på fløde fra nordjyske gårde, hvilket passer stærkt ind i vores ambition om at fremme det danske og lokale.”, siger Elias Billum Have, der er chef for Coops egne varemærker. Irma is introduceres til en pris på 49 kr. for et bæger med 700 ml. Der er i alt fem varianter: Hyldeblomst, chokolade, vanilje, blåbær og hvid chokolade med hindbær coulis. Du finder Irma is i Coops butikker; Kvickly, SuperBrugsen, Brugsen og 365discount. Udvalget kan variere fra butik til butik Yderligere information om isen: E

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye