56 mio. kr. skal sætte skub i den bæredygtige turisme

Efter nogle hårde år under COVID-19-pandemien er væksten og optimismen vendt tilbage i den danske turismebranche med et rekordår i 2022, og det skal udnyttes.
Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse sender derfor 55,8 mio. kr. til 13 turismeprojekter. De skal understøtte den bæredygtige omstilling, der er nødvendig, for at Danmark også i fremtiden er en relevant og konkurrencedygtig turismedestination til gavn for både turismebranchen og dansk økonomi.
De 13 projekter bidrager til, at turismevirksomheder rundt om i Danmark får hjælp til omstillingen. Dermed ligger indsatserne i forlængelse af den nye, nationale strategi for bæredygtig vækst i dansk turisme, der er udarbejdet i regi af Det Nationale Turismeforum i 2022. Strategien sætter retningen for en miljømæssigt, økonomisk og socialt bæredygtig vækst, hvor målet er at skabe værdi for både miljøet, turister og lokalsamfund.
Johannes Lundsfryd Jensen, medlem af Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse og borgmester i Middelfart Kommune, udtaler:
”I Danmark er vi på mange måder allerede anerkendt som et grønt og bæredygtigt land. Derfor er det vigtigt, at vores oplevelsestilbud indfrier de grønne forventninger, som vores gæster kommer med. Fremtidens bæredygtige turisme afhænger dog af, at vi sætter ind på flere forskellige områder. Det er derfor, vi bakker op om projekter, der har fokus på den miljømæssige såvel som den økonomiske og socialt bæredygtige styrkelse af turismeproduktet.”
Mærkning af miljørigtige feriehuse
Et af de støttede projekterer er ”Grønne feriehuse”. Projektet modtager lidt over 1,5 mio. kr. til at udvikle en mærkningsordning, der skal gøre det lettere for turister at udvælge et bæredygtigt feriehus, når de booker et ophold. Bag projektet står Feriehusudlejernes Brancheforening, hvor vicedirektør Poul Fejer Christiansen siger:
”Vi ser et stigende antal gæster – ikke mindst de tyske gæster, som lægger vægt på grønne og bæredygtige løsninger, når de holder ferie. Men gæster, der i dag lejer et dansk feriehus, mangler viden om, hvor grønt og bæredygtigt feriehuset er. Derfor vil vi på tværs af alle udlejningsbureauer indføre mærket ”Grønne feriehuse”, som vil gøre det let at identificere feriehuse, der har et optimeret energi- og vandforbrug.”
Stort forretningspotentiale i dataanvendelse og strategisk samarbejde
Der er også et stort forretningsmæssigt potentiale i at højne den databaserede innovation og forretningsudvikling. Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse støtter derfor projektet ”Turismens Data Hub” med ca. 4,5 mio. kr. Projektet er et samarbejde mellem VisitDenmark, Dansk Kyst- og Naturturisme og Danmarks 19 destinationsselskaber om at forankre en fælles national dataplatform, der skal understøtte det danske turismeerhverv.
Niels Jørgen Jensen, administrerende direktør i Fårup Sommerland og formand for VisitDenmark, understreger vigtigheden i at arbejde mere målrettet med data:
”Der er et stort potentiale i at arbejde strategisk med data i dansk turisme. Ved at udnytte data om turisters bevægelses- og forbrugsmønstre kan danske turismevirksomheder og destinationer få værdifuld viden om, hvor de kan sætte ind for at styrke deres forretning eller produkt.”
Et andet greb til at sikre en langsigtet, bæredygtig turisme er øget strategisk samarbejde og planlægning på tværs af ferieområder. Fx vil projektet ”Udviklingsplan Jyllands Østkyst” afdække og anvise bæredygtige initiativer og investeringscases på tværs af 14 kommuner.
Andre støttede projekter omfatter fokus på helårsturisme (Destination Bornholm) samt øget bæredygtighedscertificering i turismeerhvervet (bl.a. Destination Sønderjylland).
Fakta om indsatsen
- Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse har på sit møde 18. april 2023 besluttet at give i alt 55,8 mio. kr. til lokale og tværgående turismeprojekter.[1]
- Bestyrelsen har modtaget i alt 22 ansøgninger til puljen og valgt at give tilskud til 13 projekter, som hver får tilsagn om mellem 0,5 og 11,9 mio. kr.
Se hvilke projekter der gives tilskud til
[1] Beslutningen om tilskud er taget med forbehold for vedtagelsen af finansloven for 2023
Kontakter
Kontakt os, hvis du vil vide mere om turismeinitiativerne og den aktuelle pulje til lokale og tværgående turismeprojekter i 2023:
Kirstine Halken – Telefon: 35291756 – E-mail: kirhal@erst.dk
Billeder

Information om Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse
Vejlsøvej 29
8600 Silkeborg
3529 1700https://erhvervsfremmebestyrelsen.dk/
Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse skal bidrage til at styrke udviklingen i dansk erhvervsliv. Det sker ved at fremme en sammenhængende, efterspørgselsdrevet og lokalt forankret erhvervsfremme- og turismeindsats for virksomheder på tværs af hele Danmark.
Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse igangsætter og finansierer decentrale erhvervsfremmeindsatser, der tager højde for forskelle i de regionale og lokale erhvervsmæssige udfordringer, muligheder og prioriteter.
Følg pressemeddelelser fra Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse
Jobtørstige ukrainere får fast job: Serhii blev fastansat og vil nu uddanne sig i Danmark7.7.2023 11:37:27 CEST | Pressemeddelelse
En særlig Ukraine-indsats i Randers Kommune har fået flere ukrainske flygtninge i job, og projektet har samtidig gjort en række lokale virksomheder motiverede for at ansætte medarbejdere fra Ukraine. En af disse medarbejdere er 33-årige Serhii Kuzmenko.
Nyt liv efter langvarig krise: restaurationsbranchen version 2.0 kan meget mere5.7.2023 14:24:36 CEST | Pressemeddelelse
Da COVID-19 ramte hele verden, var den københavnske restaurationsbranche presset, og der var behov for hurtig handling. Restore Restaurants blev etableret for at sikre branchens overlevelse på både kort og længere sigt, og for at fastholde innovationsaktiviteter i underskoven af ambitiøse kulinariske initiativer. Projektet blev ledet af Wonderful Copenhagen i samarbejde med en partnergruppe med dybe rødder og interesser i restaurationsbranchen. Og med økonomisk støtte fra Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse. Projektet sluttede officielt ved udgangen af 2022.
46 mio. kr. skal styrke iværksættere i hele Danmark15.6.2023 10:43:47 CEST | Pressemeddelelse
Iværksættere i hele Danmark får nu bedre adgang til hjælp og rådgivning. Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse støtter to stærke indsatser: Iværksætterdanmark med 35,8 mio. kr. og Nordic Female Founders Growth med 10,2 mio. kr. Over 4.000 iværksættere forventes at nyde gavn af indsatsen de kommende tre år.
70 mio. kr. til specialiserede vækstforløb for iværksættere14.6.2023 09:24:00 CEST | Pressemeddelelse
Grønne iværksættere og iværksættere med vækstpotentiale inden for Danmarks styrkepositioner får med bevillingen på 62 mio. kr. til Beyond Beta samt 8 mio. kr. til Hub for innovation in Tourism adgang til forløb, der er skræddersyede med henblik på at indfri vækstpotentialet i deres virksomhed.
Nu udmøntes 312 mio. kr. til at videreudvikle de lokale er-hvervsfyrtårne12.6.2023 14:44:02 CEST | Pressemeddelelse
Nu tages de næste skridt i udviklingen af de lokale erhvervsfyrtårne, som skal være med til at styrke dansk vækst og beskæftigelse rundt i landet og understøtte udviklingen af de danske styrkepositioner. Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse har således besluttet at udmønte 312 mio. kr. til at videreudvikle de lokale erhvervsfyrtårne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum