Ny undersøgelse: Danskere foretrækker stadig onlinemøder frem for fysiske møder

Danskernes arbejdsliv har I mere end tre år handlet om hjemmearbejde, online møder og virtuelt samarbejde. Selvom man skulle tro at danskerne er blevet trætte af online møder, så foretrækker mere end halvdelen af danskere stadig de virtuelle mødertil fordel for fysiske møder.
En ny undersøgelse foretaget af Wilke på vegne af TDC Erhvervog Cisco viser, at 54 pct. af danskerneforetrækker online møderfrem for fysiske møder. Det hænger sammen med, at 60 pct. hiver deres arbejdscomputer med hjem og tager mindst en hjemmearbejdsdag om ugen.
Ifølge administrerende direktør i TDC Erhverv, John Henriksen, stiller den fortsatte interesse for en mere grænseløs og fleksible arbejdsplads nye krav til måden, virksomheder organiserer sig på:
”Tre år med hjemmearbejde og videomøder har ikke kun lært danskerne at dele skærm med sine kolleger og huske at unmute mikrofonen, når der skal siges noget. Det har vist dem, at strukturerne omkring ens arbejdsliv ikke behøver være så fastlåst, som vi hidtil har set. Wilkes undersøgelse viser, at vi alene på at skifte fysiske møder ud med online møder har sparet 33 minutter dagligt. Minutter der i stedet kan bruges på samvær med familien, en god løbetur eller noget helt tredje, der er med til at opretholde en god work-life balance.”
Mange fordele forbundet med online samarbejde
Den øgede brug af online samarbejde er ikke kun noget, der kommer medarbejderne til gode. Det er også noget, der øger effektiviteten og skaber værdi for arbejdspladsen. Den grænseløse arbejdsplads gør det muligt at samarbejde uanset tid, sted og beliggenhed. Men skal de danske virksomheder høste frugterne af de teknologiske muligheder kræver det bedre uddannelse af medarbejderne.
På trods af vi i dag burde være rutinerede i den mere hybride tilgang til sit arbejdsliv, får danskerne nemlig ikke nok ud af online samarbejdsværktøjer. Et eksempel fra Wilkes undersøgelse er, at hver tredje dansker efterspørger en whiteboard-løsning i forbindelse med online møder. En løsning der allerede findes hos de fleste samarbejdsværktøjer.
Det får nu TDC Erhverv og Cisco til at gå ind i kampen for at hjælpe danske virksomheder med at uddanne medarbejderne, så de bliver bedre i stand til at udnytte de mange muligheder.
” Vi er alle hurtigt blevet rigtig gode til online møder, men der er tegn på, at vi kan blive endnu bedre. Hos Cisco tilbyder vi Webex, et online samarbejdsredskab, der hver dag bruges af tusindvis af virksomheder til online møder. Der er nogle eksisterende funktioner, der kan forbedre oplevelsen for brugerne i Danmark yderligere. Det vil vi sammen med TDC Erhverv nu fokusere på hverv, så vi kan skabe et mere succesfuld online samarbejde,” siger CEO for Cisco i DanmarkCynthia Koetsier-Beerten.
Billeder

Information om TDC Erhverv
Om TDC Erhverv
TDC Erhverv tilbyder en bred og dyb portefølje af løsninger inden for connectivity, digitalt samarbejde og relateret it-sikkerhed. Det betyder, at de kan dække de fleste virksomheders behov 360 grader – uanset størrelse eller kompleksitet. Kort sagt; TDC Erhverv forbinder og forener kunder, medarbejdere og omverden. Sikkert og stabilt. Det frigiver tid og skaber sammenhæng, overblik og nye digitale muligheder for såvel små som store, offentlige som private virksomheder i Danmark.
Læs mere om TDC Erhverv på tdc.dk.
Følg pressemeddelelser fra TDC Erhverv
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TDC Erhverv
D-mærket løber med Det Gyldne Gitter ved Cyber Security Awards 202513.3.2025 16:45:07 CET | Pressemeddelelse
Dansk Erhverv, Dansk Industri, SMV Danmark, Forbrugerrådet Tænk og Industriens Fond kunne torsdag aften lade sig hylde som vindere af Det Gyldne Gitter ved årets Cyber Security Awards for deres arbejde med mærkningsordningen, D-mærket. På aftenen blev der yderligere uddelt tre priser: Åbenhedsprisen, Årets Kvindelige Cyberinspirator og Årets SMV-indsats.
Hackerangreb koster danske virksomheder over 1,4 millioner kr. om ugen13.3.2025 09:02:00 CET | Pressemeddelelse
Danske virksomheder vurderer i en ny rapport, at det koster dem mindst 200.000 kr. om dagen, når et cyberangreb rammer. I Norden tager det i gennemsnit 300 dage at håndtere et angreb, hvilket kan ende med en økonomisk samlet omkostning på 60 millioner kr. pr. angreb. Alligevel har kun hver femte virksomhed en fuldt implementeret beredskabsplan.
Microsoft konsulenthus vælger dansk krypteringsløsning til at sikre sine kunders data6.3.2025 08:07:00 CET | Pressemeddelelse
Konsulenthuset Delegate indgår partnerskab med TDC Erhverv om at implementere krypteringsløsning hos udvalgte kunder for at styrke datasikkerheden og beskytte følsomme og kritiske data i en tid med stigende usikkerhed om globale dataoverførsler.
2024 Sikkerhedsrapport: Endnu et rekordår for hackerangreb6.2.2025 08:07:00 CET | Pressemeddelelse
Over 27 millioner blokeringer af svindelforsøg beskyttede TDC Erhverv de danske virksomheder imod i 2024, som er mere end fordoblet sammenlignet med året forinden. Det viser årets Sikkerhedsrapport, der samtidig slår fast, at AI-våbenkapløbet for alvor er accelereret.
Årets Cyber Security Awards 2025: Indstil virksomheder nu29.1.2025 07:17:00 CET | Pressemeddelelse
For andet år i træk afholdes Cyber Security Awards i marts, der hædrer de virksomheder og aktører, som har gjort en ekstraordinær indsats på området og bidrager til kampen for et mere sikkert digitalt samfund og erhvervsliv.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum