Landbrug & Fødevarer

L&F: Klimamærket skal hjælpe både forbrugere og virksomheder

Del
L&F ser overordnet positivt på, at det nu kan blive nemmere for forbrugerne at træffe et klimarigtigt fødevarevalg, og vil arbejde konstruktivt videre med udviklingen af et klimamærke. Mere fokus på sundhed og ernæring og flere skalatrin i modellen, havde dog været godt.

Landbrug & Fødevarer har været med i arbejdsgruppen om det kommende klimamærke på fødevarer. Arbejdet kulminerer foreløbigt i dag, hvor klimamærket er blevet præsenteret for fødevareministeren.

Gennem hele arbejdet har L&F haft fokus på den dobbelte målsætning med klimamærket, som er at gøre det lettere for forbrugerne at træffe et fødevarevalg med et lavere klimaaftryk og samtidig fremme virksomheders og landbrugets produktudvikling i en retning, der understøtter en fødevareproduktion med lavere klimabelastning.

- For os er det centralt, at Danmark får en opgørelsesmetode, som flugter med den, der arbejdes med i EU. Derudover er det rigtig godt, at virksomhederne får mulighed for at beregne det specifikke klimaaftryk for deres egne produkter. Det vil nemlig give det mest retvisende billede af produkternes klimaudledning, og være et incitament til at gøre det endnu bedre, siger Niels Peter Nørring, klimadirektør i Landbrug & Fødevarer.

Landbrug & Fødevarer ser De officielle Kostråd som en vigtig rettesnor for danskernes ernæring. Der er fare for, at man med et rent klimamærke uforvarende gør det nemmere for forbrugeren at træffe usunde valg, når fødevarer med et ringe næringsindhold kan mærkes som et godt klimavalg.

- Det er derfor vigtigt, at der i det videre arbejde med klimamærket kommer større fokus på ernæringen i fødevarerne. Det er vigtige elementer, som vi stadig mangler at få adresseret, siger Niels Peter Nørring.

Klimamærket består af en skala, som inddeler fødevarer i fem niveauer. Flere trin vil give en større nuance i mærket, og dermed give forbrugerne bedre hjælp og virksomhederne bedre mulighed for at kommunikere om klimaforbedringer.

- Vi havde gerne set, at man først tog endelig stilling til antallet af trin i mærket, når hele opgørelsesmetoden var på plads, siger Niels Peter Nørring.

Kontakter

Information om Landbrug & Fødevarer

Landbrug & Fødevarer
Landbrug & Fødevarer
Axelborg, Axeltorv 3
1609 København V

3339 4000https://www.lf.dk/

Landbrug & Fødevarer varetager fælles opgaver og erhvervsmæssige interesser for danske landmænd og fødevarevirksomheder

Følg pressemeddelelser fra Landbrug & Fødevarer

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Landbrug & Fødevarer

Landbrug & Fødevarer: Straftold fra Trump truer danske arbejdspladser21.1.2026 14:15:00 CET | Pressemeddelelse

Donald Trumps varslede straftold mod Danmark og flere europæiske lande vil ramme dansk eksport direkte og konkret. Blandt de ramte sektorer er den danske fødevareklynge, der dækker over landbrugsproduktion, mejerier, slagterier, kartoffelstivelse, ingrediensindustri, frø og teknologivirksomheder. En told på danske og europæiske produkter vil have en direkte effekt på vores fødevareproduktion her i Danmark. USA er et vigtigt marked for os. Ikke fordi det er det største, men fordi det hidtil har været stabilt og forudsigeligt. Den stabilitet er nu sat under pres, siger viceadministrerende direktør i Landbrug & Fødevarer, Flemming Nør-Pedersen, forud for præsidentens tale på World Economic Forum i Davos i dag. I 2025 eksporterede danske virksomheder for otte mia. kroner fødevarer, ingredienser og agroteknologi til USA. Hvis tolden stiger til 25 procent som varslet, vil det øge omkostningerne markant og svække konkurrenceevnen for både landbrugs- og fødevarevirksomheder. ”Yderligere toldsa

Tilpasninger af EU's økologiregler på vej – godt nyt for danske økologer17.12.2025 11:50:49 CET | Pressemeddelelse

EU Kommissionen har netop offentliggjort den første etape med forbedringer af økologireglerne. Det lover godt nyt for danske økologer. ”Vi har i L&F lagt mange kræfter i at få sat gang i det her servicetjek af EU’s økologiregler. Vi er meget tilfredse med, at Kommissionen nu i første etape leverer et udkast med konkrete forbedringer. Det er ikke kun papirarbejde. Der kommer ændringer, som får direkte betydning ude på gårdene og for de økologiske dyr. Særligt er vi glade for, at Kommissionen bakker op om en justering af kravene til tilbageholdelsestid efter parasitbehandlinger. Det er et vigtigt skridt for både dyrevelfærd og en mere praktisk hverdag for økologerne,” siger Hans Erik Jørgensen, formand for L&Fs Økologisektion Fjernelse af tilbageholdelsestid efter medicinbehandling Det mest markante forslag er at fjerne kravet om mindst 48 timers tilbageholdelsestid for økologiske produkter efter medicinbehandling. Det vil især hjælpe æg- og mælkeproducenter, hvor produkter hidtil har mi

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye