Abdi Ulad idømt fire års udelukkelse på grund af doping
Abdi Ulad blev i efteråret 2022 af Anti Doping Danmark testet positiv for stoffet trimetazidin. Han erkendte efterfølgende at have indtaget stoffet.
Anti Doing Danmark nedlagde påstand om udelukkelse i fire år. Den påstand valgte DIF’s dopingnævn at følge, da det ikke vurderede, at der var formildende omstændigheder, der kunne berettige til en strafnedsættelse.
Udelukkelsen på fire går gælder for al trænings- og konkurrencevirksomhed under Danmarks Idrætsforbund og andre organisationer. Udelukkelsen gælder fra den 14. oktober 2022, og resultater opnået efter den 13. september 2022 diskvalificeres.
Læs hele kendelsen på Dopingnævnets hjemmeside her.
Om DIF’s dopingnævn:
Dopingnævnet er et uafhængigt og uvildigt nævn, som vælges af DIF’s repræsentantskab og består af en formand, to andre medlemmer samt to suppleanter
Nøgleord
Kontakter
Lars HestbechKommunikationskonsulent
Tlf:23323784lhe@dif.dkInformation om Danmarks Idrætsforbund
DIF blev stiftet tilbage i 1896 og er interesseorganisation for foreningsidrætten i Danmark. Gennem årene er der kommet flere og flere specialforbund til, så DIF-familien i dag består af 62 forbund, ca. 8.600 idrætsforeninger og godt 2 millioner medlemmer. DIF er samtidig national olympisk komité i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
DIF glæder sig over frivilligfremgang i idrætten3.3.2025 08:54:25 CET | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse fra VIVE viser en flot fremgang blandt danskere, der er frivillige. Og idrætten er fortsat det sted, hvor markant flest danskere lægger frivillige timer. Der er fortsat potentiale for at give flere danskere erfaringer med det frivillige arbejde, mener DIF.
DIF-ekspertgruppe: Forældre er afgørende for børns trivsel i idrætten2.3.2025 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
Forældrene spiller en stor rolle for børns trivsel i idrætsforeningerne, viser undersøgelser. Det handler om at finde en god balance, hvor man både engagerer sig og er nysgerrig på børnenes idræt, men samtidig giver både børn og trænere plads.
OL- og PL-atleter klædes fremover på af Craft27.2.2025 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
De danske atleter, som deltager ved de olympiske og paralympiske events, vil fremover være iklædt tøj fra Craft. Danmarks Idrætsforbund har indgået en partnerskabsaftale med New Wave Danmark, som blandt andet skal levere OL- og PL-kollektionerne.
Gode resultater af indsats for unge i Viborg26.2.2025 07:30:18 CET | Pressemeddelelse
I dag har Startblokken i Viborg – en indsats for unge mellem 18 og 29 år uden job og uddannelse – været i gang i Viborg FF i præcis ét år. Resultaterne er gode og skabt i et tæt samarbejde mellem klubben, Viborg Kommune, lokale virksomheder og Danmarks Idrætsforbund (DIF).
DIF: Trivselskommissionens rapport sætter tyk streg under fællesskabets kraft25.2.2025 09:36:33 CET | Pressemeddelelse
Et aktivt fritidsliv er én af de helt centrale anbefalinger fra Trivselskommissionen på, hvordan vi som samfund løfter trivslen blandt børn og unge. Det vækker glæde i DIF, der nu vil arbejde på at oversætte kommissionens anbefalinger til en idrætskontekst.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum