Efter prisfald: Det koster lejlighedsdrømmen i København, Aarhus, Odense og Aalborg

Køberne tager i stigende grad trappen op for at se på lejlighed, og lejligheder er i alle fire store byer blevet billigere det seneste år.
Men der er fortsat stor forskel på, hvad det koster at opfylde drømmen om en lejlighed i byen, viser en beregning for en gennemsnitlig lejlighed på 85 kvm., som Home har lavet på baggrund af tal fra Boligsiden.
Populært sagt kan du i nogle byer få to lejligheder for prisen af én andre steder.
Det koster lejlighederne
I hovedstadsområdet koster en lejlighed i København lige under 4 mio. kr. nu efter et fald på knap 500.000 kr.
I Frederiksberg er lejligheden blevet hele 675.000 kr. billigere. Her er prisen godt 4,3 mio. kr.
I Aarhus er priserne ikke langt fra at kravle under 3 mio. kr. for en gennemsnitlig lejlighed, efter at lejlighederne er blevet godt en kvart mio. kr. billigere.
Odense er under 2 mio. kr. for en lejlighed - og det samme er lejligheden i Aalborg, der ifølge beregningen byder på landets billigste storby-lejlighed med en pris på godt 1.830.000 kr.
Lejlighedsmarkedet i Danmark har i særdeleshed mærket usikkerheden efter de store rentestigninger i 2022 og oplevede et kraftigt dyk i handlerne i løbet af andet halvår og et pres på priserne.
Siden er renten dog kravlet noget ned - og lejlighederne er faldet i pris, hvilket sænker kravene til køberne for at få underskrift på en lejlighed.
Et løft til lejlighederne
På det seneste har lejlighederne fået et lille forårsløft.
Lejlighedspriserne på landsplan steg med 0,6 % på landsplan fra februar til marts, mens tal fra ejendomsmæglerkæden Home viser, at der var 6 % flere fremvisninger og 7 % flere handler.
"Det er et lille, men vigtigt skridt frem - og det kommer efter flere fremvisninger og flere handler. Køberne har hele tiden haft kig på lejlighederne - det viser vores køberbarometer - men de har holdt sig tilbage, men nu ser det ud til, at flere tager skridtet og gør noget ved planerne," siger Michael Dalsager, der er talsperson og senior kommunikationskonsulent i Home.
Han peger på, at der – trods fremgangen – fortsat er færre lejlighedshandler sammenlignet med tiden fra 2015-2019 inden Corona.
Det siger mæglerne:
København:
Ejendomsmægler Michael Hammerbak, der har Home-butikker på Vesterbro, Christianshavn/City og i Carlsbergbyen, mærker en tydelig forandring i foråret.
”Der er pludselig fuld damp på alle kedler, og vi oplever lige pt. et opsving i salget. Vi glæder os, men vi er også ydmyge – for vi ved jo ret beset ikke, om det blot er en ketchup-effekt efter et sløvt efterår og tidlig vinter, hvor der har været noget opsparet køberpotentiale,” fortæller indehaver Michael Hammerbak.
Aarhus:
”Vi oplever stadig, at kunderne byder under og er lidt afventende,” siger ejendomsmægler og indehaver Carsten Andersen fra Home Aarhus City og Home Aarhus Ø.
Odense:
”Kunderne er mere optimistiske igen, men priserne skal stadig sættes tæt på den forventede handelspris, ellers sker der ikke noget med lejlighederne," siger ejendomsmægler og indehaver Martin Larsen fra home Ejerlejlighedsbutikken i Odense.
Odense-priserne svinger en del op og ned, viser statistikken. Derfor bør man se på tallene med forbehold for den usikkerhed, som månedstal rummer i et relativt lille lejlighedsmarked som Odense, fremhæver Home.
Aalborg:
"Vi har oplevet stigende interesse de seneste par måneder og flere handler. Udbuddet på ejerlejligheder er steget med ca. 20 % i Aalborg det seneste år, så der er nu flere lejligheder at vælge i mellem," siger Claus Barrett, indehaver og ejendomsmægler hos Home Aalborg.
Generelt har køberne til lejlighederne været meget afventende seneste 6 mdr. Årsagen er primært renteniveauet kombineret med, at der er et forholdsmæssigt stort udbud af lejeboliger i Aalborg.
Kilde tabel: Boligsiden og Home
Kommune |
Gns. salgspris mar. 2022 |
Gns. salgspris feb. 2023 |
Gns. salgspris mar. 2023 |
Ændring seneste måned |
Ændring seneste år |
Pris marts 2022 - 85 kvm |
Pris marts 2023 - 85 kvm |
Forskel nu og for et år siden |
Odense |
25.046 |
20.373 |
21.872 |
7,40% |
-12,70% |
2128910 |
1859120 |
- 269.790 |
København |
52.829 |
46.640 |
46.985 |
0,70% |
-11,10% |
4490465 |
3993725 |
- 496.740 |
Frederiksberg |
58.770 |
50.684 |
50.822 |
0,30% |
-13,50% |
4995450 |
4319870 |
- 675.580 |
Aalborg |
22.312 |
22.039 |
21.585 |
-2,10% |
-3,30% |
1896520 |
1834725 |
- 61.795 |
Aarhus |
38.464 |
36.905 |
35.447 |
-4,00% |
-7,80% |
3269440 |
3012995 |
- 256.445 |
Nøgleord
Kontakter
Michael DalsagerTalsperson - senior kommunikationskonsulent - presseservice & analyse
Tlf:2043 3614mida@home.dkBilleder
Information om home a/s
home-kæden - kort fortalt
home er ejendomsmæglerkæde for Danske Bank-koncernen og et 100 % ejet datterselskab af Realkredit Danmark.
Det er homes mission at være ejendomsmægler for alle, der flytter.
I home hjælper vi dig godt på plads i boliglivet.
- home er landets mest kendte ejendomsmæglerkæde*
- home blev stiftet den 1. august 1989
- home omsætter årligt boliger for en værdi af 30-35 mia. kr.
- home har ca. 870 ansatte
- home er en franchise-kæde
- home har ca. 130 franchisetagere
- home har 185 home-butikker fordelt over hele landet**
- homes ejendomsmæglere formidler også lejeboliger
- home har særligt uddannede køberrådgivere
- home har tre servicecentre, hvor specialister klarer alt papirarbejdet i handlen.
Find nærmeste home-forretning her, eller ring på tlf. 8615 4300.
Kom godt hjem!
* Kilde: Analyseinstituttet YouGov, brandtracking
** maj 2024
Følg pressemeddelelser fra home a/s
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra home a/s
Store investeringer: Her er de mest populære boligforbedringer16.6.2025 07:19:05 CEST | Pressemeddelelse
Top 5 ’bolig-upgrade’: Se her, hvad køberne kaster sig over i deres nye hjem. I snit bruger de over 250.000 kr.
'Grøn bølge' på boligmarkedet i maj4.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Boligbrief fra Home og Danske Bank viser fremgang i fremvisninger, handler og priser sammenlignet med maj sidste år
Nu starter udlejning af 160 lejligheder i Postbyen21.5.2025 07:25:09 CEST | Pressemeddelelse
København: De første lejligheder er allerede reserveret efter få dage i markedet, oplyser Home-mægleren, der står for udlejningen for Danica Ejendomme
Odense: Privat P-plads solgt på rekordfart13.5.2025 07:13:10 CEST | Pressemeddelelse
Parkeringsplads under TBT Tower i Odense C, er solgt til én af flere interesserede købere, oplyser Home. Se prisen her
Boligkøbere bruger flere penge på deres nye hjem7.5.2025 07:05:00 CEST | Pressemeddelelse
En stigning på næsten 50.000 kr. – flere bruger mellem 100.000 og 250.000 kr. Vi bygger 'rede' i usikre tider
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum