AU Viborg: Nye uddannelser med fokus på planter og dyrs rolle i den grønne omstilling godkendt af ministeriet

Aarhus Universitets campus AU Viborg i Foulum har nu officielt fået grønt lys af Uddannelses- og Forskningsministeriet til at starte nye uddannelser i Dyrevidenskab og Plante- og Fødevarevidenskab fra 2024. Alle uddannelser får base på Aarhus Universitets campus ved Forskningscenter Foulum. En nyhed som glæder Finn Borchsenius, der er prodekan for uddannelse på Faculty of Technical Sciences:
”Det er selvfølgelig dejligt, at vi nu endelig har fået de formelle godkendelser på plads. Vi er allerede i fuld gang med at udvikle de nye uddannelser, som skal placeres på AU Viborg. Nu kan vi bare glæde os over, at vores arbejde har båret frugt, og at vi kan fortsætte arbejdet med at gøre alt klart til vores kommende studerende på AU Viborg i 2024”, siger han.
Fokus på planter og dyrs rolle i den grønne omstilling
De nye uddannelser i Dyrevidenskab og Plante- og Fødevarevidenskab har fokus på, hvordan dyr og planter kan tænkes ind i den grønne omstilling. Jørgen E. Olesen, der er institutleder på Institut for Agroøkologi, glæder sig over, at uddannelsen i Plante- og Fødevarevidenskab endelig er godkendt af ministeriet:
"Jeg er utrolig glad for, at vi nu har fået den her godkendelse, og at vi dermed kan komme videre med vores arbejde i forhold til at planlægge uddannelserne. Det er jo netop uddannelser, der er meget stor brug for, hvis vi i fremtiden skal kunne understøtte den grønne omstilling til gavn for samfundet”, siger han.
Udover de nævnte uddannelser kommer AU Viborg fra 2024 også til at uddanne dyrlægestuderende.
Charlotte Lauridsen, der er Institutleder på Institut for Husdyr – og Veterinærvidenskab, understreger, at de kommende studerende på uddannelsen i Husdyrvidenskab på AU Viborg kommer til at spille en afgørende rolle for fremtidens arbejdskraft inden for den grønne omstilling:
’Der er stor efterspørgsel efter kandidater indenfor Animal Science. Så jeg håber, at vores nye uddannelse vil tiltrække mange nye studerende, som vil have fokus på dyrs ernæring, sundhed og velfærd, og som vil være med til at skabe fremtidens produktion af animalske fødevarer under den grønne omstilling”, siger hun.
Bliver en del af Danmarks grønne campus
Visionen med AU Viborg er at være centrum for uddannelse og forskning, der baner vejen for den grønne omstilling inden for fremtidens bæredygtige fødevarer, klimavenlige produktionsformer og biobaserede løsninger til energi.
Samtidig arbejdes der for, at den kommende campus på AU Viborg bliver en moderne grøn campus med optimale forhold for de kommende studerende. Renoveringen af de eksisterende bygninger på AU Viborg er derfor en af de ting, der har stort fokus i udviklingen af AU Viborg, forklarer Finn Borchsenius:
”Det er vigtigt, at vi, når vi ser på bygningerne, har fokus på at skabe optimale rammer for et godt studiemiljø og gode faciliteter for de studerende. Samtidig arbejder vi for at tænke i løsninger, som kan bidrage til, at AU Viborg bliver et grønt campus, hvor CO2-udledningen bliver så lille som muligt. Vi har allerede taget de første spæde skridt, og vi arbejder løbende for at finde nye, innovative projekter og løsninger."
-------
Læs mere om uddannelserne i AU Viborg her:
https://tech.au.dk/uddannelse/au-viborg/veterinaermedicin
https://tech.au.dk/uddannelse/au-viborg/dyrevidenskab
https://tech.au.dk/uddannelse/au-viborg/plante-og-foedevarevidenskab
Nøgleord
Kontakter
Jørgen E. Olesen,
Institutleder,
Institut for Agroøkologi,
Mobil: 40821659,
mail: jeo@agro.au.dk
Charlotte Lauridsen,
Institutleder,
Institut for Husdyr- og Veterinærvidenskab,
Mobil: 24439639,
mail: charlotte.lauridsen@anivet.au.dk
Billeder

Information om Aarhus Universitet Technical Sciences
Følg pressemeddelelser fra Aarhus Universitet Technical Sciences
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aarhus Universitet Technical Sciences
Danske elever undersøger jordens sundhed i Astras Masseeksperiment 202528.4.2025 13:15:02 CEST | Pressemeddelelse
Hvordan har jorden det egentlig? Det spørgsmål dykker tusindvis af danske skoleelever ned i, når de i år deltager i Astras Masseeksperiment 2025 – et landsdækkende projekt, hvor teori og praksis mødes i jordhøjde.
Ny teknologi kan give 50% mere grøn gas fra biogasanlæg25.4.2025 09:18:33 CEST | Pressemeddelelse
Aarhus Universitet har netop modtaget en millionbevilling til at udvikle og bygge en prototype på en ny biogas-teknologi, der gør det muligt at opskalere ganske betragteligt på både eksisterende og nye biogasanlæg: ”Det er mange års forskning, der kommer ud i den virkelige verden.”
37 fonds-millioner til at transformere det danske landskab23.4.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Københavns Universitet begynder et stort forskningsprojekt sammen med SEGES Innovation og Aarhus Universitet, herudover vil en række andre universiteter, myndigheder og organisations- og businesspartnere deltage. Opgaven er at understøtte lokale aktører i Danmark til at nå målene om ændret arealanvendelse fra aftalen om Den Grønne Trepart.
Aarhus Universitet skal rådgive de grønlandske myndigheder i yderligere fem år23.4.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Når forskerne fra Aarhus Universitet rådgiver de grønlandske myndigheder om råstoffer og miljø, bygger rådgivningen på mere end 40 års virke i Grønland. Nu er nye aftaler faldet på plads, som forlænger samarbejdet i yderligere fem år.
CRISPR kan gøre planteproteiner lettere at fordøje22.4.2025 08:22:41 CEST | Pressemeddelelse
Forskere fra Aarhus Universitet har anvendt CRISPR/Cas9-teknologi til at forbedre fordøjeligheden af proteiner i byg og soja. Denne banebrydende metode kan få stor betydning for både fødevare- og foderindustrien ved at give mere fordøjelige fødevarer, forbedre dyrefoder og mindske miljøpåvirkningen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum