Coop Danmark A/S

Coop indfører "Fri for PFAS" mærke

Del
Forbrugerne skal have mulighed for at vælge produkter uden PFAS. Derfor indfører nu Coop et "Fri for PFAS" mærke.
Coop sætter hyldemarkører ud for køkken- og bageartikler fri for PFAS. (Foto: Coop)
Coop sætter hyldemarkører ud for køkken- og bageartikler fri for PFAS. (Foto: Coop)

Et nyt mærke skal guide forbrugerne, så de kan vælge produkter uden evighedskemikaliet PFAS. Mærket "Fri for PFAS" vil fra på mandag kunne ses på Coops produkter med slip-let belægninger som stegepaner, bageforme og bradepander. 

Samtidig har Coop udmeldt alle PFAS-holdige stegepander, bageforme og bradepander i eget varemærke, og de vil inden længe være væk butikshylderne.

I Coop er vi bekymrede for PFAS, fordi stofferne kan ende i vores mad og kroppe, og udsættelsen for PFAS er kædet sammen negative sundhedseffekter. Det er grunden til, at vi siden 2015 har arbejdet systematisk med at udfase kemikalierne fra vores varer, siger CSR-direktør i Coop, Signe D. Frese:

”Vi er kommet rigtig langt, og det er lykkedes os at udfase PFAS i mange produktgrupper. Med udfasningen af stegepander og andre bageartikler med PFAS fra egne mærker er vi kommet et skridt nærmere målet om et PFAS-frit sortiment i alle butikker," siger Signe D. Frese.

I forvejen har Coop forbudt PFAS i pap- og papiremballage, kosmetik- og plejeprodukter, tandtråd, gulvsæbe, tekstil, sko, boligtekstil, møbler, gulvtæpper og imprægneringsmidler.

"Fri for PFAS"-mærket kommer i første omgang på varemærkerne inden for køkken- og bageartikler: ”Coop”, ”Holms Deli”, ”GreenChef” og ”Micki”.

Det nye mærke skal være med til at bane vejen for et nationalt forbud mod PFAS i forbrugerprodukter.

Beskeden fra Coop er klar: "Stop brugen af PFAS".

Nøgleord

Kontakter

Kommunikations- og analysechef Lars Aarup: 30919266

Billeder

Coop sætter hyldemarkører ud for køkken- og bageartikler fri for PFAS. (Foto: Coop)
Coop sætter hyldemarkører ud for køkken- og bageartikler fri for PFAS. (Foto: Coop)
Download
Coop sætter hyldemarkører ud for køkken- og bageartikler fri for PFAS. (Foto: Coop)
Coop sætter hyldemarkører ud for køkken- og bageartikler fri for PFAS. (Foto: Coop)
Download
Coop sætter hyldemarkører ud for køkken- og bageartikler fri for PFAS. (Foto: Coop)
Coop sætter hyldemarkører ud for køkken- og bageartikler fri for PFAS. (Foto: Coop)
Download

Information om Coop Danmark A/S

Coop Danmark A/S
Coop Danmark A/S
Roskildevej 65
2620 Albertslund

43864386

Hvis man allerede søndag vil tage billeder af det nye mærke, kan det ses i Kvickly Hyrdehøj, Hyrdehøj Alle 9, 4000 Roskilde. Kontakt Kommunikations- og analysechef Lars Aarup: 30919266

Følg pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S

Flere penge tilbage til medlemmerne: Coop investerer millioner i medlemsbonus på frisk frugt og grønt6.11.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse

Coops 2 millioner medlemmer får, fra den 27. januar 2026, en af de hidtil største forhøjelser af deres bonus, når Coop udbetaler 5 % medlemsbonus, hver gang der købes frisk frugt og grønt i Coops kæder: SuperBrugsen, Kvickly, 365discount og Brugsen. Samtidig kommer Coop med en opfordring: Politikerne bør tage næste skridt og sænke momsen på frugt & grønt. Siden 2022, og i takt med den stigende inflation, har Coop været en aktiv stemme i debatten om at skære momsen på frugt og grønt. Med den nye bonusforhøjelse tager Coop nu selv et skridt for at gøre valget af frisk frugt og grønt mere attraktivt. ”Når vi spørger danskerne, er der ingen tvivl om, at momsen på frugt og grønt er den afgift, de helst vil have sænket. Og det er også noget, flere og flere partier på Christiansborg taler om. Derfor er jeg stolt af, at Coop nu sætter handling bag ordene og går foran med en markant medlemsbonus på frisk frugt og grønt,” siger Pernille Skipper, formand for foreningen Coop amba. I 2022, 2024 og

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye