Blå Kors oplever stort behov for sommerlejre
26.4.2023 07:00:00 CEST | Blå Kors Danmark | Pressemeddelelse

For børn og unge, der oplever for eksempel mistrivsel, sygdom eller misbrug i familien, kan en uges sommerlejr gøre en stor forskel.
Det oplever man hos den sociale hjælpeorganisation Blå Kors Danmark, som afholder ferielejre i sommerferien for børn og unge i alderen 7-20 år, der af forskellige årsager har brug for et pusterum i hverdagen.
I år har Blå Kors udvidet antallet af ferielejre og afholder i alt 11 sommerlejre fordelt over hele landet. Flere af lejrene er allerede fuldt booket.
"Der er virkelig et behov for at skabe gode oplevelser og fællesskaber for børn, der har det svært i i hverdagen. Det kan for eksempel være på grund af udfordringer i familien eller i skolen. Derfor giver vi dem mulighed for at komme afsted og opleve en masse sjov og hygge og få gode minder, de kan tage med hjem i bagagen", siger Sandra Trampedach-Junget, som er projektleder for Blå Kors Ferielejre.
I 2022 var i alt 320 børn og unge afsted på en af Blå Kors Danmarks ferielejre i sommer- og juleferien. Blandt årets sommerlejre er der blandt andet tre lejre til søs ombord på et træskib, en ny outdoorlejr og en lejr for de mellemste på Djursland.
Alle ferielejrene arrangeres af frivillige voksne, som uddannes i at tage hånd om deltagerne og hjælpe dem med at få nogle gode dage på lejrturen. Det er ofte forældre, plejeforældre eller sagsbehandlere i kommunerne, som tilmelder børnene og de unge til lejrene.
"De giver udtryk for, at børnene kan snakke om oplevelserne længe efter lejren. De husker aftenerne med bålhygge sammen med deres nye venner, sejlture med vind i håret og de sjove aktiviteter og indslag, som de frivillige finder på i løbet ugen. Det har stor værdi og er med til at opbygge selvværd og selvtillid, når børnene og de unge føler sig set og mødt," siger Sandra Trampedach Junget.
Ferielejrene finansieres via donationer fra fonde som Ole Kirk's Fond, Vissing Fonden, Augustinus Fonden, Jascha Fonden og Hempel Fonden.
Kontakter
Sandra Trampedach JungetProjektleder for Blå Kors Ferielejre
Tlf:61 24 14 60stj@blaakors.dkAnette HelligsøKommunikationsmedarbejder i Blå Kors Danmark
Tlf:31 37 38 16ahe@blaakors.dkBilleder
Information om Blå Kors Danmark
Blå Kors er en social og diakonal hjælpeorganisation, som hjælper udsatte børn, unge og voksne i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Ingen skal kigge på et tomt påskebord: Lidl og Blå Kors glæder udsatte familier i påsken19.3.2026 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
For niende år i træk går Lidl og Blå Kors sammen om at give en håndsrækning til dem, der har brug for ekstra hjælp i påsken.
Politikere og beboere delte personlige historier om misbrug12.3.2026 15:04:35 CET | Pressemeddelelse
På Blå Kors Pensionat i Taastrup blev valgdebatten hurtigt personlig, da de lokale folketingskandidater Marie Brixtofte (V) og Maria Durhuus (S) talte åbent om at have alkohol- og stofmisbrug tæt inde på livet.
Blå Kors Genbrug i Skagen holder åbningsfest5.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Onsdag den 11. marts kl. 11 slår butikken dørene op i nye og større lokaler på Chr. X’s Vej 8B og fejrer det med kage og kaffe til alle, der kigger forbi.
Bente Ryberg er ny landsleder i TUBA2.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Sekretariatschef i Rådet for Socialt Udsatte Bente Ryberg tiltræder som ny landsleder i TUBA den 1. april 2026. Hun kommer med solid erfaring og stærke værdier.
Blå Kors Genbrug fejrer 25 år i Frederikshavn17.2.2026 13:14:16 CET | Pressemeddelelse
Der er kaffe, kagemand og 50 procent rabat, når de frivillige markerer dagen mandag den 23. februar. En af dem kan samtidig fejre sit eget 25-års jubilæum.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

