Kig ind i krokodille til Forskningens Døgn
11.4.2023 12:29:53 CEST | Aarhus Universitet | Pressemeddelelse
Har du nogensinde tænkt over, hvad dine sidste ord skal være? Om det kan være sundt at se gyserfilm? Hvorfor det egentlig er svært for os at spise mere plantebaseret? Eller hvordan der ser ud på andre planeter i Mælkevejen?
Det har forskere fra Aarhus Universitet tænkt over, og de er klar til at dele deres forskning med dig onsdag den 26. april kl. 14-18, hvor Aarhus Universitet holder Forskningens Døgn. Du kan møde forskerne tre steder:
- I Stakladen står forskerne klar med udstillinger og eksperimenter, du selv kan deltage i. Du kan blandt andet undersøge grisehjerner for Parkinsons sygdom, se en forsker dissekere en krokodille og opleve det spektakulære Kemishow, som i år fejrer 25-års jubilæum.
- I lokalerne omkring Stakladen holder forskerne korte foredrag, hvor de formidler deres forskning på nye, inspirerende måder og inddrager publikum. Bliv klogere på blandt andet integration, arbejdsdelingen på operationsstuen, og hvordan forskere indfanger ioner – elektrisk ladede atomer.
- Endelig kan du møde forskerne på rundvisninger, hvor offentligheden normalt ikke har adgang: ved partikelacceleratoren ASTRID2, den unikke plantesamling i Herbariet og dyrestaldene på Biologi, hvor du kan møde slanger, frøer og fisk.
Under arrangementet kan du købe mad og drikke i Stakladen og tage et hvil mellem sanseindtrykkene.
Se programmet for Forskningens Døgn
Du kan bare møde op på dagen, men hvis du vil opdateres løbende, kan du tilmelde dig arrangementet.
Forskningens Døgn på AUH
Som en del af Forskningens Døgn på AU kan du fredag den 28. april kl. 13-17 komme og se den nye Forum-bygning på Aarhus Universitetshospital og høre forskeroplæg om sundhed, kost og klima. Læs mere om arrangementet på AUH
Forskningens Døgn på Steno Museet
Søndag den 23. april kl. 11-16 kan du desuden blive fritidsforsker for en dag på Steno Museet. Du kan blandt andet hjælpe forskerne ved at spille computerspil og medvirke til at samle data om danske søers vandkvalitet. Læs mere om arrangementet på Steno Museet
Forskningens Døgn
Forskningens Døgn er et landsdækkende initiativ igangsat af Uddannelses- og Forskningsministeriet. I år løber det af stablen i dagene 21.-28. april over hele landet. Læs mere på forsk.dk
For at se denne video fra www.youtube.com, så skal du aceptere cookies på toppen af denne side.Professor i biologi Tobias Wang viser krokodille
Nøgleord
Kontakter
Projektleder Charlotte Boel: cbo@au.dk, mobil: 30698081
Billeder
Links
Information om Aarhus Universitet
Følg pressemeddelelser fra Aarhus Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aarhus Universitet
Helle Østergaard Kristiansen er Aarhus Universitets æresalumne 202611.9.2026 13:52:48 CEST | Pressemeddelelse
Direktør i norsk energigigant er flere gange blevet fremhævet som en af verdens mest indflydelsesrige erhvervskvinder. I dag hædres hun for sin internationale karriere, som begyndte på Aarhus Universitet.
Fem AU-studerende modtager royalt rejselegat2.9.2026 13:33:50 CEST | Pressemeddelelse
Fem studerende fra Aarhus Universitet er snart på vej ud i verden for at udvide deres faglige horisont. De modtager Dronning Margrethe II’s rejselegat, og på deres internationale studieophold skal de blive endnu klogere på bl.a. bidmærker i retsmedicinske undersøgelser og design af microchips.
Aarhus Universitet ansætter ny kommunikations- og pressechef2.9.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Sune Bové er ny chef for Kommunikation og Presse på Aarhus Universitet. Han kommer fra en stilling som kommunikationschef i Teknik og Miljø i Aarhus Kommune og tiltræder den 15. oktober 2026.
Danmark har potentiale til det store rumeventyr31.8.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danske rummissioner er inden for rækkevidde. Det kræver langsigtet finansiering og en gennemskuelig udvælgelse af projekter, konkluderer en ny rapport, som seks universiteter og Dansk Industri har udarbejdet for Ministeriet for Forskning, Uddannelse og Digitalisering.
Fem internationale forskningsstjerner bliver nye æresdoktorer ved Aarhus Universitet26.8.2026 09:43:04 CEST | Pressemeddelelse
Den enes forskning har været med til at forbedre sundheden for millioner af kvinder og børn verden over. Den andens forskning gør det muligt at filme elektroners bevægelse. Aarhus Universitet udnævner i anledning af sin fødselsdag fem internationale æresdoktorer fra øverste hylde.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


