Genbrugsbutikker fejrer Blå Lørdag med udsalg og konkurrencer

Der bliver festlig stemning, kaffe på kanden og mulighed for at handle genbrug til gode priser, når Blå Kors' genbrugsbutikker fejrer Blå Lørdag den 22. april kl. 10-14.
Her får kunderne 25 procent rabat på alle varer i butikkerne og kan deltage i konkurrencer og skattejagt for både børn og voksne.
Det er første gang, at genbrugsbutikkerne holder Blå Lørdag, men det bliver formentlig ikke sidste gang, fortæller Anders Christensen, som er chef for Blå Kors Genbrug.
Tanken er, at Blå Lørdag bliver en tilbagevendende tradition for Blå Kors' mere end 50 genbrugsbutikker på landsplan med det formål at sætte fokus på, at genbrug ikke kun gavner miljøet, men også mennesker, som har brug for hjælp og støtte.
"Vi vil gerne lave en dag, hvor vi sætter fokus på Blå Kors' arbejde for at hjælpe udsatte i Danmark. Det bliver en hyggelig dag, både for vores kunder og frivillige, hvor der er mulighed for at komme forbi til en kop kaffe og gøre et ekstragodt køb. Vi håber, vi får en god omsætning, så vi kan hjælpe endnu flere børn, unge og voksne", siger Anders Christensen.
Til Blå Lørdag kan man blandt andet deltage i en konkurrence, hvor man skal gætte værdien af en kurv fyldt med genbrugsvarer, mens børnene kan gå på skattejagt efter blå hjerter, der er gemt rundt omkring i butikken.
Al overskuddet fra Blå Kors' genbrugsbutikker går til Blå Kors Danmarks sociale hjælpearbejde som for eksempel væresteder, botilbud, familienetværk og terapi til børn og unge fra hjem med alkohol- og stofmisbrug.
Der er få butikker, som ikke deltager i Blå Lørdag (Søndervig, Randers (Vestergade) og Cirkelines Æske i København)
Kontakter
Anders ChristensenChef for Blå Kors Genbrug
Tlf:21 12 21 20acn@blaakors.dkBilleder
Information om Blå Kors Danmark
Blå Kors er en social og diakonal hjælpeorganisation, som hjælper udsatte børn, unge og voksne i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Ny måling: Hver fjerde dansker siger nej til alkohol før 18 år30.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny Voxmeter-måling viser, at 25 procent af danskerne mener, man først bør drikke alkohol som 18-årig. Det er et positivt tegn på, at flere ønsker at ændre alkoholkulturen, lyder det fra Blå Kors Danmarks generalsekretær.
Sommerlejre giver børn og unge et pusterum fra hverdagen26.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I løbet af sommeren deltager knap 200 børn og unge fra hele landet i Blå Kors Danmarks ferielejre. Lejrene skal give deltagerne oplevelser fyldt med tryghed, nærvær og nye venskaber.
Nyt tilbud til børn i Horsens16.6.2025 10:52:58 CEST | Pressemeddelelse
I Horsens kan børn i alderen 7 til 12 år, som har det svært, få et pusterum fra hverdagen i en nystartet gruppe af Stjernestunder. Den første udflugt er den 21. juni, og det er gratis at deltage.
Ny måling: Flertal vil hæve aldersgrænsen for alkohol2.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Tre ud af fem danskere er klar til at hæve aldersgrænsen for salg af alt alkohol til 18 år ifølge ny undersøgelse. Det kommer i en tid, hvor danske unge igen er blevet kåret som europamestre i druk.
Frivillige samlede 81.116 kr. ind til børn i misbrugsramte familier19.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Frivillige fra Barnets Blå Hus Vesthimmerland solgte kaffe og kage ved blomsterudstillingen “Naturens Stemme - Forfald” i Aars - og samlede 81.116 kr. ind til børn og unge, der vokser op i familier med alkohol- eller stofmisbrug.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum