Ny bestyrelse konstitueret på Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø

En ny bestyrelse er netop blevet konstitueret på Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø (NFA).
De fleste medlemmer er blevet genudpeget, mens tre medlemmer er nye. Det drejer sig om Ståle Valvatne Einarsen fra Bergen, Mette Gørtz fra KU og medarbejderrepræsentant fra NFA Jeppe Zielinski Ajslev.
Bestyrelsesformand Stina Vrang Elias er blevet genudpeget som formand af Beskæftigelsesministeren.
- Jeg er glad for og stolt af at blive genudpeget som formand for NFA. For mig er det en meget meningsfuld opgave at være bestyrelsesformand for NFA, der gennem forskning er med til at forbedre arbejdsmiljøet for de 2,7 millioner mennesker, der hver dag går på arbejde i Danmark. Arbejdsmiljø er en vigtig dagsorden, som både er til gavn for den enkelte medarbejder, virksomhederne og samfundet som helhed, siger Stina Vrang Elias.
Stina Vrang Elias er direktør i DEA og formand for Rådet for de grundlæggende Erhvervsrettede Uddannelser.
- I de seneste år er vi lykkedes med at levere relevant forskning i international topkvalitet. Flere videnskabelige artikler er blevet publiceret i førende videnskabelige tidsskrifter, og samtidig kan vi se, at vores viden når ud til flere og – endnu vigtigere - bliver brugt mere. Vi har samtidig fået sat en masse vigtig forskning på dagsordenen – både i den brede offentlighed via aktivitet på sociale medier og i pressen. Men vi er også lykkedes med at skabe et aftryk på de politiske aftaler, fx trepartsaftalen om seksuel chikane og i OK23, hvor anbefalinger om natarbejde bliver indarbejdet. Det kan vi godt være rigtig stolte af.
- I den næste periode glæder jeg mig især til et øget fokus på mere anvendelsesorienteret forskning. Derudover ser jeg frem til det videre arbejde med at forskningsområdet arbejdsmiljøøkonomi, der skal tilvejebringe et evidensbaseret grundlag for at tage beslutninger om fremtidige investeringer i arbejdsmiljøindsatser både på policy-, branche- og virksomhedsniveau. På den måde får NFA’s forskning også en større relevant i det politiske system, lyder det fra Stina Vrang Elias.
Bestyrelsen har i forbindelse med konstitueringen d. 29 marts udpeget Christina Nellemann fra DTU som næstformand.
Sammensætning af NFA’s bestyrelse 2023-2026
- Stina Vrang Elias, DEA (formand)
Indstillet af Arbejdsmiljørådet:
- Morten Skov Christiansen, FH
- Christina Sode Haslund, DA
- Lars Andersen, Lederne
- Henrik Casper, Danske Regioner
- Ulrik Spannow, 3F
- Dea Seidenfaden, DP
Indstillet af Danmarks Frie Forskningsfond:
- Christine Nellemann, DTU
- Torben Sigsgaard, AU
- Ståle Valvatne Einarsen, Bergen Universitet (erstatter Irene Jensen, Karolinska Instituttet)
- Mette Gørtz, KU (erstatter Lisbeth E. Knudsen, KU)
Medarbejderrepræsentanter fra NFA:
- Karin Sørig Hougaard
- Jeppe Zielinski Ajslev (erstatter Birgit Aust)
Kontakter
Line FlatauKommunikationskonsulentDet Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø
Tlf:60 19 15 12lfl@nfa.dkBilleder
Links
Information om Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø

Lersø Parkallé 105
2100 København Ø
39 16 52 00http://www.nfa.dk
Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø (NFA) forsker, formidler og uddanner og bidrager dermed til at udvikle et sundt og sikkert arbejdsmiljø i Danmark
Følg pressemeddelelser fra Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø
Dårligt indførte ændringer på arbejdspladsen kan få tanker om pension til at spire11.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Knap hver fjerde senior, der har oplevet organisationsændringer på sin arbejdsplads, har haft overvejelser om tidligere pensionering. Det viser en ny undersøgelse.
Udvikling og anerkendelse holder Europas ældre i arbejde efter pensionsalderen17.3.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Et omfattende studie på tværs af 26 europæiske lande viser, at anerkendelse i arbejdet og mulighed for faglig udvikling får seniorer til at arbejde efter pensionsalderen, mens tidspres og manglende udsigter til forfremmelse har den modsatte effekt.
Ny forskningschef på NFA: Vores forskning skal være anvendelig og gøre en forskel6.3.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Jens Olav Dahlgaard skal lede forskning i psykisk arbejdsmiljø og sikkerhed på NFA.
Bliver seniorerne længere på arbejdsmarkedet, hvis deres ønsker om fleksibilitet og godt arbejdsmiljø opfyldes?4.3.2025 07:30:00 CET | Pressemeddelelse
Forskningsprojektet SeniorArbejdsLiv har siden 2018 undersøgt og fundet veje til at fastholde seniorer på arbejdsmarkedet. Nu er projektet blevet forlænget med to år, og i den nye periode skal forskerne blandt andet se på, hvordan seniorernes muligheder for eksempelvis fleksibilitet hænger sammen med deres tilknytning til arbejdsmarkedet.
Ny forskning afdækker arbejdsulykker på certificerede arbejdspladser20.2.2025 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse viser, at der generelt er godt styr på sikkerheden i virksomheder, som får certificeret arbejdsmiljøindsatsen. Men når virksomhederne får det officielle arbejdsmiljøcertifikat, fører det ikke nødvendigvis til yderligere nedbringelse af alvorlige arbejdsulykker.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum