Ny bestyrelse konstitueret på Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø
30.3.2023 06:00:00 CEST | Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø | Pressemeddelelse

En ny bestyrelse er netop blevet konstitueret på Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø (NFA).
De fleste medlemmer er blevet genudpeget, mens tre medlemmer er nye. Det drejer sig om Ståle Valvatne Einarsen fra Bergen, Mette Gørtz fra KU og medarbejderrepræsentant fra NFA Jeppe Zielinski Ajslev.
Bestyrelsesformand Stina Vrang Elias er blevet genudpeget som formand af Beskæftigelsesministeren.
- Jeg er glad for og stolt af at blive genudpeget som formand for NFA. For mig er det en meget meningsfuld opgave at være bestyrelsesformand for NFA, der gennem forskning er med til at forbedre arbejdsmiljøet for de 2,7 millioner mennesker, der hver dag går på arbejde i Danmark. Arbejdsmiljø er en vigtig dagsorden, som både er til gavn for den enkelte medarbejder, virksomhederne og samfundet som helhed, siger Stina Vrang Elias.
Stina Vrang Elias er direktør i DEA og formand for Rådet for de grundlæggende Erhvervsrettede Uddannelser.
- I de seneste år er vi lykkedes med at levere relevant forskning i international topkvalitet. Flere videnskabelige artikler er blevet publiceret i førende videnskabelige tidsskrifter, og samtidig kan vi se, at vores viden når ud til flere og – endnu vigtigere - bliver brugt mere. Vi har samtidig fået sat en masse vigtig forskning på dagsordenen – både i den brede offentlighed via aktivitet på sociale medier og i pressen. Men vi er også lykkedes med at skabe et aftryk på de politiske aftaler, fx trepartsaftalen om seksuel chikane og i OK23, hvor anbefalinger om natarbejde bliver indarbejdet. Det kan vi godt være rigtig stolte af.
- I den næste periode glæder jeg mig især til et øget fokus på mere anvendelsesorienteret forskning. Derudover ser jeg frem til det videre arbejde med at forskningsområdet arbejdsmiljøøkonomi, der skal tilvejebringe et evidensbaseret grundlag for at tage beslutninger om fremtidige investeringer i arbejdsmiljøindsatser både på policy-, branche- og virksomhedsniveau. På den måde får NFA’s forskning også en større relevant i det politiske system, lyder det fra Stina Vrang Elias.
Bestyrelsen har i forbindelse med konstitueringen d. 29 marts udpeget Christina Nellemann fra DTU som næstformand.
Sammensætning af NFA’s bestyrelse 2023-2026
- Stina Vrang Elias, DEA (formand)
Indstillet af Arbejdsmiljørådet:
- Morten Skov Christiansen, FH
- Christina Sode Haslund, DA
- Lars Andersen, Lederne
- Henrik Casper, Danske Regioner
- Ulrik Spannow, 3F
- Dea Seidenfaden, DP
Indstillet af Danmarks Frie Forskningsfond:
- Christine Nellemann, DTU
- Torben Sigsgaard, AU
- Ståle Valvatne Einarsen, Bergen Universitet (erstatter Irene Jensen, Karolinska Instituttet)
- Mette Gørtz, KU (erstatter Lisbeth E. Knudsen, KU)
Medarbejderrepræsentanter fra NFA:
- Karin Sørig Hougaard
- Jeppe Zielinski Ajslev (erstatter Birgit Aust)
Kontakter
Line FlatauKommunikationskonsulentDet Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø
Tlf:60 19 15 12lfl@nfa.dkBilleder
Links
Information om Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø
Det Nationale Forskningscenter for ArbejdsmiljøLersø Parkallé 105
2100 København Ø
39 16 52 00http://www.nfa.dk
Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø (NFA) forsker, formidler og uddanner og bidrager dermed til at udvikle et sundt og sikkert arbejdsmiljø i Danmark
Følg pressemeddelelser fra Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø
Forskere skal kortlægge luftforurening i arbejdsmiljøet i lufthavne12.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Nyt forskningsprojekt skal undersøge niveauer af ultrafine partikler og kemiske stoffer i lufthavne og finde nye løsninger til at mindske medarbejderes eksponering.
Forskere søger arbejdspladser: Hvordan skaber man balance mellem hjemmearbejde og fysisk fremmøde?2.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Hvordan sikrer man et godt og sundt arbejdsliv – både når man arbejder hjemme og på kontoret? Det er forskere i gang med at blive klogere på gennem projektet "Sundt hybridarbejde".
Nyt værktøj: Sådan styrker I indsatsen rettet mod høje følelsesmæssige krav22.1.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Et nyt værktøj fra NFA skal støtte arbejdspladser i at forebygge og håndtere høje følelsesmæssige krav. Værktøjet bygger på forskningsbaseret viden og hjælper særligt større arbejdspladser med at skabe en bæredygtig indsats på tværs af afdelinger.
Mindre sod i kroppen: Forskningsbaserede tiltag gør det mere sikkert at blive røgdykker20.1.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Forskere finder betydeligt mindre sod på huden og i urinen hos værnepligtige på røgdykkeruddannelsen efter en række indsatser med afsæt i NFA’s forskning.
Bedre psykisk arbejdsmiljø kan give samfundet en årlig gevinst på cirka 5,5 milliarder kroner om året1.12.2025 15:33:33 CET | Pressemeddelelse
Et forbedret psykisk arbejdsmiljø kan potentielt give samfundet en samlet årlig gevinst på cirka 5,5 milliarder kroner, viser ny forskning.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
