Konkurrenceøkonom: Lovforslag om affaldsenergi bliver dyrt for Danmark
24.3.2023 08:00:00 CET | Dansk Fjernvarme | Pressemeddelelse

En ny vurdering af regeringens lovforslag om en konkurrencemodel for forbrændingsegnet affald sætter effekten af forslaget i perspektiv. Vurderingen er lavet af konkurrenceøkonom Torben Thorø Pedersen fra Bruun & Hjejle efter ønske fra Dansk Fjernvarme, og konklusionen er helt klar. Effekten af lovforslaget, hvis det bliver vedtaget i sin nuværende form, vil være:
- at importen af forbrændingsegnet affald øges betydeligt.
- at forbrugerpriserne på forbrænding af affald stiger.
- at lovforslaget vil skade anlæggenes incitamenter til at investere i CO2-fangst.
Det konkrete lovforslag, og den usikkerhed det medfører for både forbrugerne og for selskaberne, møder kritik fra Dansk Fjernvarme, der er brancheorganisation for forsyningssektoren.
- Inflationen er høj, vi mærker stadig efterveerne af de høje energipriser i efteråret, og klimamålene står for alvor og banker på vores dør. Derfor virker det helt ude af trit med virkeligheden at fremsætte et lovforslag, der har som konsekvens at øge forbrugerpriserne og fjerne mulighederne for at investere i klimarigtige løsninger, siger Rune Moesgaard, politisk chef i Dansk Fjernvarme.
Vurdering: Forslag er et selvmål
Dansk Fjernvarme har bedt konkurrenceøkonomen Torben Thorø Pedersen vurdere tre virkninger ved konkurrencemodellen i regeringens lovforslag. Det gælder en vurdering af de sandsynlige virkninger for importen og priserne, en vurdering af de konkrete virkninger for selskabernes omkostninger og indtægter og en vurdering af modellens virkninger ift. investeringer i CO2-fangst.
- Hvis der er nogle, som undrer sig over, hvorfor Folketinget nu skal tage stilling til et lovforslag, der peger i den forkerte retning på snart alle de parametre, vi har kæmpet for at sikre de seneste år, kan jeg godt forstå dem. Vi har brug for lavere energipriser, forsyningssikkerhed og mere grøn omstilling. Med dette lovforslag får vi, desværre, det stik modsatte, og det synes jeg, at både Folketinget og regeringen skylder at forholde sig til, siger Rune Moesgaard.
Kontakter
Sofie Karoline HøgedalPresserådgiver
Tlf:+45 22 53 27 44skh@danskfjernvarme.dkBilleder

Vedhæftede filer
Information om Dansk Fjernvarme
Dansk Fjernvarme er en af Danmarks største brancheorganisationer og er interesseorganisation for landets cirka 350 fjernvarmeselskaber, der forsyner omkring 69 procent af alle danske boliger med grøn og effektiv varme. Hovedkontoret ligger i Fjernvarmens Hus i Kolding med en afdeling beliggende centralt i København. I dag kommer 78 procent af fjernvarmen fra vedvarende energi, og sektoren har som mål at blive CO2-klimaneutral i 2030.
Følg pressemeddelelser fra Dansk Fjernvarme
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Fjernvarme
Godt at få akutplanen på plads - nu skal der handles1.10.2026 10:21:07 CEST | Pressemeddelelse
Den politiske akutplan til prioritering af elnettets kapacitet er blevet vedtaget og er landet et godt sted. Dermed kan der nu igen sættes gang i elektrificeringen af samfundet, og fjernvarmen kan fortsætte sin elektrificering af fjernvarmeproduktionen, kommenterer Dansk Fjernvarme.
Dansk Fjernvarme: I dag er en milepæl for CCS i Danmark og EU18.9.2026 11:06:29 CEST | Pressemeddelelse
Nu bliver der sejlet CO2 ud i Nordsøen. Det er en milepæl for udviklingen af CO2-fangst og -lagring i EU og i Danmark. Det viser Danmarks grønne ambitioner og baner vejen for, at der skal komme endnu mere CO2-fangst til fordel for klimaet og klimamålene.
Redegørelse: Dansk elforsyning kræver en kapacitetsmekanisme18.9.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Energinets årlige redegørelse blotlægger de risici, der er for, at Danmark i fremtiden bliver langt mere sårbar i sin elforsyning. Det kræver bl.a. politisk handling, mener Dansk Fjernvarme og peger på, at der skal arbejdes for en kapacitetsmekanisme.
Ny rapport: Vi bliver ikke uafhængige af naturgas i 203517.9.2026 13:54:22 CEST | Pressemeddelelse
Vi når ikke målet om udfasning af naturgas i 2035. Det slår KL fast i en ny opgørelse fra kommunerne, der netop er offentliggjort. Men, ifølge Dansk Fjernvarme, kan vi fortsætte tempoet på gasudfasningen ved at fortsætte med at udrulle grøn fjernvarme.
Akutpakke: Fornuftigt med prioritering i elnettet29.6.2026 11:20:01 CEST | Pressemeddelelse
Det er både fornuftigt og rigtigt prioriteret, når klimaministeren med en bred forligskreds sikrer nettilslutning af fjernvarmen i ny politisk aftale. Det er meldingen fra Dansk Fjernvarme, der roser en ansvarlig aftale om prioritering af elnettet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
