DI - Dansk Industri

SMV-dagen 2023 - Når krisen skaber nye løsninger

23.3.2023 12:26:20 CET | DI - Dansk Industri | Presseinvitation

Del
Landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri, samler nu over 300 SMV’ere, eksperter og politikere i Kolding for at drøfte, hvordan vi får det bedste ud af en tid med krise og krig, hvor det ikke ligefrem er blevet nemmere at drive virksomhed.

Pressen inviteres til

SMV-dagen 2023 - Når krisen skaber nye løsninger,

Onsdag den 29. marts, kl. 12.45,

Volkerts Fylke,

Dalbygade 40D, 6000 Kolding.

 

Dagen løber af stablen med netværk, en række oplæg og debatter med virksomhedsejere, eksperter og politikere, hvor det er de særlige udfordringer for landets små og store virksomheder, der er i fokus. Temaet er ”Når krisen skaber ny løsninger”.

Deltagerne drøfter, hvad krig, inflation og energikrise betyder for dansk erhvervsliv - og diskuterer konkrete løsningsforslag, der kan hjælpe virksomhederne til forretningsudvikling og til at finde nye  vækstmuligheder.  

Overvismand og formand for Det Økonomisk Råd, Carl-Johan Dalgaard, deltager sammen med DI’s adm. direktør Lars Sandahl Sørensen og Christin Tuxen, der er direktør i Danske Banks afdeling for erhvervskunder, i paneldebat, hvor emnet er ”Den global krise har ramt Danmark – hvad gør vi nu?”.

Iværksætter Aviaja Riemann-Andersen, CEO i Agrain og CEO Carsten Jespersen, KE Fibertec, drøfter sammen med DI’s klimachef Anne Højer Simonsen om den grønne og den sorte bundlinje kan mødes. ​Energi- og forsyningskrisen må ikke stoppe den grønne omstilling. Men hvordan balancerer man sin indtjening og skaber vækst samtidig med, at man omstiller sin forretning til den grønne fremtid? Kan man det, og hvilke overvejelser skal man gøre sig.

På SMV Dagen kåres en SMVer som vinder af DI’s Initiativpris 2022.

Følg os på:

    

Kontakter

Yderligere oplysninger fås hos pressemedarbejder Bo Hjuler, tlf. 2328 4912, e-mail boh@di.dk

Billeder

Links

Information om DI - Dansk Industri

DI - Dansk Industri
DI - Dansk Industri
H. C. Andersens Boulevard 18
1553 København V

3377 3377http://di.dk/

Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.

DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.

Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri

DI: God start på drøftelser med regeringen om USA’s prispolitik på lægemidler28.8.2026 12:52:48 CEST | Pressemeddelelse

Regeringen har i dag taget fat på drøftelserne om USA’s såkaldte “Most Favored Nation (MFN)”, som er USA’s nye prispolitik på lægemidler. Regeringen har nedsat en taskforce om sagen som havde første møde i dag. MFN kan få alvorlige konsekvenser for danske life science-virksomheder, og derfor mener landets største erhvervsorganisation Dansk Industri (DI), at det er vigtigt, at regeringen kommer med konkrete initiativer for at afbøde de værste følger af reguleringen.

Ny nordjysk alliance vil kæmpe for mere ørenlyd på Christiansborg25.8.2026 17:03:19 CEST | Pressemeddelelse

En historisk bred alliance på tværs af det offentlige og private virksomheder i Nordjylland vil kæmpe for at få markant mere ørenlyd på Christiansborg. Samtlige 11 kommuner, Region Nordjylland, Aalborg Universitet og DI Nordjylland står bag den nye alliance, Nordjysk Vækstalliance. Alliancen vil kæmpe for, at en række konkrete nordjyske udfordringer kommer til at fylde mere i den politiske debat herhjemme. Det gælder f.eks. spørgsmål om investeringer i infrastruktur og elnettet.

Nordjysk Erhvervstopmøde 2026 drøfter landsdelens fremtidige vækst20.8.2026 07:30:00 CEST | Presseinvitation

Nordjysk Erhvervstopmøde samler omkring 700 virksomhedsledere, politikere, forskere, uddannelsesledere og andre centrale beslutningstagere fra hele landsdelen. Topmødet er blevet et af Nordjyllands vigtigste mødesteder for dialog om erhvervsudvikling, vækst og fremtidige rammevilkår. På årets topmøde sættes der særligt fokus på, hvordan Nordjylland kan styrke sin konkurrencekraft og skabe grundlag for vækst og arbejdspladser i de kommende år.

DI: Et stærkt forsvar kræver en stærk forsvarsindustri19.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse

Danmark og Europa står i den mest alvorlige sikkerhedspolitiske situation i årtier. Derfor er der brug for et stærkere forsvar, men også for en stærkere forsvarsindustri, der kan udvikle teknologi, levere kapaciteter og understøtte Forsvaret. Det kræver et langt tættere samarbejde mellem Forsvaret og danske virksomheder, lyder budskabet fra DI Forsvar og Sikkerhed forud for DALO Industry Days.

Danish.Care opruster den politiske indsats med ansættelse af Head of Public Affairs10.8.2026 15:09:13 CEST | Pressemeddelelse

Danish.Care og Dansk Industri (DI) styrker nu den politiske interessevaretagelse for virksomhederne indenfor hjælpemiddel- og velfærdsteknologi med ansættelsen af Charlotte Enevoldsen som Head of Public Affairs. Ansættelsen sker som led i foreningens nye samarbejde med Dansk Industri (DI) og en ambition om at sætte endnu større politisk fokus på teknologiens rolle i fremtidens sundheds- og ældreområde.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye