Ny lynladestation står klar ved Vejle

Fremover bliver det endnu nemmere at være elbilist, hvis du bor i eller omkring Vejle eller bare lægger vejen forbi. Ladeoperatøren Clever har nemlig givet den midtjyske ladeinfrastruktur en opgradering med en ny lynladestation på Grønlandsvej.
Flere elbilister har allerede benyttet muligheden for at få lynhurtig strøm ved den nye lynladestation, og det vidner om, at behovet for lynhurtig opladning i området er der, lyder det fra Clever:
”Et af elbilens allerstærkeste kort er, at du kan lade den, hvor du er. Langt de fleste kan lade elbilen derhjemme, på arbejdet eller ved kantstenen i byen natten over, men der er også brug for at lade elbilen på de lange ture. Her er Vejle et vigtigt knudepunkt, og vi ved, at mange elbilister har efterspurgt flere lademuligheder i området. Derfor er vi glade for, at vi nu kan indfri elbilisternes behov med endnu mere lynhurtig opladning”, fortæller Signe Bech, der er en del af det hold, der står for at udrulle Clevers lynladestationer.
Lynladestationen ved Vejle er en af flere lynladestationer ved motorvejsstrækningen E45, som Clever planlægger at indvie i den kommende tid. Således er ladeoperatøren i fuld gang med at opføre lynladestationer ved bl.a. Purhus og Aabenraa, og flere lokationer er under forhandling.
Oplad dine egne batterier, mens elbilen får strøm
Udover at forsyne elbiler med lynhurtig strøm, vil lynladestationen på Grønlandsvej også indbyde til en meningsfuld pause for elbilisterne, hvor sanserne vækkes, fortæller Signe Bech:
”Vi vil ikke kun gøre tingene smartere i hverdagen og sikre masser af ladepunkter til elbilisterne. Vi vil også sikre, at elbilisterne kan få en mental pause fra hverdagens ræs, mens bilen lader op. Derfor er lynladestationen i Vejle opført i samme velkendte design som vores andre lynladestationer rundt om i landet. Det betyder bl.a., at vi har plantet træer og buske, som passer til det omkringliggende miljø, så elbilisterne kan samle sanseindtryk og benytte elementer som fx bænke og gynger.”
Kontakter
Emilie LindersHead of Public RelationsClever
Tlf:+45 30 90 08 99press@clever.dkBilleder
Information om Clever
Clever er Danmarks førende ladeoperatør. Virksomheden kom til verden i 2009 og har siden da arbejdet på at styrke den offentlige ladeinfrastruktur og lademulighederne hos privatpersoner og virksomheder i hele landet.
Clever tilbyder i dag opladning på Danmarks største ladenetværk med flere end 5000 offentlige ladepunkter, og inden udgangen af 2025 vil Clever have etableret over 20.000 offentlige ladepunkter i Danmark, herunder en række hurtigladestandere på tværs af landet ved relevante trafikale knudepunkter.
Clever er ejet af de andelsejede energi- og fibernetkoncerner Andel (94,9 procent) og NRGi (5,1 procent).
Følg pressemeddelelser fra Clever
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Clever
Clever åbner 11 nye lynladestationer: Danmarks største på vej i Haderslev11.9.2025 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Inden udgangen af 2026 etablerer Clever 11 nye lynladestationer med 208 lynlademuligheder fordelt over hele landet. Heriblandt en ny lynladestation i Haderslev Nord, der med 50 lynladeudtag bliver landets største.
Clever går til kamp mod motorvejsjunk: Åbner caféer i Odense og Kolding14.8.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danmarks største ladeoperatør åbner den 14. og 21. august to nye caféer ved lynladestationerne i Odense og Kolding og går i offensiven mod motorvejens triste madkultur. Med økologisk, lokal og frisklavet mad og kaffe til priser, alle kan være med på, går Clever nu til kamp mod tankstationerne.
Clever og PowerGo indgår samarbejde: Knap 1.000 nye ladepunkter til Clever-kunder26.5.2025 09:03:01 CEST | Pressemeddelelse
Fra i dag kan Clever One-kunder lade elbilen på PowerGos danske ladenetværk, der tæller knap 1.000 ladepunkter – heraf 65 hurtig- og lynladepunkter – uden ekstra omkostninger.
Clever investerer offensivt efter rekordår22.5.2025 12:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Ladeoperatøren rundede i 2024 1,5 mia. kr. i omsætning og skruer nu yderligere op for investeringerne i Danmarks største ladenetværk.
Clever og IONITY i stor aftale: Attraktiv pris i europæiske lande – fri opladning i Danmark9.4.2025 09:01:37 CEST | Pressemeddelelse
Et nyt samarbejde mellem Clever og IONITY giver fra i dag Clever One-kunder adgang til lynopladning på 3.800 ladepunkter i ni europæiske lande til en attraktiv pris på 3,75 kr./kWh – samt adgang til IONITYs 102 danske lynladepunkter uden ekstra omkostninger.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum