Ny aftale skal sikre flere faglærte i Roskilde

Billedtekst: Øverst driftschef Jens Buch Stæhr fra Urbaser A/S - Denmark, uddannelsesleder for eud og eux på Roskilde Handelsskole Ivar Thordal, formand for Erhvervsforum Roskilde Martin Sattrup Christensen, formand for erhvervsudvalget i Roskilde Lars Lindskov.
Nederst uddannelsesdirektør på ZBC - Zealand Business College Glenny Hansen, adm. direktør for Roskilde Tekniske Skole Jesper Østrup, Roskildes borgmester Tomas Breddam, og næstformand i DI Roskilde/Køge Bugt Pia Lund Larsen
Bag partnerskabsaftalen står Roskilde Kommune, Dansk Industri, Roskilde Erhvervsforum og uddannelsesinstitutionerne Roskilde Tekniske Skole, ZBC Roskilde og Roskilde Handelsskole. Målet er at få flere folkeskoleelever, frafaldne fra gymnasiet og studenter uden planer om videreuddannelse sig til at tage en erhvervsuddannelse som f.eks. industritekniker, smed, datatekniker osv.
Samarbejdsparterne mødtes tirsdag den 14. marts på renovationsselskabet Urbaser A/S i Gadstrup ved Roskilde, hvor de skrev aftalen under. Urbaser A/S er en af de virksomheder, der er med til at uddanne fremtidens faglærte. I øjeblikket har virksomheden 22 chaufførlærlinge og to kontorelever i gang, heraf to kontorelever og fem chaufførlærlinge i Gadstrup, og i juni kommer yderligere tre lærlinge til. De fleste kan se frem til at blive fastansat efter endt uddannelse.
Roskilde halter bagefter
- Der er så mange muligheder med en erhvervsuddannelse. Mange spændende fag med en masse potentiale og rigtig mange virksomheder, der står klar til at ansætte. Derfor håber jeg, at vi med partnerskabsaftalen vil få flere unges øjne op for erhvervsuddannelserne og ud at arbejde som bager, brolægger eller bygningsmaler, siger borgmester Tomas Breddam.
Sidste år søgte kun 14 procent af eleverne fra kommunens 9. og 10. klasser en erhvervsuddannelse.
- Det er langt under landsgennemsnittet på 20 procent, og vi har brug for mange flere faglærte i Roskilde. Den grønne omstilling vil få efterspørgslen til at stige endnu mere., og i takt med at flere faglærte går på pension, og der bliver færre unge, er der brug for at tænke nyt. Det er det man skal i det nye partnerskab, siger bestyrelsesmedlem i DI Roskilde/Køge Bugt Pia Lund Larsen fra MJ Service A/S.
Foreløbig bliver der nedsat en styregruppe med repræsentanter for samarbejdsparterne. De næste to år skal gruppen sætte helt konkrete projekter i gang, der får flere til unge til at interessere sig for at en faglært uddannelse og karriere. Det kan f.eks. være at få skoler og virksomheder til at arbejde sammen på nye måder, etablering af spændende fritidsjob eller en anden type vejledning af de unge i afgangsklasserne og af studenter, der ikke er kommet i gang med en uddannelse.
Følg os på:
Kontakter
For yderligere oplysninger kontakt:
Seniorchefkonsulent Helen Jensen, DI, hje@di.dk, 21244702
Borgmester Tomas Breddam, Roskilde Kommune, 60632326.
Erhvervschef Jens Thornsen, Roskilde Kommune, jensdt@roskilde.dk, 24 79 08 59
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: Regeringen løfter samfundssikkerheden markant – men erhvervslivet skal inddrages mere13.12.2025 07:16:45 CET | Pressemeddelelse
Regeringens beslutning om en langsigtet og ambitiøs investering i bekæmpelsen af hybride trusler betyder et markant løft af samfundssikkerheden. Sådan lyder reaktionen fra landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI). Men DI efterlyser en større involvering af det private erhvervsliv i planerne for et mere modstandsdygtigt Danmark.
DI: Ny lægemiddelaftale er bedre end frygtet - men et skridt i den forkerte retning11.12.2025 07:22:33 CET | Pressemeddelelse
Den nye lægemiddelpakke stiller medicinalindustrien ringere end i dag, men aftalen er langt bedre, end EU-Kommissionen oprindeligt lagde op til, lyder det fra Dansk Industri, der særligt roser den danske regerings indsats under forhandlingerne.
DI: Vedtagelsen af forenklingspakke vigtigt skridt for EU9.12.2025 07:48:07 CET | Pressemeddelelse
Efter et langt forløb er EU’s store regelforenklingspakke for rapportering om bæredygtighed nu endeligt vedtaget. Det er et vigtigt skridt for EU og en sejr for det danske EU-formandskab. Regelforenkling er nødvendig, hvis Europa skal bevare sin globale konkurrencekraft. Derfor håber DI, at der i den kommende tid vil blive vedtaget en række yderligere regelforenklingspakker.
Thomas Bustrup stopper i DI8.12.2025 22:22:13 CET | Pressemeddelelse
Viceadm. direktør Thomas Bustrup stopper i DI efter spirituskørsel.
DI: Knap halvdelen af de ældre kender ikke til frit valg af plejehjem5.12.2025 10:29:52 CET | Pressemeddelelse
Den landsdækkende brugertilfredshedsundersøgelse for plejehjem viser, at 44 procent af de ældre ikke ved, at de har ret til frit valg af plejebolig. Kommunerne skal løfte et større ansvar for at informere og vejlede, mener DI.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


