OK23: Så tæt er vi på målet

Der bliver hele tiden indgået nye overenskomstforlig blandt de omkring 500.000 privatansatte hos DI’s medlemsvirksomheder. Med 92,5 procent af aftalerne i mål, så kan forligsmanden forhåbentligt inden længe udarbejde en samlet pakke til urafstemning blandt de ansatte i private virksomheder.
- Efter gennembrudsforliget med CO-industri den 19. februar er det gået fremad med forligene i godt tempo, og vi har planlagt forhandlinger af de sidste overenskomster i de kommende dage. Der er god mulighed for, at vi på nær få udeståender når i mål i løbet af få dage, fortæller DI’s viceadm. direktør Kim Graugaard.
Dansk Industri skal forhandle omkring 220 overenskomster, hvilket samlet udgør cirka 65 procent af Dansk Arbejdsgiverforening målt på lønsum. DI og CO-industri indgik den første gennembrudsoverenskomst 19. februar for mindstelønsområdet. Den blev efterfulgt af en gennembrudsoverenskomst for normallønsområdet den 2. marts, da DI og 3F Transport nåede en aftale.
De to overenskomster sætter rammerne generelt og er dermed afsæt for de øvrige overenskomstaftaler, hvor hovedparten nu er underskrevet.
- Det, vi mangler nu, er overskueligt. Så jeg håber, at forligsmanden sammen med DA og FH kan påbegynde arbejdet med at udarbejde et samlet mæglingsforslag i løbet af nogle dage, siger Kim Graugaard.
Forligsmand Jan Reckendorff valgte som nævnt mandag for anden og sidste gang at forlænge fristen for at indgå overenskomstaftaler med yderligere 14 dage til 29 marts.
- Jeg opfordrer alle overenskomstparter, hvor der endnu ikke er opnået forlig, til at fremskynde forhandlingerne mest muligt med henblik på en afklaring, skriver forligsmanden i en pressemeddelelse.
Han skal senest torsdag 16. marts orienteres om status på forhandlingerne om fornyelse af overenskomster. Fredag mødes han med DA og FH.
Følg os på:
Kontakter
Pressekoordinator Lars Bøgeskov, 22363138, larb@di.dk
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Danmark finder job til 40.000 krigsveteraner i Mykolaiv26.11.2025 09:07:05 CET | Pressemeddelelse
Cirka 40.000 krigsveteraner i Mykolaiv står uden job, mens erhvervslivet i byen skriger på arbejdskraft. Med penge fra Udenrigsministeriet har DI ansat to jobrådgivere, der i et pilotprojekt skal skabe bro mellem de to. Og i disse dage er de nye jobrådgivere med en delegation i København for at planlægge indsatsen.
DI: brug for langt bedre videndeling om cybertrusler25.11.2025 10:02:01 CET | Pressemeddelelse
En ny trusselsvurdering fra Styrelsen for Samfundssikkerhed i dag viser, at truslen om cyberangreb er høj og under konstant udvikling. Dansk Industri mener, at det kræver øget og hyppigere deling af information om nye trusler med erhvervslivet.
Særlig rådgiver bliver ny PA-chef i Dansk Industri24.11.2025 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
Alexander Reventlov Petersen er ny underdirektør og chef for Public Affairs i erhvervsorganisationen og kommer fra en stilling som særlig rådgiver i Økonomiministeriet
DI: EU tager vigtigt skridt mod digital regelforenkling19.11.2025 14:40:00 CET | Pressemeddelelse
EU-Kommissionen har i dag præsenteret en omfattende pakke på det digitale område med bl.a. enklere regler og mindre administrativt bøvl på det digitale område. Formålet er at øge Europas konkurrence, og i landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), hilses udspillet fra Kommissionen velkommen.
DI til borgmestre: ”Tillykke med valget. Nu skal der handles!”19.11.2025 10:23:22 CET | Pressemeddelelse
Tillykke med valget til alle nye og genvalgte borgmestre og kommunalbestyrelser, lyder det fra Dansk Industri. Men når konfettien har lagt sig, så er der vigtige dagsordener, der skal handles på.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


