Nyt liv i Musik- og Teaterhuset i Toftlund
Siden højskolen lukkede sidste sommer, har huset stået tomt i hverdagene, men af og til har det været brugt til professionelle koncerter og teaterforestillinger arrangeret af Midtlandets Musik- og Teaterforening.
I december 2022 købte Tønder Kommune huset og på Kultur- og Fritidsudvalgets møde torsdag d. 9. marts har man nu godkendt en procesplan for en organisering af huset. Samtidig er der nedsat en udviklingsgruppe for huset.
Udviklingsgruppen består af repræsentanter fra kulturlivet og erhvervslivet på Toftlundegnen, repræsentanter for uddannelsesinstitutionerne i Toftlund, Tønder Kulturskoles leder samt en repræsentant for Kultur- og Fritidsforvaltningen.
Gruppens arbejde kommer til at bestå af to dele. Tønder Kulturskole bliver den daglige koordinator vedrørende bygningen og vil også arrangere kulturskoleaktiviteter i huset. På den måde får børn, unge og voksne fra den nordlige ende af kommunen lettere adgang til kulturundervisning i deres nærmiljø. Derudover vil udviklingsgruppen arbejde med den lokale forankring, så huset bliver et sted, hvor der foregår en bred vifte af aktiviteter for borgerne i Toftlund og omegn.
I april måned vil udviklingsgruppen afholde et åbent opstartsmøde i huset, hvor procesplanen vil blive præsenteret.
Sideløbende med de første aktiviteter arbejder udviklingsgruppen på en ny organisering. Denne kommer til at foregå i en åben, samskabende proces, hvor borgere og erhvervsliv i Toftlund og omegn bliver inviteret ind for at komme med idéer og ønsker. Som en del af procesplanen skal der også findes et nyt navn til huset.
Procesplanen løber frem til foråret 2024, hvor den endelige organisering til blive sendt til politisk godkendelse.
Udviklingsgruppen består af:
Hartvig Dolberg for Midtlandets Musik- og Teaterforening, Nicolai Sandberg for erhvervslivet i Toftlund, udviklingskoordinator Tom Blancarte for Toftlund Udviklingsråd, Nis Peter Thyssen for STUK og en repræsentant for distriktsskolen.
Fra de frivillige i Teaterbanden, som i mange år har hjulpet til ved arrangementer i huset, er Valdemar Schultz repræsentant.
Endelig er Tønder Kulturskole repræsenteret ved kulturskoleleder Henrik Thaysen Dam, og Mikkel Leth Jespersen fra Kultur & Frivillighed.
Information om Tønder Kommune
Følg pressemeddelelser fra Tønder Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Tønder Kommune
Indvielse af nye lokaler24.4.2025 11:07:42 CEST | Presseinvitation
Invitation til indvielse af Selvhjælp Sydvest, FrivilligSammen samt Kultur & Frivilligheds nye lokaler hos DGI Sønderjylland i Brundtlandparken
Tønder Kommune styrker det lokale samarbejde om den grønne trepart16.4.2025 14:44:09 CEST | Pressemeddelelse
Ny lokal trepartsgruppe i Tønder Kommune skal sikre bredt samarbejde om natur, klima og arealomlægning i forlængelse af den nationale grønne trepartsaftale.
Nu skal kæmpebjørnekloen bekæmpes15.4.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Foråret er over os, og det betyder, at det igen er tid til at tage kampen op mod kæmpebjørnekloen – inden den når at blomstre og smide frø i løbet af sommeren.
Tønder står sammen om midtbyen – og du er inviteret med14.4.2025 16:30:00 CEST | Pressemeddelelse
I Tønder spirer idéerne til en ny fremtid for midtbyen. I fællesskab arbejder foreninger, kulturaktører, skoler, erhvervsliv og kommune på en ny helhedsplan for Tønder Midtby. Og du kan være med.
Første spadestik i Toftlund: En ny ramme for fællesskab og bevægelse er godt på vej11.4.2025 18:45:54 CEST | Pressemeddelelse
Fredag den 11. april blev første spadestik taget til det kommende sport- og fritidscenter i Toftlund. Dagen blev markeret med taler fra borgmester Jørgen Popp Petersen og formand for Toftlund Sport & Fritidscenter Jan Fogh.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum