Der skal flere kvindelige forskere i de danske medier

Aalborg Universitet (AAU) vil i årene frem arbejde mere målrettet på at gøre det nemmere for danske medier og andre interessenter at få mere balance i mediernes brug af ekspertkilder.
AAU har udarbejdet en ekspertliste med kvindelige forskere på tværs af forskellige fagområder på Aalborg Universitet. Listen skal gøre det nemmere for journalister at tænke i alternative ekspertkilder inden for et givent forskningsfelt.
Baggrund
I februar offentliggjorde Akademikerbladet en opgørelse over landets mest citerede forskere i 2022. Listen taler sit tydelige sprog. Ud af 50 forskere er der kun tre kvindelige forskere blandt de mest citerede i danske medier i løbet af 2022.
Samtidig viser AAU’s egne opgørelser, at mandlige forskere på universitetet oftere bliver valgt til ekspertkilder i medierne frem for kvindelige forskere fra universitetet. Det vil AAU gerne ændre på, så derfor skal lanceringen af den nye ekspertliste med kvindelige forskere den 8. marts være med til at kickstarte arbejdet mod at sikre mere diversitet i eksponeringen af forskere fra Aalborg Universitet.
Kontakter
Jeannette Bylov, presserådgiver, Aalborg Universitet
Mobil: 24230566
Billeder

Links
Information om Aalborg Universitet
Følg pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Indonesisk svamp tryller ølrester om til pølser6.11.2025 12:21:54 CET | Pressemeddelelse
I jagten på nye måder at producere protein på, har forskere på Aalborg Universitet forvandlet restprodukter fra ølproduktion til et proteinrigt produkt, som kan erstatte almindeligt kød i f.eks. pølser. Resultatet er både velsmagende, bæredygtigt og økonomisk fordelagtigt.
Aalborg Universitet justerer plan for uddannelseslukninger3.11.2025 09:15:00 CET | Pressemeddelelse
Efter at have lyttet til studerende, ansatte, erhvervsliv, kulturliv og andre uddannelsesinstitutioner har dekanen på samfundsfag og humaniora valgt ikke at indstille uddannelserne musikvidenskab og international virksomhedskommunikation til lukning.
Store misopfattelser om indvandrere i den danske befolkning – uanset politisk holdning30.10.2025 12:02:55 CET | Pressemeddelelse
En undersøgelse fra Aalborg Universitet viser, at den danske befolkning konsekvent undervurderer, hvor godt ikke-vestlige indvandrere og deres efterkommere klarer sig. Det gælder uanset om man stemmer på højre - eller venstreorienterede partier eller har positive eller negative holdninger til indvandring.
Gennembrud: Ny teknologi kan lagre grøn energi i månedsvis27.10.2025 11:08:20 CET | Pressemeddelelse
Et forskerhold på Aalborg Universitet har udviklet en teknologi, der kan være nøglen til billig og effektiv lagring af grøn energi.
Lungekræftpatienter med psykisk sygdom får dårligere behandling i livets sidste fase24.10.2025 08:20:46 CEST | Pressemeddelelse
Lungekræftpatienter, der også lider af psykisk sygdom, modtager ikke samme lindrende behandling i den sidste tid af livet som patienter uden psykisk sygdom. Det viser ny forskning fra Aalborg Universitet og Aarhus Universitetshospital.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
