Talk om kongernes brug af astrologi på Amalienborg

Mange konger har i århundreder brugt astrologien som et vigtigt og ofte afgørende redskab til at forudsige, hvornår det var en god idé at gå i krig, eller hvem, der ville være en passende partner at gifte sig med.
For Christian 4. var astrologien et naturligt sted at søge hen, når han søgte svar. Det blev fx. tilfældet i 1615, hvor Christian 4. efter sin første dronnings død i 1612 forelskede sig hovedkulds i den unge adelsfrøken Kirsten Munk. Selvom hun kun var adelig, ville Christian 4. giftes med hende. Han gik derfor til en mand, der var klog på stjernerne, og fik spået, at året 1615 ville være et særligt godt år at blive gift. Herefter lagde kongen ekstra meget pres på for at få ægteskabet igennem. Det lykkedes på et hængende hår. Kongen fik sin Kirsten til ægtefælle den 31. december 1615.
Lørdag 11.marts kl. 15.00 inviterer Kongernes Samling til talk på Amalienborgmuseet om kongernes brug af astrologi og om brug af astrologi i dag. H.M. Dronningens Håndbibliotekar og museumsinspektør ved Kongernes Samling Mikael Bøgh Rasmussen vil fortælle om astrologi-interesserede konger og Marianne Gellert og Amalie Bendixen, der er kvinderne bag podcasten Astropod og datingprogrammet ”Matchet på Mælkevejen” på DR3 og forfattere til bogen ”Stjernetegn – en Astropod-håndbog”, vil give en introduktion til astrologien og fortælle om stjernetegn og andre spirituelle nørderier.
PRAKTISK INFO
Lørdag 11. marts kl. 15.00 – 16.15
Gallasalen på Amalienborgmuseet.
Pris: 199 kr. 149 kr. for årskortholdere
Prisen inkluderer et glas vin.
Link til billetsalg: https://www.kongernessamling.dk/amalienborg/billetter-amalienborg/?cbpid=152&siteid=rosenbor
Kontakter
Nanna EbertKommunikationschef
Tlf:51336644ne@kosa.dkBilleder
Information om Den Kongelige Samling
Følg pressemeddelelser fra Den Kongelige Samling
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Den Kongelige Samling
Kongeparret og Kronprinsen åbnede udstillingen KONGEBARN på Koldinghus20.6.2025 20:39:54 CEST | Pressemeddelelse
Fredag 20. juni kl. 15.00 åbnede Deres Majestæter Kongen og Dronningen den nye udstilling KONGEBARN på Koldinghus – flankeret af Hans Kongelige Højhed Kronprinsen, som for allerførste gang besøgte det historiske slot. Også Hans Excellence Greve Ingolf og Grevinde Sussie deltog i den festlige begivenhed.
Koldinghus inviterer til gratis åbningsfest 20. juni17.6.2025 12:44:27 CEST | Pressemeddelelse
Fredag 20. juni åbner Kongeparret en ny, permanent udstilling på Koldinghus. Udstillingen KONGEBARN er skabt særligt til børn og børnefamilier og inviterer til leg, læring og historiske oplevelser i børnehøjde. I den anledning inviterer Koldinghus alle borgere i Kolding og omegn til en festlig åbningsaften med gratis adgang fra kl. 16.30 til 19.00. Den officielle åbning finder sted tidligere på dagen, når H.M. Kongen og H.M. Dronningen ankommer til Koldinghus kl. 15. Her vil Kongeparret efterfølgende deltage i indvielsen af udstillingen.
H.K.H. Prinsesse Marie åbnede udstilling med Koldinghusgobeliner i Paris12.6.2025 13:30:47 CEST | Pressemeddelelse
Den Kongelige Samling har i går for første gang åbnet en udstilling uden for Danmarks grænser. Det skete i Grand Palais i Paris 11. juni, hvor H.K.H. Prinsesse Marie forestod åbningen af Tapisseries royales: Savoir-faire français et tapisseries contemporaines danoises. Efter åbningen deltog Prinsessen i en officiel gallamiddag med deltagelse af bl.a. den franske kulturminister Rachida Dati og de danske kunstnere bag gobelinerne. Udstillingen er resultatet af et otte år langt samarbejde mellem fire danske samtidskunstnere og franske vævere bestilt af Ny Carlsbergfondet, og den præsenterer 15 nyvævede gobeliner skabt til Koldinghus.
Nye oplevelser på Amalienborgmuseet i Christian VIII’s Palæ3.6.2025 14:56:22 CEST | Pressemeddelelse
Denne sommer inviterer Den Kongelige Samling på en helt ny formidlingsoplevelse på Amalienborgmuseet, der ligger i Christian VIII’s Palæ, som er et af de fire palæer, hvor Kongefamilien har residens, når de bor i København. Gennem lyd, fotos, film og autentiske genstande kan besøgende dykke ned i Palæets historie og brug – og komme tættere på de dronninger og konger, som har levet og regeret her.
Kongeparret åbner ny udstilling om kongelig barndom på Koldinghus29.5.2025 09:01:35 CEST | Pressemeddelelse
Fredag 20. juni kl. 15.00 deltager Deres Majestæter Kongen og Dronningen i åbningen af udstillingen KONGEBARN på Koldinghus. Udstillingen giver et historisk indblik i barndommens vilkår for danske kongebørn gennem flere århundreder og er skabt med fokus på leg, læring og interaktiv formidling.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum