Genbrugsbutik fejrer fødselsdag med 50% på alt i butikken

Fredag den 17. marts fra kl. 12-17 fejrer Danmarks måske længste genbrugsbutik 1-års fødselsdag med 50% rabat på alt i butikken og lækker kage og kaffe på kanden.
"Vi synes, det er værd at fejre, at vi nu i et år har samlet penge ind til udsatte mennesker i Danmark, og så vil vi gerne forkæle alle vores kunder ved at byde på lidt lækkert og ikke mindst give dem muligheden for at gøre et rigtig godt køb," siger funktions- og områdeleder i Blå Kors Genbrug Morten Meldgaard.
Den gamle postcentral
Kendere af byen kan sikkert huske den gamle postcentral på Ankersgade, hvor postbilerne kørte ned ad en rampe i den ene ende, læssede posten af og kørte op ad rampen i den anden ende.
Det var en anden tid, og i dag bliver den gamle postcentral brugt til bl.a. fitness og gaming og altså også til at huse Blå Kors' genbrugsbutik, der må siges at have et helt unikt butikslokale i byen.
Mange unge kunder
Genbrugsbutikken, der ligger centralt placeret i Aarhus, er særligt populær blandt unge, hvilket også afspejler sig i de frivillige, som er en god blanding af netop unge og ældre.
"I de fleste af vores butikker er det primært ældre mennesker, der er frivillige, så det er faktisk lidt usædvanligt, at vi har så relativt mange unge mennesker, der giver en hånd med i butikken," siger Morten Meldgaard.
Selvbetjening og aftenåbent
Butikken skiller sig desuden ud ved at have åbent alle ugens syv dage fra kl. 9-22. Det kan lade sig gøre, fordi butikken benytter sig af en selvbetjeningsløsning, der gør det muligt at låse sig ind i butikken ved hjælp af MitID eller NemID, selvom der ikke er personale i butikken.
"Vi var lidt spændte på, om det kunne fungere, men vores bekymringer er blevet gjort helt til skamme. Det har været en stor succes for os, og man må sige, at der er bemærkelsesværdigt mange, der handler om aftenen," siger Morten Meldgaard.
Til trods for succesen med selvbetjening er butikken stadig på jagt efter endnu flere frivillige, så det kan lade sig gøre at holde åbent med betjening så ofte som muligt.
Fakta:
Blå Kors har 55 genbrugsbutikker, som drives af ca. 3.000 frivillige.
Butikkernes overskud går til Blå Kors' arbejde blandt udsatte børn, unge og voksne i Danmark.
Blå Kors er en social hjælpeorganisation, der hjælper udsatte børn, unge, voksne og familier i Danmark via støtte- og behandlingstilbud til børn og pårørende, alkohol- og stofbehandling, terapitilbud, botilbud til hjemløse, væresteder, ferielejre, familienetværk m.m.
Kontakter
Morten Meldgaard, funktions- og områdeleder i Blå Kors Genbrug, 31 71 51 64
Billeder



Information om Blå Kors Danmark
Blå Kors er en social og diakonal hjælpeorganisation, som hjælper udsatte børn, unge og voksne i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Den Blå Sociale Café i Hjørring får ny leder18.9.2025 07:37:35 CEST | Pressemeddelelse
Lenette Schultz Nielsen bliver ny leder af Den Blå Sociale Café i Hjørring, som er et værested for byens udsatte og ensomme borgere.
Blå Kors Center Sydjylland fejrer 25-års jubilæum med åbent hus12.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Torsdag den 18. september fejrer Blå Kors Center Sydjylland 25-års jubilæum med åbent hus, hvor alle er velkomne til en let forfriskning, rundvisning og et indblik i det daglige arbejde.
For første gang udgiver Blå Kors sang om håb og fællesskab9.9.2025 06:02:00 CEST | Pressemeddelelse
I 130 år har Blå Kors Danmark hjulpet mennesker, der har det svært, og det markerer den sociale og diakonale hjælpeorganisation med en ny fællessang om håb og fællesskab skrevet af salmedigter og forfatter Iben Krogsdal og pianist og komponist Mads Granum.
Nyt gratis ungetilbud åbner i Aarhus9.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
For mange unge kan voksenlivet føles uoverskueligt og ensomt. Derfor åbner Blå Kors Danmark nu et nyt gratis tilbud i Aarhus, hvor 18-35-årige kan få konkret praktisk hjælp og trygge fællesskaber.
Blå Kors’ møbelbutik i Sæby lukker2.9.2025 07:54:47 CEST | Pressemeddelelse
Blå Kors holder ophørsudsalg med 50 procent på alle varer i genbrugsbutikken med møbler de sidste tre uger frem til lukningen den 20. september.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum