#FodboldtrøjeFredag for fjerde år i træk til fordel for børn med kræft
2.2.2023 08:30:00 CET | Danske Spil A/S | Pressemeddelelse
Børnecancerfonden og Danske Spil opfordrer alle til at trække i fodboldtrøjerne i den gode sags tjeneste på fredag den 3. marts. Der afholdes den årlige indsamlingsdag #FodboldtrøjeFredag, hvor alle kan være med til at støtte kræftramte børn og deres familier. Sidste år blev der indsamlet 1,5 millioner kroner – og man håber, at årets indsamling rammer ny rekord.

Danske Spils sportspilschef Jens Nielsen kendte konceptet med at samle penge ind ved at tage fodboldtrøjer på fra England. Den gode idé tog han med hjem og startede op i Danmark, og i samarbejde med Børnecancerfonden kan danskerne nu trække trøjen over hovedet i en god sags tjeneste for fjerde år i træk.
”Vi håber, at rigtig mange vil deltage i år og også donere og være med til at samle penge ind til det gode formål. Det ligger i Danske Spils DNA at være både til glæde og til gavn, og dette initiativ er i sin essens netop en kombination af de to ting. Vi synes, at FodboldtrøjeFredag er en god og sjov måde at være sammen på som kollegaer og samtidig støtte et godt formål,” siger Jens Nielsen.
Konceptet bag #FodboldtrøjeFredag er simpelt: Tag en fodboldtrøje på, indbetal et valgfrit beløb til Børnecancerfonden og del gerne et billede på de sociale medier under #FodboldtrøjeFredag.
Alle pengene går ubeskåret til Børnecancerfondens arbejde med at støtte kræftramte børn og deres familier.
Penge til oplysning, støtte og forskning
Hos Børnecancerfonden er man stolte af den årlige #FodboldtrøjeFredag, der sikrer opmærksomhed på børn med kræft, samtidig med at det rejser penge til vigtig forskning i børnekræft, oplysning og støtte til familierne.
”Det betyder rigtig meget, at #FodboldtrøjeFredag er blevet en succes, hvor rigtig mange i hele landet har lyst til at deltage og bakke op. Vi kan slet ikke gøre en forskel uden penge udefra. Og i år oplever vi, at endnu flere virksomheder afholder #FodboldtrøjeFredag som en festlig dag med kollegerne, hvor man samtidig støtter børn med kræft” siger Marianne Benzon Nielsen, direktør i Børnecancerfonden.
Det er fjerde år i træk, at #FodboldtrøjeFredag finder sted. Dagen startede oprindeligt i 2019 som en intern begivenhed hos Danske Spil, og siden har det grebet om sig og er vokset år for år. I dag er det en national begivenhed, der i fællesskab arrangeres af Børnecancerfonden og Danske Spil. Sidste år blev der sat rekord med en indsamling på 1,5 millioner kroner – og man håber, at rekorden står for fald igen i år.
Sådan deltager du i #FodboldtrøjeFredag
FodboldtrøjeFredag går kort fortalt ud på, at du tager din yndlingsfodboldtrøje på netop den dag og tager en selfie eller et billede med dig og dine venner/kollegaer i fodboldtrøjerne. Del billedet på SoMe og vis, at du støtter op om sagen med #FodboldtrøjeFredag. Donér derefter et beløb, for eksempel 50 kroner, til Børnecancerfondens arbejde på MobilePay 201717.
Læs mere på FodboldtrøjeFredags hjemmeside: https://fodboldtroejefredag.dk/.
Pressekontakt hos Danske Spil: 2121 3342
Pressenummer til Børnecancerfonden: 4018 4802
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Var ved at luge ukrudt - vandt 12 millioner på Lotto12.9.2026 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
En mand fra Østjylland hjalp nogle venner med lidt havearbejde, da Danske Spil ringede ham op og fortalte, at han havde vundet 12.000.000 kroner: ”Så stoppede havearbejdet rimeligt prompte!”
Vinder i Keno og opretter ’festfond’ for familien9.9.2026 08:50:00 CEST | Pressemeddelelse
Bryllupper, sølvbryllup, rund fødselsdag og en konfirmation – en kvinde fra Roskilde vinder 1,1 million i Danske Spils talspil, Keno, og øremærker straks penge til familiens fester de næste mange år.
Fik million fra Klasselotteriet i bryllupsgave7.9.2026 10:34:50 CEST | Pressemeddelelse
En kvinde fra Viborg kan se tilbage på en vanvittig uge, hvor ALT flaskede sig: ”Jeg vil næsten skamme mig, hvis jeg får mere held!”
Dansker napper førstepræmiepuljen: Vinder 12 millioner skattefrie kroner6.9.2026 09:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Én heldig dansker ramte alle syv rigtige ved lørdagens trækning i Lotto og kan nu se frem til 12 millioner skattefrie kroner. Trækningen finder yderligere to millionærer – se hvor i landet her.
Vinder million i Lotto – så er der bedre råd til amerikanerbilen5.9.2026 09:31:00 CEST | Pressemeddelelse
Mand fra Egedal Kommune vinder i Lotto og køber straks en elbil til hverdagsbrug: Så føler han, at han bedre kan tillade sig at køre rundt i amerikanerbilen i weekenden.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum