Mads Emil Dreyer sammensmelter akustisk og elektronisk lyd
27.2.2023 09:31:15 CET | Edition-S | Pressemeddelelse

Den 4. marts uropfører Ensemble Resilience Mads Emil Dreyers værk Miniature 5 på Festival Dag in de Branding i Haag. Værket er en del af en serie, hvor Dreyer eksperimenterer med at integrere elektronik i musikken på en mere organisk måde. Det gør han både i kraft af musikernes roller og igennem lydkilderne.
Miniature 5 er skrevet til en kvartet med besætningen slagtøj, klaver, klarinet og violin, men klarinettisten er den eneste, der kun spiller på sit eget akustiske instrument. Slagtøjsspilleren og pianisten spiller på hybridinstrumenter, som både er små keyboards, klokkespil og xylofoner, og violinisten styrer elektronik med en fodpedal. Den elektroniske lyd kommer ud af små transducers – svarende til de små højttalerkomponenter, der får en højttalermembran til at vibrere – som er placeret på hybridinstrumenterne og på violinen, og får dem til at vibrere som en højttaler. På den måde klinger den elektroniske lyd igennem de akustiske instrumenter. ‟Forhåbentlig betyder det, at man kommer til at opleve en sammensmeltning af den akustiske og elektroniske lyd, som ellers ofte er adskilt,” fortæller Mads Emil Dreyer.
I Miniature 5 er den elektroniske lyd helt subtilt til stede som enkle sinustone-strukturer, der mimer de akustiske instrumenter, og lægger sig som et vibrerende skyggelag i baggrunden.
Fra Miniature-serien har Mads Emil Dreyer nu bevæget sig videre til nye undersøgelser. I en ny serie med titlen Figure har han forladt transducer-teknikken til fordel for værker, der i højere grad låner æstetiske elementer fra den elektroniske musik. Stykkerne er inddelt i korte repetitive satser med et rituelt udtryk. ”Der er ikke et lineært forløb, men i stedet er værkerne bygget op af små situationer eller statiske vignetter, der ikke rigtigt ændrer sig, men bare er der et par minutter ad gangen, og så kommer der noget nyt,” forklarer komponisten og tilføjer, at han håber, man som publikum vil komme til at opleve musikken som små ritualer.
Den 10. marts uropføres solostykket Figure 1 af slagtøjsspilleren Lorenzo Colombo på Den 11. Nationale Percussion Workshop i Gdansk i Polen og den 14. marts uropføres Figure 2 af sløgtøjsduoen Sistro Duo i KoncertKirken i København.
*****************************
Mads Emil Dreyer (f. 1986) er uddannet klassisk komponist, men hans musikalske horisont er lige så præget af computerlyde og drejeknapper som af violiner og tværfløjter.
I sine værker bruger han elektroniske virkemidler som sampling og processering til at hacke sig ind i de akustiske instrumenter og udvide disses klangmuligheder indefra. På den måde skaber han musik, der placerer sig i et omskifteligt grænseland mellem det menneskelige og det maskinelle.
Mads Emil Dreyer er uddannet på Det Kongelige Danske Musikkonservatorium og har modtaget undervisning af bl.a. Hans Abrahamsen, Bent Sørensen, Niels Rosing-Schow, Jeppe Just Christensen og Hans Peter Stubbe-Teglbjærg.
Han har modtaget arbejdslegater fra bl.a. Dansk Komponistforening, Augustinus Fonden og Statens Kunstfond samt Odd Fellows Musikpris i 2019 og Carl Nielsen og Anne Marie Carl-Nielsens Talentpris i 2019.
Mads Emil Dreyers musik har været spillet i Europa, USA og Asien og på festivaler som bl.a. Klang Festival, G((o))ng Tomorrow, NJORD Biennalen, Milano Musica, Ung Nordisk Musikfestival, Dark Music Days i Island og New York City Electroacoustic Music Festival.
Kontakter
Solveig LindeskovPR og markedsføringEdition·S
Tlf:30224004solveig@edition-s.dkBilleder

Links
Information om Edition-S
Edition·S udgiver musik til den klassiske og eksperimenterende musikscene. Vi repræsenterer vores komponister gennem udgivelsen af partiturer og stemmer, elektroniske medier og grafiske formater samt håndtering af rettigheder og promotion. Musikken som udgives af Edition·S bliver opført over hele verden.
Følg pressemeddelelser fra Edition-S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Edition-S
Edition·S udgiver værker af Veronika Voetmann2.7.2026 14:05:48 CEST | Pressemeddelelse
Det er karakteristisk for den danske komponist Veronika Voetmann, at i hendes musik har intet en fast form; verden er konstant i færd med at blive til. Det er med stor glæde, at Edition·S nu kan offentliggøre et nyt samarbejde omkring udgivelsen af hendes værker, og i sommerens løb kan hendes musik opleves på en række koncerter og festivaler i Danmark og udlandet.
Jeppe Ernst er nomineret til Nordisk Råds musikpris 202619.5.2026 13:48:26 CEST | Pressemeddelelse
Jeppe Ernst er nomineret til Nordisk Råds musikpris med værket Solo (Cantus II). “Jeppe er en af Danmarks mest markante komponister og en af de få, der virkelig kan gøre en forskel i en håbløs verden,” lyder det fra juryen.
Komponisten Mads Emil Dreyer fylder 40 den 22. april17.4.2026 10:39:11 CEST | Pressemeddelelse
Den 22. april fylder Mads Emil Dreyer 40 år. Han har de seneste år gjort sig bemærket i Danmark og internationalt som en af de mest raffinerede komponister i Danmark netop nu, med et stærkt og særegent musikalsk sprog – en komponist, hvis værker ikke blot udfolder sig i tid, men etablerer rum, man som lytter kan træde ind i.
Han fornyer musikken igen og igen. Nu fylder stjernekomponisten Simon Steen-Andersen 5030.3.2026 10:42:26 CEST | Pressemeddelelse
Den 24. april fylder komponisten Simon Steen-Andersen 50 år, og dagen inden fylder hans orkesterværk grosso Musikhuset i Aarhus. Gennem de seneste to årtier har han etableret sig som en af sin generations mest originale og toneangivende i dansk og international samtidsmusik. Gang på gang har han skabt værker, der fremstår som en markant udvidelse af musikken, bryder med vores forventninger og hverken lyder eller ser ud som noget, vi har oplevet før.
Intimkoncerter - nye klange på Louisiana20.3.2026 13:33:19 CET | Pressemeddelelse
Intimkoncerter med Danmarks største navne indenfor samtidens kompositionsmusik kan opleves i Bådehuset, hvor Louisiana har inviteret pladeselskab og musikforlag Dacapo Edition·S til at kuratere en række koncerter med fokus på musikkens aktuelle strømninger.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
